Зараз в ефірі:

День Героїв Небесної Сотні

20.02.2021
 День Героїв Небесної Сотні

20 лютого в Україні щорічно відзначається День Героїв Небесної Сотні. День встановлено згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року.

 

 

 

 

 

 

Саме в ці дні, під час Революції Гідності, протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого піку. 20 лютого 2014 року загинуло найбільше активістів Майдану. Наступного дня, 21 лютого, офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану. Цього ж дня на Майдані відбулося прощання із загиблими активістами, яких в жалобних промовах назвали «Небесною сотнею».

Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом знайшли зі слідами тортур тіло активіста Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 року вже налічувалось 9 загиблих. З 18 по 20 лютого на Майдані загинуло найбільше людей 78 осіб, після 21 лютого ще 20.

Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську Незалежність до Небесної Сотні. Загалом, Героями Небесної Сотні стали 107 загиблих. Вони різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери. Найстаршому Іванові Наконечному виповнилося 82 роки, а наймолодшому Назарієві Войтовичу лише 17. 20 лютого 2015 року Президент вручив 107 орденів «Золота Зірка» Героя України родичам загиблих під час Революції гідності та АТО.

26 червня 2014 Президент України ініціював заснування нової державної нагороди — Ордена Героїв Небесної Сотні. Орден був затверджений Верховною Радою України 1 липня 2014 і встановлений для відзначення осіб за громадянську мужність, патріотизм, відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, активну благодійну, гуманістичну, громадську діяльність в Україні, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), інших подій, пов'язаних із захистом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України.

Станом на 16 лютого 2018 року орденом Героїв Небесної Сотні посмертно нагороджені 4 особи, з них троє іноземців громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії Зураб Хурція і Давид Кіпіані та українець Тарас Більчук.

17 лютого 2021 року Верховна Рада ухвалила постанову, що визначає Революцію Гідності одним із ключових моментів державотворення України та закликала розслідувати злочини, які скоїли під час революції. Ухваленою постановою Верховна Рада, зокрема, заявляє, що Революція Гідності є одним із ключових моментів українського державотворення та виразник національної ідеї свободи. Крім того, депутати дають політичну оцінку режиму президента-втікача Віктора Януковича, зокрема зазначають, що його політика «не в останню чергу» призвела до анексії Криму та «збройної агресії РФ та окупації нею окремих районів Донецької та Луганської областей».

Також засуджують протиправні дії окремих співробітників підрозділів міліції «Беркут», окремих міліціонерів, військовослужбовців внутрішніх військ, судових виконавців, прокурорів, суддів, інших осіб під час Революції гідності. У документі також ідеться про те, що розслідування злочинів, скоєних під час Революції Гідності, має бути завершене і проведене ефективно: винуватці мають постати перед судом. У заяві Верховної Ради наголошується, що акти приниження людської гідності, які відбувалися на Майдані Незалежності в Києві, а так само в інших місцях столиці та різних населених пунктах по всій державі, не мають повторитися.

Нагадаємо, у 2020 році Європейський суд з прав людини задовольнив низку позовів, які стосуються численних порушень Європейської конвенції з прав людини з боку української влади під час революційних подій на Майдані у Києві та інших регіонах України. Європейський суд із прав людини постановив, що держава Україна відповідальна за численні порушення прав людей під час Революції гідності, зокрема за загибель принаймні однієї людини — Юрія Вербицького. Також, відповідно до рішення суду, влада умисно використовувала надмірне насильство та незаконні затримання, щоб завадити початково мирним протестам.

Україна заплатила надто високу ціну за звільнення від диктатури і свій цивілізаційний вибір – бути частиною Європи. Сьогодні в багатьох містах України проводяться меморіальні заходи, присвячені пам'яті загиблих героїв. На Алеї Небесної Сотні у Києві у цей день традиційно з’являються тисячі паперових ангеликів. Саме так кияни вшановують пам’ять жертв розстрілу 18-20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській. Ініціатором тихої акції «Ангели пам‘яті» виступила відома співачка та волонтерка Анжеліка Рудницька та мистецька агенція «Територія А». У пам'ять про Небесну Сотню в Україні названо низку вулиць і площ, складено пісні та літературні твори, знято фільми, відкрито пам'ятники, де щороку збираються люди, щоб вшанувати пам'ять загиблих та подякувати їм за їх відвагу, силу духу, стійкість та героїзм.

Подвиг Героїв Небесної Сотні надихнув на боротьбу з російською агресією сотні тисяч українців. І ми схиляємо голови, віддаючи глибоку шану всім, хто поклав своє життя за свободу рідної землі.

Вічна пам’ять і слава Героям! Вони не вмирають, а навічно залишаються нашою славою та небесними захисниками України!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток