Зараз в ефірі:

«Захід-2021»: чим російські військові маневри небезпечні для України?

10.09.2021
 «Захід-2021»: чим російські військові маневри небезпечні для України?

В чому особливість навчань «Захід-2021» та чим вони небезпечні для України, на Армія FM розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Вадим Скібіцький.

 

 

 

 

 

Костянтин Богатирьов: Чим відрізняються навчання «Захід-2021» від маневрів у попередні роки?

Вадим Скібіцький: Тренування «Захід» належать до серії навчань, які мають чотирирічний цикл, як «Кавказ», «Центр» і «Схід». Саме в цьому році настала черга провести «Захід-2021». Цьогоріч навчання особливі тим, що вони спільні російсько-білоруські.

Костянтин Богатирьов: Чи відомо Вам, де вони розгортатимуться і як відбуватиметься пересування сил?

Вадим Скібіцький: Офіційно Росія і Білорусь оголосили про полігони, на яких відбудеться показова частина цих навчань. За нашими даними, «Захід-2021» почалися ще в червні і їм передувала суттєва підготовка на різних рівнях. А вже 10-16 триватиме показова фаза із залученням вищого державного та військового керівництва. На території Росії буде охоплено 9 полігонів, в Білорусі – 4. Цьогоріч особливістю є те, що російські війська, безпосередньо підрозділи 1-ї танкової армії Західного військового округу РФ, були перекинуті на два білоруські полігони заздалегідь – «Обуз-Лісновський» і «Брестський». Щодо російських навчальних центрів, то це полігон «Муліне». Також використовується російський полігон «Ашулук», де тренуються війська ППО, та «Сари-Шаган» на території Казахстану, де зосереджені артилерійські та ракетні війська Росії та Білорусі.

Костянтин Богатирьов: Чому до навчань «Захід-2021» долучився Казахстан?

Вадим Скібіцький: Казахстан є членом Організації договору про колективну безпеку і відпрацьовуватиме тактичні епізоди, які представник ОДКБ.

Костянтин Богатирьов: На Вашу думку, чому темою навчань став саме напад на союзну державу внаслідок міжнародних протиріч?

Вадим Скібіцький: Тренування збіглися з подіями в Білорусі. Як заявляють і Москва, і Мінськ, що це було втручання у внутрішні справи держави з боку західних країн. Відповідно, з урахуванням цього і був розроблений сценарій навчань «Захід-2021».

Костянтин Богатирьов: Було акцентовано на суто оборонному характері цих навчань, чи не може сценарій стрімко перерости у наступальний?

Вадим Скібіцький: Сучасні конфлікти свідчать, що немає чіткої межі між наступальними чи оборонними операціями. Якщо брати класичний підхід, то в ЗС Росії введений такий термін, як «стратегічна операція». Вона може мати різні сценарії розвиту, бо розгортається на всьому театрі воєнних дій і передбачає виконання різних завдань. Якщо брати до уваги повітряно-десантні війська, а за нашою інформацією на території Білорусії буде застосовуватися 76-та десантно-штурмова дивізія, яка відпрацює захоплення об’єктів, дії в урбанізованих районах і так далі. Крім того, багато тактичних епізодів під час підготовки до активної фази виконує авіація, зокрема завдання ударів по оперативних резервах, стратегічних об’єктах. А це по суті елементи наступальної операції.

Костянтин Богатирьов: Чи можна стверджувати, що «Захід-2021» буде використано для подальшої військової інтеграції Росії та Білорусії?

Вадим Скібіцький: Щороку під час таких навчань відпрацьовуються елементи системи управління і взаємодії. Цього разу Росією та Білоруссю будуть опрацьовані елементи оперативної сумісності підрозділів, також питання єдиної системи ППО. Ще один напрям – швидке нарощування угруповання російських військ на території Білорусі завдяки передислокації з європейської частини Росії. Цьогорічне навчання характерне значним пересуванням військ, починаючи з березня-квітня, коли перекидалися потужні підрозділи, зокрема центральної частини Росії, до наших кордонів. Це свідчить про те, що Росія активно відпрацьовує питання створення угруповань, пересування резервів. Ми бачимо, що здійснюють відпрацювання нормативів щодо перекидання і скорочують час, також вивчають можливі райони майбутніх бойових дій і здійснюють злагодження підрозділів саме завдяки виконанню елементів, які притаманні вже операціям в реальних бойових умовах.

Костянтин Богатирьов: Яку потенційну небезпеку ці навчання становлять для України?

Вадим Скібіцький: Будь-яке нарощування російських військ біля наших кордонів підвищує рівень воєнної загрози для нашої держави. Зараз Головне управління розвідки відзначає окремі елементи розгортання системи управління, водночас ми не бачимо ознак створення потужних наступальних угруповань, але не відкидаємо цього.

Костянтин Богатирьов: Чи може Москва по завершенні навчань залишити у Білорусі якусь частину військ під виглядом продовження тренувань, повторивши кримський сценарій?

Вадим Скібіцький: Ми вже озвучували факти, що під час навчань «Захід-2013» фактично відпрацьовувався сценарій захоплення східних регіонів нашої держави. Нині Росія справді наростила свої угруповання, йде формування спільного навчально-бойового центру на території Білорусі. Ще два будуть створенні на території РФ. Тож, швидше за все, білоруський центр буде використовуватися для постійної присутності там російських військ.

Костянтин Богатирьов: Які можуть бути провокації з боку Росії?

Вадим Скібіцький: Ми відстежуємо усі заходи з боку Росії та Білорусі, щоб на ранньому етапі побачити розвідувальні ознаки ескалації напруженості, якщо це буде. Провокації можуть бути цілеспрямовані, а можуть трапитися інциденти під час відпрацювання тактичних епізодів. Наприклад, снаряд може вилетіти за межі полігону чи літак може втратити керування. Тому ми контролюємо і повітряний простір, і кордон. Ми відпрацювали сценарії можливих дій угруповань Росії та Білорусі. На всі ці сценарії є план дій наших військ.

Костянтин Богатирьов: Чи співвідносна заявлена кількість техніки і озброєння масштабу навчань «Захід-2021»?

Вадим Скібіцький: За офіційними даними, наданими в ОБСЄ, це близько 14 тис. військовослужбовців, близько 500 бойових броньованих машин, 300 танків, понад 100 артсистем і РСЗВ, 35 бойових літаків. Але ми вже зараз бачимо під час тактичних епізодів, що бойової авіації буде застосовано більше, також і артсистем.

Костянтин Богатирьов: Яка реакція наших міжнародних партнерів на навчання «Захід-2021»?

Вадим Скібіцький: В інформаційному просторі лунають заклики, щоб ці навчання були прозорі та відповідали духу ОБСЄ та взятим зобов’язанням. Наші партнери переконані, як і ми, що перебіг цих тренувань треба прискіпливо моніторити. Сили і засоби розвідки наших партнерів також посилені.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток