Зараз в ефірі:

18 травня — День пам'яті жертв депортації кримських татар

17.05.2019
18 травня — День пам'яті жертв депортації кримських татар

День пам’яті започаткований 12 листопада 2015 року постановою Верховної Ради України. Тією ж постановою ВР депортація з Криму кримських татар визнана геноцидом кримськотатарського народу.

 

 

 

 

18 травня в Україні та світі згадують жертв депортації та геноциду кримських татар. Сьогодні також відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.

Цього дня 1944 року почалася депортація кримських татар. За тиждень до цього, 11 травня, було ухвалено таємну постанову Державного комітету оборони "Про кримських татар". Там було сказано, що вони нібито причетні до масової зради й колабораціонізму.

18 травня о 03:00 почалася масова депортація, і закінчилася вона приблизно 20 травня. До операції були залучені 32 тис. співробітників НКВС. Людям давали на збори від декількох хвилин до півгодини, дозволяючи брати з собою особисті речі, домашнє начиння та інше з розрахунку по 500 кг на сім'ю. Однак насправді за відведений час вдавалося зібрати лише 20-30 кг речей і продуктів.Протягом двох днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій у Бахчисараї, Джанкої та Сімферополі, звідки ешелонами відправляли на схід.

Під час головної хвилі депортації (18-20 травня) виселили 180 014 осіб. Ще 6 тис. мобілізованих молодих чоловіків протягом квітня-травня відправили в Казахстан. І 5 тис. кримських татар заслали в табори тресту Москвавуголь.5989 осіб були заарештовані за звинуваченням у співпраці з німцями − вони потрапили в ГУЛАГ.Депортація тривала до кінця року. Після закінчення Другої світової війни кримських татар масово демобілізувався і відправляли в табори Сибіру й Уралу.

8 січня 1945 року був виданий указ, згідно з яким "спецпоселенці" мали ті ж права, що й інші громадяни СРСР. Однак за фактом вони не могли самовільно залишати місця поселень і повинна були щомісяця реєструватися в міліції.

Після депортації радянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримську державність та кримських татар. 25 червня 1946 року Крим був позбавлений статусу автономії та перетворений на звичайну область РРФСР, а протягом наступних двох років понад 80% оригінальної кримської топоніміки було замінено на стандартні радянські назви. Політичні акції кримських татар (петиційна кампанія, створення політичних організацій, акції протесту тощо) привели до ще одного політичного успіху. 5 вересня 1967 р. Президія Верховної Ради СРСР видала Указ «Про громадян татарської національності, які проживали в Криму», який скасовував звинувачення в зраді кримських татар, проте проголошував нібито повне укорінення кримських татар в Узбекистані. Починаючи із 1968 року розпочався процес організованої репатріації кримських татар до Криму. У січні 1974 року Президія Верховної Ради СРСР скасувала заборону грекам, вірменам, болгарам та кримським татарам повертатися в Крим на колишні місця їх проживання.

В кінці 1960-х — на початку 1970-х рр. цим шляхом повернулися додому понад 200 родин, ще стільки саме прибули самостійно. До початку масового повернення наприкінці 1980-х рр. в Криму проживало приблизно 7 тис. кримських татар.

 

Україна ніколи не відмовлялася від визнання актів органів колишнього СРСР щодо відновлення прав депортованих. А з часу проголошення незалежності взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян, включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації. 20 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 1140-18 «Про… гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення в складі України.

У Києві та по всій вільній території Україні  18 травня відбуваються численні заходи: мітинги, тематичні уроки у школах, присвячені роковинам депортації кримськотатарського народу. У Криму з нагоди роковин депортації щороку відбувалися масові заходи, зокрема, жалобний мітинг у центрі Сімферополя. Але після початку окупації півострова Росією навесні 2014 року такі акції заборонили. Відзначати 18 травня — це не просто данина пам'яті жертвам депортації, це частина боротьби, яка, на жаль, триває і сьогодні. Зараз ми бачимо фактично повторення подій 1944 року, коли відбулося виселення корінного народу з півострова і зачистка Криму від кримських татар», — відзначила Перший заступник Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова.

Україна закликає світову спільноту продовжити політико-дипломатичний тиск на підконтрольну Росії владу анексованого Криму, щоб уникнути повторення трагедії 1944 року, коли близько чверть мільйона кримських татар були депортовані.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток