Зараз в ефірі:

26 травня 2014 року початок боїв за ДАП

26.05.2021
26 травня 2014 року початок боїв за ДАП

Сім років тому стався перший бій між українськими воїнами та проросійськими збройними угрупованнями за контроль над летовищем Донецького міжнародного аеропорту. Це була перша успішна операція, спланована і проведена силами АТО. Штурмові групи найманців були змушені відступити і зазнали важких людських втрат.

 

 

 

Спроби встановлення контролю над Донецьким міжнародним аеропортом імені Сергія Прокоф’єва сепаратисти почали здійснювати 17 квітня 2014, на 10-й день після проголошення маріонеткової ДНР. До летовища прибули від 70 до 200 проросійських активістів, — члени ветеранських організацій, цивільні, тощо під наглядом міцних чоловіків.

Над входом до аеропорту вони вивісили прапор ДНР, проте аеропорт залишився під українським контролем. 6 травня робота летовища припинилася через загрозу безпеці польотів.

26 травня на територію летовища прибули близько 80 озброєних бойовиків самопроголошеної ДНР і висунули вимоги про виведення українських військових, що охороняли внутрішній периметр аеропорту. Близько 7-ї ранку до бойовиків прибуло підкріплення, що складалося переважно з чеченців.

Через наявність у терміналі аеропорту цивільного населення українські військові відступили в розташований поблизу старий термінал та розпочали приготування до бою. На льотне поле аеропорту висадився десант українських військових, які зайняли периметр і диспетчерські вежі.

Близько 11-ї години ранку сторони вступили у вогневий контакт, після чого бойовики, розташовані переважно у скляній будівлі аеровокзалу, зазнали перших втрат. Українська влада висунула бойовикам ультиматум, який лишився без відповіді.

О 13-ій годині, по завершенні дії ультиматуму, українські силовики розпочали активну фазу антитерористичної операції та завдали авіаційного удару по позиціях сил терористів, при цьому частина бойовиків, які намагалися обладнати вогневі позиції на даху, потрапила під удар.

Після попереджувальної атаки штурмовика Су-25 авіаудар на ураження завдав винищувач МіГ-29. Вогнем із гелікоптерів Мі-24 була знищена зенітна установка терористів. В аеропорту висадився армійський десант і блокував терористів у будівлі аеропорту, яка легко прострілювалася. На допомогу заблокованим у будівлі бойовикам намагались пробитись кавказькі найманці, які прибули до Донецька зі Слов’янська на машинах швидкої допомоги.

Силами АТО внаслідок ефективної спецоперації було знищено третину сепаратистського батальйону «Восток». У лавах бойовиків почалася паніка, натомість українські військові підрозділи надійно закріпилися в районі аеропорту. У паніці відступу вже за межами аеропорту 4-й взвод бригади "Восток" з гранатометів і стрілецької зброї розстріляв вантажівку із загоном "Іскра" і чеченцями, прийнявши їх за українських військових, інша машина з бойовиками перекинулась після удару об бетонну загорожу, рухаючись вулицями Донецька. Основний бій в ДАПі закінчився близько 17.00 години 26 травня, але зачистка "зеленки" та готелю "Польот", де отаборилися бойовики, тривали до вечора 27 травня 2014 року.

В результаті бою 26 травня 2014 року Збройні Сили України втримали контроль над Донецьким аеропортом і відбили атаку бойовиків. Українські сили не втратили жодного бійця загиблим. За даними Генерального штабу, 3 військовослужбовці дістали поранення. Втрати ворога сягали близько 100 осіб убитими. Серед загиблих було ідентифіковано 33 громадян РФ. Під час бою в аеропорту було знищено літак Як-40, що належав Маріупольському металургійному комбінату.

Бій 26 травня 2014 року став початком тривалого протистояння за Донецький аеропорт. Після бою все літо в аеропорту не відбувалося значних сутичок, проте з вересня 2014 року розпочалися важкі бої. Безпосередні бойові дії на території летовища тривали до 21 січня 2015 року.

Оборона Донецького аеропорту тривала 242 дні і стала однією з найбільш героїчних сторінок в історії Збройних Сил України.

Лише 22 січня 2015 року вщент зруйновану територію аеропорту залишив останній боєць ЗСУ. Оборона ДАПу стала символом нескореності, зразком найвищого героїзму українських військових.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток