Зараз в ефірі:

75 років висадці в Нормандії

12.06.2019
75 років висадці в Нормандії

Сьогодні говоримо про Нормандську операцію. У ці дні, 6 червня, виповнюється 75 років висадці десанту у Франції. Це була одна з наймасштабніших операцій у Другій світовій війні. Про її перебіг із 6 червня до 25 липня 1944 року нам і розкажуть наші історики.

 

 

Найважливіша особливість операції — величезні масштаби, велика чисельність висаджених військ та залучених сил на морі та в повітрі. Десант мав завдання — закріпитися в Нормандії та звільнити Франції. А надалі наступати на Німеччину із заходу.

Загалом в операції брали участь понад 150 тисяч солдат, близько 7 тисяч кораблів та 12 тисяч літаків. До операції залучалися передусім військові США, Британії, Канади, емігрантські уряди Польщі та Франції. Лідери США, Британії та Канади домовилися про концентрацію союзних військ у Великій Британії. Там вони й розробляли план вторгнення до північно-західної Європи.

Зазначимо, ще 1943 року союзники звільнили північ Африки від військ Осі та висадили війська на Сицилії та континентальній Італії. Звільнивши пів Італії від фашизму, далі союзники просуватися не могли. Заважали природні умови — через Альпи важко пробиватися до Німеччини. Вже тоді розглядалася можливість висадки союзних військ на Балканах.

Що стосується сил Осі, то Німеччину та її союзників, захищав величезний Атлантичний вал. Ця система довготривалих оборонних споруд, що створювалася німцями в 1940-44 роках, після розгрому Франції вздовж атлантичного узбережжя Західної Європи. Станом на 1944 рік, вал споруджений на 60%. Командував військами Осі відомий генерал Ервін Ромель. Він мав величезну повагу як серед німецьких та італійських солдатів, так і серед вояків противника.

Загальне командування англо-американськими військами здійснював генерал Дуайт Ейзенхауер. Надалі перший головнокомандувач НАТО та 34-й Президент США.

Окрім морського десанту, відбулося десантування союзників й повітряним способом. Повітряний десант закинули далеко в тил ворогу рано вранці 6 червня. Основне завдання військових — перерізати комунікацій та не допустити підхід німецького підкріплення до узбережжя.

Морський десант мав 5 зон висадки: Юта, Омаха, Голд, Джуно, Сворд. Найбільше втрат зазнав десант на пляжі Омаха. Там загинули близько 2500 тисяч солдат 1-ї піхотної дивізії США. Це 50 % втрат за першу годину десантування. Найменше втрат мали десантники Юти, всього загинули 300 солдат.

Після того як союзники закріпилися в Нормандії, розпочався загальний наступ у Франції. До 25 серпня військові звільнили значну частину окупованої держави та столицю — Париж. Вже у вересні союзники намагалися втілити в життя операцію Огород в Голландії та Бельгії. Ключовий її елемент — захоплення мостів, що відкривали безпечний напрям до Західної Німеччини. Військове керівництво планувало завершити війну в Європі до Різдва 1944 року. На жаль, операція завершилась невдачею.

Останній великий наступ Німеччини відбувся в грудні 1944 року. Це так звана, Ардеснька операція на кордоні Німеччини, Бельгії та Франції. Західні союзники, після низки поразок і відступу, зуміли зупинити ворога та завдати відчутних втрат. Після цього військове командування Німеччини переконалося, що подальший спротив марний.

Для більшого розуміння Нормандської операції, радимо вам переглянути окрім купи документальний фільмів і американський міні-серіал Брати по зброї 2001 року. До речі, продюсерами виступали Том Генкс, який знявся у відомому фільмі Врятувати рядового Райана та Стівен Спілберг, який його зрежисував.
 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток