Зараз в ефірі:

77-ма річниця вигнання нацистів з України

27.10.2021
77-ма річниця вигнання нацистів з України

28 жовтня виповнюється 77-ма річниця вигнання нацистів з України. Саме в цей день вшановується пам’ять всіх українців, які боролися з ворогом у лавах Радянської армії або Української повстанської армії, загинули на окупованій території чи у таборах смерті під час Другої світової війни.

 

 

 

 

Під час Другої світової війни саме на території України відбулися ключові битви за визволення Європи від нацизму. У лютому 1943 року, розвиваючи наступ після перемоги під Сталінградом, радянські війська зайняли Харків та деякі інші українські міста, але вже в березні 1943 року залишили їх внаслідок німецького контрнаступу. Лише восени 1943 року розпочалося остаточне вигнання нацистських окупантів з України. У 1944 році було проведено низку операцій, які дали змогу чотирьом Українським фронтам розгромити угруповання німецьких військ «Південь» і групу «А», зайняти майже всю територію України та Крим.

Вигнання нацистів із Закарпаття почалося 9 вересня 1944 року під час Східнокарпатської стратегічної воєнної операції, складовими частинами якої були Карпатсько-Дуклянська та Карпатсько-Ужгородська фронтові наступальні операції. У ході Карпатсько-Ужгородської операції війська 4-го Українського фронту здобули карпатські перевали та наступали на Закарпаття. 16 жовтня радянські війська звільнили місто Рахів, 24 жовтня визволили Хуст і Сваляву, 26 жовтня — Мукачево, а 27 жовтня — Ужгород. І залишався ще Чоп — важливий залізничний вузол на кордоні Закарпатської України, Словаччини та Угорщини.

28 жовтня 1944 року радянські війська підійшли до Чопа. Внаслідок запеклого бою, який тривав цілий день, 29 жовтня війська 17-го гвардійського стрілецького корпусу, 237, 8 та 138 стрілецьких дивізій визволили Чоп. Та скоро нацистські війська перейшли у контрнаступ. Окремі райони Чопа кілька разів переходили з рук у руки. Остаточно Чоп визволили лише 23 листопада 1944 року. 23 листопада нацистів вигнали із села Шоломон (тепер Соломоново). Нині це найзахідніший населений пункт Закарпаття та всієї нинішньої України. Тому саме ця дата мала б пов’язуватися з вигнанням нацистських окупантів з України в її нинішніх кордонах. Під час Східно-Карпатської воєнної наступальної операції було визволено не тільки Закарпаття, але й частину Словаччини. Радянські війська завдали серйозної поразки 1-й німецькій танковій армії та майже вщент розгромили 1-шу угорську армію. Втрати з обох сторін були чималими. Німці та угорці втратили приблизно 60 тисяч убитих, 28 тисяч їхніх вояків потрапили в полон. Стосовно радянської сторони, то загинуло більш як 50 тисяч військовослужбовців, з них понад 41 тисяча — убиті та поранені, майже дві тисячі пропали безвісти.

У вигнанні окупантів брала участь вся Україна: регулярні радянські війська та червоні партизани (разом понад 3 млн солдатів-українців), національне підпілля на чолі з Українською повстанською армією (близько 100 тис. вояків) та бійці на усіх інших фронтах світу, що наближали спільну перемогу над Гітлером. Але подіями жовтня-листопада 1944 року війна не скінчилася — українці воювали в Європі до 8 травня 1945 року та в Азії — до 2 вересня. Сукупні людські втрати України склали значно більше, ніж втратили у цій війні Велика Британія, Сполучені Штати Америки, Польща, Канада та Франція. Ми маємо пам’ятати усіх.

На Батьківщині збройний спротив радянській владі тривав ще понад десятиліття. Вигнання нацистських окупантів супроводжувалося вчиненням масових злочинів, які організував сталінський режим і радянські війська з вини його командування. За перемогу над нацизмом українці сплатили надзвичайно високу і страшну ціну  близько 9 мільйонів наших співгромадян загинули на фронтах Другої світової. 700 міст, 28 тис. сіл, 16 тис. підприємств були пошкоджені або знищені внаслідок боїв і каральних дій окупантів.

Україна завжди пам’ятатиме про подвиг своїх громадян, які віддали своє життя, звільняючи світ від нацизму.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток