Зараз в ефірі:

8 травня в Україні відзначають День пам'яті та примирення

07.05.2019
8 травня в Україні відзначають День пам'яті та примирення

Цей пам'ятний день відзначають в річницю капітуляції нацистської Німеччини. Відповідно до Указу Президента України, підписаного 2015 року, метою відзначення є "гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму".

 

8 травня 1945 року антигітлерівська коаліція офіційно прийняла "Акт про беззастережну капітуляцію" Збройних сил Нацистської Німеччини, підписаний начальником Оперативного штабу ОКВ генерал-полковником Альфредом Йодлем за дорученням Президента Німеччини Карла Деніца. Акт підписали ще 7 травня в Реймсі (Франція), однак ратифікований наступного дня в Берліні. З цієї нагоди 8 травня 1945 року в багатьох містах Європи та США було проведено велелюдні святкування.

Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 22 листопада 2004 року, 8 та 9 травня відзначають, як Дні пам'яті та примирення. У 2014 році вперше в історії України офіційні заходи з нагоди завершення Другої світової війни в Європі та перемоги над нацизмом проходили два дні — 8 й 9 травня. Планувалося, що й надалі в Україні вшанування загиблих розпочинатиметься 8 травня — разом з Європою та світом, і продовжуватиметься традиційно 9 травня.

У Європі День перемоги відзначають здебільшого 8 травня у зв’язку із точною датою підписання Акту капітуляції. Хоча у Великобританії певні заходи можуть проходити 9 травня.

Треба пам’ятати, що офіційно Друга світова війна закінчилася 2 вересня 1945 року і, в першу чергу для США, саме цей день є справжнім закінченням війни. По-друге, День перемоги серед країн старої Європи часто виступає приводом для декларації спільності дій та національної єдності. Подібне відбувається у Франції та Німеччині, де політичні опоненти всіляко демонструють взаємну приязнь.

Відзначення Дня перемоги з часом змінюється і в цьому немає нічого незвичайного. Кожна країна, а зараз Європейський Союз в цілому, намагаються побудувати свій канон Дня перемоги, який би сприяв легітимізації політичної влади, становленню ідентичності населення, єднанню, порозумінню та примиренню. Очевидно, що це завдання стоїть зараз і перед Україною.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток