Зараз в ефірі:

80 річниця початку "Великого терору" радянської влади

05.08.2017
80 річниця початку "Великого терору" радянської влади

5 серпня 1937 року, згідно з оперативним таємним наказом НКВД СССР №00447 «Про операцію з репресування колишніх куркулів, карних злочинців й інших антисовєтських елементів» на території України почалися масові арешти та розстріли всіх, кого влада вважала «підозрілим», в тому числі й представників цієї влади. 

З серпня 1937-го і до листопада 1938-го тільки на виконання цього наказу було ув’язнено від 800 тис. до 820 тисяч осіб, із них від 350 тис. до 445 тисяч були страчені за вироками партійно-чекістських «трійок», решту відправили до ГУЛАГу.

Почалася ця «чистка» з тих, хто під час колективізації був оголошений куркулем, членів їхніх родин, «підкуркульників» тощо. Потім пішло «очищення» таборів від в’язнів, що раніше потрапили туди за політичними мотивами; на підставі цього наказу в урочищі Сандармох (Карелія) розстріляли низку першорядних діячів української культури. Загалом по СССР лише до середини листопада 1938-го «трійки» винесли 681 тисячу 692 негайно виконаних смертних вироки, а близько двох мільйонів осіб відправили до таборів ГУЛАГу.

Серед відомих розстріляних українців — творець театру "Березіль" Лесь Курбас, поет-неокласик Микола Зеров, драматург Микола Куліш, колишній міністр освіти УНР Антон Крушельницький та його сини Остап і Богдан; історики: академік Матвій Яворський, професор Володимир Чехівський, професор Сергій Грушевський; географ академік Степан Рудницький; письменники: Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий; науковці Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Микола Трохименко.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток