Зараз в ефірі:

Адвокат Віталій Коломієць: «Ходіть підтримувати своїх на судах, адже крім своїх у нас немає нікого»

15.01.2020
Адвокат Віталій Коломієць: «Ходіть підтримувати своїх на судах, адже крім своїх у нас немає нікого»

Актуальна тема для суспільства: 12 грудня слідчі поліції повідомили, що у підриві авто Павла Шеремета підозрюють п’ятьох людей, серед яких опинилася і Яна Дугарь військова медсестра, військовослужбовець за контрактом 25-ї повітряно-десантної бригади. За версією слідства дівчина здійснювала розвідку.  Затримали її 12 грудня у Львові, дона вона здавала сесію. 13-го грудня суддя Печерського суду відправив Яну на цілодобовий домашній арешт у місті Новомосковськ Дніпропетровської області, а 8 січня змінив її місце перебування на Київ. Один з адвокатів Яни Віталій Коломієць розповів про те, що за місяць відбулося у цій справі.

 

Ефір за 13 січня. Станом на 15 січня Печерський райсуд Києва розглядає клопотання захисту підозрюваної у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета Яни Дугарь про обрання їй запобіжного заходу.

 

Дар’я Бура: Чому, на вашу думку, затримали Яну, і чому ця справа торкнулася волонтерів, військових і людей, дотичних до захисту країни?

Віталій Коломієць: Наше військо, волонтери і небайдужі люди, які долучаються до оборони держави будуть під ударом ворога, коли ситуація на фронті послаблюється. Адже у такому випадку управлінські зусилля ворога переключаються на внутрішню дестабілізацію, знищення довіри, знищення організацій, які забезпечували функціонування оборони держави. Але я би поговорив про більш зрозуміле й приземлене, тобто поліцейське недбальство. Їм поставили задачу до Нового року, щоб було про що звітувати. І ось за цими показниками обрали трьох випадкових для цієї справи людей, а також підібрали окремі докази. Навіть не ті, які залишилися, тобто ретроспективні, такі як телефонні з’єднання, локалізації людей в певних місцях, фотографії, допити очевидців, залишені сліди… Цього нічого немає, є лише один доказ - експертиза про встановлення подібності людини за ходою та деякими збігами портретів. Напевне, вони опрацьовували середовище й знайомства подружжя Грищенків і прогнали через якусь оперативну базу порівнянь фотографії, знайшли більш менш підходящих людей за зовнішніми параметрами і вже під них підігнали експертизу. Щодо цієї експертизи та інших дій слідчих нами 3-го січня заявлена заява про злочин в ДБР за притягнення завідома невинної особи до кримінальної відповідальності шляхом штучного створення обвинувачення. У нас є відповідні докази, тож будемо намагатися довести цю справу до кінця, можливо, це займе 2-3 роки, а, можливо, й більше.

Дар’я Бура: На заяву в ДБР вже була якась реакція чи ще рано про таке говорити?

Віталій Коломієць: Реакція мала б бути на наступний день, але там почалися свята. Ми зробили відповідні запити й скарги до суду і розраховуємо на журналістів та небайдужих громадян, які при кожній нагоді у Фейсбук поставлять очільниці ДБР відповідне запитання щодо справи Шеремета. Зараз робота переведена на збір доказової бази, яка б свідчила і підтверджувала обставини фальсифікації справи. Брифінг був проведений 12-го грудня, але єдиний доказ експертизи за ходою й порівняння портретів здобули 11-го. Брифінг зробили якісним з точки зору медійності й подачі - понад 50 слайдів й відео, тобто щоб усе підготувати потрібен тиждень. Обрали вони четвер, найбільш вдалий інформаційний день, аби прогнати у вечірніх прайм-таймах, а в п’ятницю прокрутити по ток-шоу. Далі підкормлювали цю історію короткими повідомленнями в новинах про суди на 30 секунд, а люди дивляться і думають, що якщо залишили під вартою чи домашнім арештом, то там все не так просто. Всі, хто переживає і кому не байдужа доля побратимів, дивіться прямі трансляції судових засідань. У прокуратурі починають вже настільки плутатися у своїх виправданнях цього єдиного доказу, що навіть стає смішно. На брифінгу заявили про 221 камеру, а на експертизу подали відео з двох камер одного ракурсу за кілька різних днів, тобто всього шість відео, сказавши що на деяких з них окремі ознаки частково співпадають. Вони кажуть, що це одна і та сама особа, порівнявши деякі відео, які їм надав слідчий. Слідчий запитав: «Чи правда, що дівчина схожа на 6 файлах?» А вони кажуть: «Так, на всіх 5 файлах схожа». Експертиза каже: «На деяких відео окремі ознаки частково співпадають, таким чином – це одна і та сама людина». Я просто міняю об’єкт дослідження з Особа 1 і Особа 2 на інших і читаю висновок так: «На деяких відео окремі ознаки ходи людини і мавпи частково співпадають, а на деяких відео хода мавпи і людини не співпадає взагалі. Таким чином, мапа  і людина одна і та сама особа». Вони роблять такий силует: лоб, брови, ніс, підборіддя, і кажуть, що по силуету збігається, але якщо збільшити це зображення, то ми чітко бачимо, що лінія підборіддя не збігається. З юридичної площини вже немає ніяких доказів близько місяця, і близько двох тижнів не проводяться ніякі слідчих дій.

Дар’я Бура: Але у Кузьменко й Антоненка проводили слідчі експерименти.

Віталій Коломієць: Слідчий експеримент це коли згідно процесу така слідча дія, яка проводиться з метою уточнення певних параметрів і підтвердження якихось обставин, які зафіксовані сильними доказами. Ми їм кажем: «Можете проводити слідчий експеримент, ми не проти, але ви визначили зріст? Адже ви кажете, що співпадає довжина кроку, а яка це довжина кроку? А довжина рук? Співвідношення між бровами і носом, висота лобу? Давайте нам якісь базові вихідні параметри». Вони кажуть, що зріст дівчини, яка робила фото близько 150 см, але ж Яна вища. Тобто у них нічого  не сходиться, ці експертизи ж пороблені ще у 2016 році. Можливо, вони очікували, що Антоненко, Кузьменко й Дугарь посидять дома, ще по телефону будуть говорити, а вони знову наріжуть якихось фрагментів, як вони це зробили на брифінгу. З Яною взагалі курйозна ситуація вийшла. Вони кажуть: Ось ви  чуєте, вона там говорила про саперну сумку? А навіщо медсестрі саперна сумка? Хвилинку, а чи весь протокол того прослуховування передивилися? Ми знайшли цього сапера Андрія, знайомого Яни, який теж з 25-ї бригади, він нам показав цю сумку. Поліція ось питає навіщо медсестрі саперна сумка? Так нехай спочатку повернуть сертифікат на сапера Андрія, який вилучили при обшуці, а потім запускайте в ефір оці конспірологічні теорії.

Дар’я Бура: Розкажіть ще про зв’язки: чи були знайомі між собою троє людей, яких обвинувачують в серйозній справі?

Віталій Коломієць: Ми вже неодноразово в суді казали, що Яна з Ріффмастером особисто не знайома. Можливо, він приїзжав в Авдіївку, коли Дугарь там служила, оскільки він був і в добровольчому медичному шпиталі, і з концертами приїзжав, але це все 2017-2018 роки. У свою чергу він теж каже, що з Яною не знайомий. Ніяких згадок у Фейсбук, там немає нічого такого. З Грищенками Яна познайомилася в цьому році. Так у Фейсбуці ідуть спільні світлини, момент знайомства, так само з Кузьменко вони лише в цьому році познайомилися, а на суді вони видають, що це нібито 2016 рік. Та в червні 2016 року Яна тільки влаштувалася у військовий госпіталь, тоді відбувалася демобілізація п’ятої хвилі, всі на чемоданах сиділи, тож навантаження на новеньких було. Бої Мар’їнка й Красногорівка – всіх через Курахово звозили на 66-й госпіталь. Деяких хлопців ми знайшли, у них є документи, вони дали нам свідчення. Ми їх викликали в суд, тому що вже місяць пройшов і згідно закону у нас з’явилося право ініціювати перед судом зміну запобіжного заходу, ми їм скористалися і розраховуємо, що Печерський суд досить швидко призначить розгляд.

Дар’я Бура: Щодо цих хлопців? Люди відгукнулися, сказали, що вони пам’ятають Яну, як вона їм допомагала,  що готові дати свідчення, а їм почали надходити загрози. Що вам про це відомо?

Віталій Коломієць:  Ми опитали близько двох десятків свідків, до частини з них за нашими слідами приїхали місцеві поліцейські, видали їм повістки і натякнули, щоб краще вони у цю справу не влазили. Тобто це були не погрози від поліцейських, а своєрідні попередження. Звичайно, людям, які зараз проходять службу незручно проявити максимальну волю і піти поборотися за право в довгій майже політичній справі. Але все одно люди не відмовляються, однослуживці Яни готові відкрито свідчити, адже вболівають за гідність і порядність, елементарну справедливість.

Дар’я Бура: Яна познайомилась з Юлею Кузьменко як раз під час цих справ над подружжям Грищенків, і вже починають жартувати, щоб були обережні, виходячи підтримувати своїх на судах, бо вас можуть «цапнути».

Віталій Коломієць:  Люди, ходіть підтримувати своїх на судах, адже крім своїх у нас немає нікого. Ми як Українці неодноразово показували, що готові і здатні побороти всі прояви поліцейської сваволі. Я вам точно скажу, що ця сваволя стала набагато слабшою, але ще має певну силу й вагу. Зараз є можливість захищатися. Це витрачає багато ресурсів, грошей, нервів, але світ не без добрих людей. Наприклад, у справі Яни ми маємо окремий рахунок, куди люди жертвують на ті витрати, які ми здійснюємо. Люди жертвують не на справу Яни Дугарь, а на справу усього українського народу. Це питання боротьби проти сваволі, і боротьба ця триває, адже ми боремось проти величезного адміністративного та інформаційного ресурсу.

Дар’я Бура: Ви подали заяву в ДБР про злочин збоку слідства 3 січня, поясніть будь ласка, що це означає і про який злочин йдеться.

Віталій Коломієць: Слідчий повинен розслідувати справу об’єктивно, неупереджено та сумлінно, фіксувати певні обставини. Але є злочином спочатку обрати людину і вже протягом розслідування справи підбирати докази під неї. Це визначено КК України, статтею 372. Притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності.

Тобто, вони беруть для порівняльної експертизи фотографії з Фейсбуку, але вони не беруть до уваги ті фото, де у неї є тату, і цей факт є одним із важливих. Експертиза пише, що порівняльний файл Яни, нібито, за 11 липня 2019 року. Потім показують фотографію дівчини з плеєром за липень 2016 року і кажуть – порівняйте. Але зачекайте, 11 липня Яна була ще за кордоном і тільки 13 липня повернулась до Києва, як доказ цього, є відмітка у закордонному паспорті. І такі «докази» слідчого змінювалися декілька разів. Тому, у них начебто є докази, але по факту їх не має.

Та сама історія стосується саперної сумки, відомостей про знайомство. Оскільки вони прослідковували телефон, побачили, що відбувалися з’єднання з Грищенко, Кузьменко. Але ж ці з’єднання відбувалися у 2019 році, коли приходили на суди. Проте усі деталі слідством проігноровані, береться до уваги лише сам факт – з’єднувалися.

Дар’я Бура: Чому по при такі очевидні факти, суд це ігнорує, на Вашу думку?

Віталій Коломієць: Дивіться, велике значення грають інформаційні приводи. Що відбулося? «Ми зловили військовослужбовця, яких підозрюють у вбивстві Шеремета», всі злякалися, охоплення одразу на мільйон. Пройшов якийсь час, і знову спалах у інформаційних полях – «суд їх не відпустив». Це усе емоційна складова.

Дар’я Бура: Як зараз справи у Яни, чи до неї можна у гості?

Віталій Коломієць: У гості, звісно, може прийти не кожен. Я, як адвокат, слідкую за тим, щоб не приходили ті, хто потім виступатимуть як свідки. Тому що це усе може нашкодити справі. Попри те, що вона виглядає завжди веселою, їй дуже образливо. Вона жертвувала собою заради держави, робить завжди добрі справи, а її так несправедливо давлять. У неї соц мережі у вільному доступі, ви можете туди писати свої слова підтримки.

Дар’я Бура: Що може робити громадськість, яким не байдужа ця справа, попри те, що ходити на суди і підтримувати там?

Віталій Коломієць: Насправді, ця справа є політичною і медійною, тому потрібно цю амплітуду розширювати, і цей маятник розхитувати у інший бік. Показувати згуртованість, солідарність, а військовослужбовці, які з нею служать – не бійтеся приїжджати на суд під час відпустки, покажіть їй свою підтримку, подивіться в очі конвоїрам, які водять Антоненка і Кузьменка. Покажіть, що нас багато тих, хто готовий стати на захист суверенітету правової держави. Поширюйте ту інформацію, яка вказує на фальсифікацію доказів. Не соромтесь на кухні поговорити зі своїми сусідами про це і розповісти усе як є.

Дар’я Бура: Що робити військовим або ветеранам, якщо до них прийшли з обшуком?

Віталій Коломієць: Ключове і найперше – не спішіть нічого підписувати, навіть якщо вам кажуть, що це чисто формальність і нічого особливого. Будь-яке вручання у ваше право має супроводжуватися у межах кримінального впровадження, рішенням суду, або постановою. Якщо є відповідні документи, ви їх обов’язково читаєте і забираєте собі. Обшук повинен бути при вас, усе знімайте на відео. Мають бути поняті, окрім слідчого. Звіряйте увесь перелік майна, який у вас забирають і не підписуйте протокол, доки не зробите копію, чи сфотографуєте. Несіть усе до адвоката, але якщо його не має, ви маєте право на державного адвоката, у разі затримання, і ні в якому разі не відмовляйтесь від його послуг.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток