Зараз в ефірі:

Акцент на військо: напрями поглиблення співпраці Мінветеранів з іншими урядовими установами

28.12.2021
Акцент на військо: напрями поглиблення співпраці Мінветеранів з іншими урядовими установами

Про напрацювання механізмів переходу з військової кар’єри на цивільну, гендерне питання та магістральні напрями співпраці з іншими організаціями в ефірі Армія FM розповів заступник міністра у справах ветеранів із питань європейської інтеграції Олексій Ілляшенко.

 

 

 

 

Катерина Даценко: Як налагоджено взаємодію Мінветеранів з іншими міністерствами?

Олексій Ілляшенко: Мінветеранів – це не єдине відомство, яке реалізує політику щодо соціального захисту ветеранів війни та їхніх сімей, родин загиблих та інших категорій. Також мають стосунок до цього напряму роботи територіальні громади. Облради також можуть допомагати ветеранам пільгами та гарантіями через відповідні програми. Тож ми співпрацюємо також з органами виконавчої влади і місцевого самоврядування. Щодо територіальних громад ми працюємо з Мінрегіоном. А щоб з’ясувати філософію роботи новостворених центрів комплектування і соціальної підтримки, співпрацюємо з Міноборони. Нам важливо зрозуміти, чи потрібно вносити зміни в певні нормативні акти, закони чи підзаконні акти, щоб або розширити функції певних міністерств, або ж звузити і передати повноваження іншим, залежно від того, як будуть розвиватися події у зв’язку з децентралізацією. Щодо медичного забезпечення, є шпиталі для ветеранів війни, але у зв’язку з децентралізацією ветерани війни можуть звертатися і до сімейного лікаря.

Катерина Даценко: Окресліть напрями співпраці з Міністерством оборони?

Олексій Ілляшенко: З Міноборони насамперед хочемо поглибити співпрацю щодо роботи з центрами комплектування і соціальної підтримки на місцях. Крім того, Міноборони є одним із основних наших партнерів щодо підготовки системи переходу з військової на професійну цивільну кар’єру.

Катерина Даценко: Розкажіть детальніше про плани поглиблення взаємодії з Міністерством охорони здоров’я?

Олексій Ілляшенко: Згідно з реформою, всі громадяни України мають укладати декларацію з сімейним лікарем. Відповідно ветерани війни також можуть співпрацювати з сімейним лікарем і отримувати направлення на обстеження та інші види лікування. Водночас у нас залишається система ветеранських шпиталів. Їх нині в 24 і вони перебувають на балансах обласних рад, а ще три на балансі Міністерства охорони здоров’я. Тому фінансування і забезпечення роботи більшості шпиталів залежить від обласних рад як органів місцевого самоврядування. Тобто пакети послуг для ветеранів війни фінансує НСЗУ, а саму роботу – забезпечують облради. До того ж, кілька місяців тому Президент України підписав указ, за яким до 2023 року в областях мають бути створені центри реабілітації та медичного забезпечення військовослужбовців і ветеранів війни. Тому зараз тривають консультації щодо того, де формувати ці центри – на базі шпиталів чи на новому місці. Також ми спільно з ОБСЄ створили додаток на кшталт букінг, за допомогою якого можна зайти на наш сайт і самостійно замовити в обраному санаторно-курортному закладі путівку.

Катерина Даценко: Які магістральні напрями співпраці з Міністерством освіти і науки України?

Олексій Ілляшенко: Ми співпрацюємо з ними у напрямах національно-патріотичного виховання, виховання національно та громадянської ідентичності. Також вони мають проєкти, які пов’язані з розвитком військових та напіввійськових літніх таборів, на кшталт «Джури». У них є проєкти, до яких можуть доєднуватися представники з областей і отримувати фінансову допомогу, щоб займатися питаннями військово-патріотичного виховання. Тому ми пересікаємось із ними. Зараз багато отримуємо цікавої патріотичної літератури та книг про російсько-українську війну, тож ми й літературою обмінюємося з Міносвіти.

Катерина Даценко: Проєкт «Новегія – Україна» теж реалізується за сприяння Міносвіти?

Олексій Ілляшенко: В Україні цей проєкт втілено за допомогою Міжнародного фонду соціальної адаптації. З 2003 по 2020 роки кількість випускників сягнула понад 11 тис. осіб – це ветерани війти та члени їхніх сімей. Зараз цей проєкт реалізовано у 16 університетах, серед яких 15 українських та один норвезький.

Катерина Даценко: Хто може стати учасником проєкту і які можливості отримає?

Олексій Ілляшенко: Долучитися до проєкту можуть ветерани війни та військовослужбовці, які звільняються зі служби. Усі охочі здобути цивільні спеціальності, що мають попит на ринку України, звертаються до Міжнародного фонду соціальної адаптації. Серед напрямів перепідготовки: енергозбереження та ресурсоефективність, малий бізнес, менеджмент, підприємницька діяльність, безпека підприємницької діяльності, інформаційні технології, візуальна реклама, англійська мова в бізнесі, аграрний менеджмент. Навчання, залежно від напрямів, триває кілька місяців.

Катерина Даценко: Які можливості відкриваються перед власниками сертифікату про перенавчання?

Олексій Ілляшенко: Це шанс для тих, хто має лише військових фах, здобути цивільну професію і офіційно, відповідно до законодавства, працевлаштуватися. Не тільки кадровий військовий, а й той, хто служив кілька років у Збройних Силах під час російської агресії, може просити допомоги в отриманні цивільної професії.

Катерина Даценко: Чи всі добровольці можуть отримати статус ветерана та допомогу від Міністерства ветеранів?

Олексій Ілляшенко: Торік були внесені зміни в законодавство, тож добровольці, які були правильно оформлені, навіть якщо вони не переведені в кадрові підрозділи системи МВС або ЗСУ, зараз згідно з законодавством можуть звертатися, надаючи свідчення осіб, які з ними служили, і таким чином отримувати статус учасників бойових дій. Близько 1000 осіб вже отримали статус цьогоріч. Комісія, яка надає статус учасника бойових дій представникам та представницям добровольчих батальйонів, є тільки в Міністерстві у справах ветеранів, якщо говорити про осіб, які не входили в склад ЗСУ або підрозділів в системі МВС.

Катерина Даценко: Чи напрацьовуються Міністерством механізми переходу з військової кар’єри на професійну цивільну?

Олексій Ілляшенко: Нині затвердженої системи переходу з військової кар’єри на професійну цивільну в Україні немає. Ми лише місяць як створили робочу групу на рівні Кабінету міністрів, яка складається з керівників всіх органів влади, які мають до цього стосунок. Ми форсуємо питання, щоб разом із Міноборони та іншими органами влади на початку наступного року провести перше засідання і визначитися, в якому напрямі рухатись. Ми вже маємо і секторальну робочу підгрупу в рамках міжнародної технічної допомоги, яка називається «Перехід з військової кар’єри на професійну цивільну». Туди входять посольства США, Великобританії, Австралії, а також НАТО. Думаю, в наступному році ми будемо активізувати це питання. В червні цього року ми в Брюсселі затвердили нову ціль партнерства НАТО для України: «Соціальне забезпечення ветеранів». І там якраз записано, що Міністерство ветеранів взяло на себе лідерство у підготовці програми переходу з військової кар’єри на професійну цивільну. Це дуже цікаво, що люди не в погонах увійшли в систему НАТО.

Катерина Даценко: Якими напрямами реабілітації ветеранів опікується Міністерство?

Олексій Ілляшенко: За відповідними програмами ми спрямовуємо фінанси в області. Ветерани можуть звертатися за психологічною та фізичною реабілітацією, вони можуть звертатися у відповідні санаторно-курортні заклади. Згідно з нещодавно внесеними змінами до постанови Кабміну, тепер заклади санаторно-курортного лікування можуть відвідувати ветерани разом із членами сім’ї.

Катерина Даценко: Чи відрізняються якось шляхи переходу з військової кар’єри на цивільну для жінок та чоловіків?

Олексій Ілляшенко: І чоловіки, і жінки мають рівні можливості. Можливо, в деяких напрямах, зважаючи на анатомію, жінки не можуть обіймати певні посади, зокрема це стосується перевезення ракетного пального. Але коли вони повертаються в цивільне життя і стають ветеранами, тут вже ми повинні розуміти, які наслідки служби. Тож з точки зору фізіологічної певні відмінності є, але психологічно деякі жінки навіть дають фору чоловікам. За нашими даними, із приблизно 430 тис. ветеранів російсько-української війни близько 21 тис. – жінки. За інформацією за жовтень, з 21 тис. учасниць бойових дій більше 16 тис. продовжують службу в секторі безпеки та оборони.

Катерина Даценко: Чи опікується Міністерство дітьми ветеранів війни?

Олексій Ілляшенко: Якщо говорити про можливість здобуття освіти, то в 2021 році серед членів сімей ветеранів здобувають фахову передвищу освіту 3400 дітей, вищу освіту понад 7 тис. дітей, за магістерським рівнем отримали направлення 305 дітей ветеранів війни і 1 із членів родин загиблих ветеранів скористався правом на профадаптацію. Згідно з законом, такі діти мають право позачергового вступу у виші, безкоштовного проживання в гуртожитках, безоплатного користування інтернетом та навчальною літературою. А ще вони можуть безкоштовно харчуватися в школах, інших закладах освіти, які підпадають під цю категорію. В деяких закладах безкоштовно харчуються діти родин загиблих, а в багатьох також і діти учасників бойових дій. Щодо того, що не передбачено законодавством, але відбувається за взаємодії волонтерів, ветеранів та громадськості – на всі свята міжнародні партнери передають дітям подарунки. Зараз ми готуємо подарунки до Різдвяних свят.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток