Зараз в ефірі:

Бережіться: кліщі!

29.04.2020
Бережіться: кліщі!

З весняним сонцем пробуджується не тільки рослинний світ, але й, на жаль, кліщі.

Більшість українців перебувають на самоізоляції. Однак військові не можуть служити віддалено - боронять Україну в районі проведення Операції об’єднаних сил, а також тренуються на полігонах. Ірина Зінчук у програмі «Ранкова кава» поспілкувалась із лікарем-терапевтом Лілією Красько і дізналася, як вберегтися від кліщів – небезпечних переносників інфекційних хвороб.

В Україні найбільше кліщів у листяних і хвойних лісах, чагарниках, галявинах і луках, густо порослих високою травою. Чимало цих комах і на берегах річок і сонячних схилах гір. Сезон їхньої активності триває з весни по листопад, але квітень-травень та серпень-вересень пікові, найнебезпечніші для людини періоди. Щороку в Україні до лікарів через укуси кліщів звертаються понад 20 тисяч людей.

Небезпека кліщів для людини та як від них вберегтися.

Самі по собі кліщі не є небезпечними, але вони — переносники кліщового енцефаліту. Ця хвороба може привести до ускладнень, інвалідності та навіть становити смертельну загрозу. Тому Лілія Красько радить всім, хто тривалий час перебуває в лісі, полі, лісосмузі, не закочувати рукави форми, надягати капелюха, щодвігодини оглядати відкриті ділянки тіла. Якщо потрібно сісти на землю, місце слід прибрати від сухої трави та гілок, адже там можуть бути комахи. Виходячи в ліс, тіло та одяг слід обробити спеціальним захисним спреєм-репелентом. Повторювати таку процедуру потрібно регулярно, згідно з інструкцією, що є на засобі. Якщо ж можливості придбати такий репелент немає, його можна приготувати і власноруч на основі спирту та різко пахучих ароматичних масел. Після повернення з лісу одяг у жодному разі не залишати біля ліжка. Адже кліщі можуть «перекочувати» до вас пізніше, коли ви спатимете. Форму, в якій ви повернулися з лісу, обов’язково потрібно попрати й попрасувати. Пам’ятайте: витрушування не рятує!

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

Якщо ви помітили кліща на своєму тілі, зверніться по медичну допомогу. Якщо ж такої можливості немає, видалити комаху потрібно самотужки. Для цього огорніть пальці марлевою серветкою, захопіть кліща якомога ближче до тіла і, розхитуючи, витягніть його разом із хоботком. Можна скористатися також пінцетом чи петлею, виготовленою з нитки. Місце, де був кліщ, слід негайно обробити антисептиком, а руки ретельно помити з милом. Якщо є можливість, кліща помістіть на вологу серветку у чисту банку чи пробірку і передайте до лабораторії для аналізу на наявність збудника бореліозу. У будь-якому випадку після видалення кліща зверніться до лікаря.

Хвороба Лайма, яку переносять кліщі.

Іноді після того, як кліща видалили, виникає свербіж, біль, колоподібні червоні плями навколо укушеного місця, підвищується температура тіла, спостерігається головний та м’язовий біль. Це прояви хвороби Лайма — інфекційного захворювання, що передається під час присмоктування кліща до тіла людини. У такому випадку необхідно відразу звернутися до лікаря. Якщо лікування на ранній стадії не провести, хвороба набуває хронічного перебігу, призводить до тривалої непрацездатності та інвалідності, вражає нервову, серцево-судинну системи, опорно-руховий апарат, печінку, селезінку та очі. При вчасному діагностуванні негативних наслідків можна уникнути. Вакцина проти хвороби Лайма є в Україні, але не входить до переліку обов’язкових календарних щеплень. Лікар Лілія Красько радить робити такі щеплення завчасно всім, хто часто перебуває в лісосмугах, парках та лісах, щоб надалі уникнути наслідків захворювання.

Пам’ятайте, кліща на тілі можна помітити не відразу, а лише на другий-третій, а то й сьомий день після укусу, бо кусаючи, комаха вводить анестезійну речовину і болю людина не відчуває.

Тому беріть на озброєння поради лікаря та Армія FM, бережіть себе, будьте уважними, адже сезон активності кліщів офіційно відкрито!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток