Зараз в ефірі:

Боротьба зі страхом і адаптація після бойових дій

13.02.2021
Боротьба зі страхом і адаптація після бойових дій

Про страх і способи боротьби з ним, а також адаптацію після бойових дій розповіла в ефірі Армія FM Тетяна Устінова  психолог Київського військового університету.

 

 

 

 

 

 

Анастасія Сіроговська: Як не залягати на дно, рухатися далі, особливо після повернення з АТО/ООС? Як правильно трактувати поняття страх? Що це взагалі таке страх?

Тетяна Устінова: Страх це наша звичайна емоція. Вона належить до негативних емоцій і її переживають всі люди. Немає такої людини, яка колись не відчувала страх. Пам'ятаємо, що ми були маленькими й коли ми були маленькими нам було страшно. І страшно чого буває, коли нас чекає щось невідоме, або ми очікуємо на щось неприємне. Видів страху безліч. Страх буває біологічний, коли щось загрожує вашому життю, буває психологічний, психічний страх, коли на вас щось тисне, і соціальний страх. 

Ми, наприклад з ветеранами 95 бригади їздили до школярів. Школярі запитали їх: Чи їм не страшно було під обстрілом? І знаєте, всі чесно відповідали, що було дуже страшно. Подзвонив мені ветеран і розказував, як у своєму першому бою він потрапив одразу під великий обстріл, як неочікувано він відреагував на це і він навіть казав: ніколи не думав, що мій організм буде так захищатися.

Тобто страх це щось інстинктивне, але це не погано, це те що дозволяє нам вижити, але коли це не перейшло в якусь фобію. Тривожність, коли весь час знаходишся в напрузі. Коли ви вже ставите собі такі питання, ведете внутрішній діалог: чого саме я боюсь, чого мені стало так тривожно, коли це сталося вперше, як довго триває. Коли ви ще не втратили зв'язок з реальністю, ви ще можете відповідати собі на ці питання тоді треба звернутися по допомогу, або з кимось поговорити. Бо це може впливати на ваше життя.

Наприклад, ви можете погано спати. Взагалі люди тривожаться з різних причин. Я знайшла таку статистику: загинути в авіакатастрофі бояться 25% опитаних, а загинули всього чотири сотих процента. Статистика говорить про те, що будь-яка велика кількість людей турбується про це. Захворіти на онкологічні захворювання та померти від них бояться 75 процентів, а десь близько 10 процентів стосується ця проблема. Загинути в ДТП бояться 41 процент людей.

Анастасія Сіроговська: Страх має бути в житті кожної людини?

Тетяна Устінова: Він має бути обов'язково в житті кожної людини.

Анастасія Сіроговська: Скільки людей бояться відвідувати психологів?

Тетяна Устінова: По-перше, психолог потрібен не кожному. Це міф, що буквально кожен має піти до психолога. Не всі люди, які були в зоні бойових дій, вони не всі повертаються з якимись травмами. Кожна людина має свій резерв і можливо їй потрібна якась підтримка. Хтось знаходить цю підтримку вдома, в сім'ї, у друзях.

Страхи живуть в нас, тому що вони нас взяли в полон і не відпускають. Вони завоювали якусь частину нашої території й ми не можемо звільнитися. Якщо ми бачимо, що ми самі не можемо звільнитися, ми можемо звернутися по допомогу. Вам треба знайти свого психолога, знайти свою людину і це може бути побратим. А може бути також людина, яка близька для вас по духу, щоб він міг спілкуватися з вами в системі ваших цінностей. Ветерану не кожний психолог підходить. Я також працюю на Лінії життя України Lifeline Ukraine лінія психологічної підтримки ветеранів. Нас там багато консультантів і ви можете зателефонувати багато разів, кожного разу будете говорити з іншим консультантом, так ви обов'язково знайдете людину, яка вас зрозуміє і з якою сподобається спілкуватися.

У нас працюють побратими, іноді люди не психологи, можуть вам допомогти навіть краще ніж психологи. Це анонімно, ви говорите телефоном і ніхто вас не бачить. Номер телефону Lifeline Ukraine 7333 дзвінки з мобільних телефонів українських операторів безплатні. 

Анастасія Сіроговська: Які наслідки можуть бути від страху і чи може він погано сказатися на нашому здоров'ї? 

Тетяна Устінова: Якщо це вже нав'язливі стани й вони переходять в якийсь фобії страждає все. По-перше, коли ви довго в такому стресовому стані  страждає вся ваша імунна система, навіть може змінюватися склад крові й ви можете відчувати втому, роздратованість, гніватися.

Ми зробили з Галиною Циганенко порадник "Повернення додому"за допомогою Центра психосоціальної допомоги Києво-Могилянської академії. Там основні поняття: які бувають емоції, як вони називаються. Всього сторінок 10. 

Треба зі своєю емоцією познайомитися. І треба її якось назвати, коли ви її назвали, то можете витягти зсередини.
Ми підготували ще такі збірки: "Повернення" та "Бойовий стрес"
це пам'ятка для бійця та пам'ятка для членів сім'ї. Важливо не тільки як реагує людина яка повернулася, а як реагують люди які її зустрічають. 

Анастасія Сіроговська: Коли повертається боєць, він хвилюється про те, що діти можуть його не сприйняти. Він не знає як знайти з ними спільну мову. Як побороти цей страх?

Тетяна Устінова: Це відбувається через емоційний розрив. Все поступово має відбуватися, треба не поспішати. Багато хто з психологів, хто працює з учасниками бойових дій, навчається в Джоша Креймера. Він каже, що коли він повернувся вперше після ротації, вдома змінився порядок. Всі справи, які він колись робив, вони були замінені кимось, він не міг себе знайти. Потрібен час, щоб знову звикнути до того, щоб жити разом.

Працюючи з дружиною або з дітьми, то це така сама розмова і їм так само страшної, вони не хочуть залишитися без коханого, без сина, тата. Їм страшно бачити це все та очікувати. Ваші сім'ї вони також були на війні й вони також відчувала свій біль.

В центрів соціальних служб ми проводимо заходи, на яких має бути присутня вся сім'я. Ви можете звертатися за місцем проживання до центру соціальних служб.

Анастасія Сіроговська: Як побороти страх непотрібності й невирішеності певних життєвих питань?

Тетяна Устінова: Один психолог радить дотримуватись чотирьох правил: вірити в себе; бути готовим звернутися по допомогу; зберігати спокій; орієнтуватися у будь-який незвичній ситуації.

Страх — це уявна штука у більшості випадків, якщо ми не говоримо про загрозу вашому життю, а говоримо про те, що вас тривожить. Мозок не розрізняє уявного і реального страху, якщо ви поселили цей страх у себе в голові, він там живе й іноді може нашкодити. Ваш мозок сприймає його як реальний і це може дійсно нашкодити. 

Ще дуже допомагає гумор і в армії, особливо. Гумор знешкоджує страх.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток