Зараз в ефірі:

Чи дійсно сон важливий?

07.03.2020
Чи дійсно сон важливий?

 

Всі секрети сну розкривала в ефірі Армія FM психологиня Людмила Гребінь.

 

 

 

 

 

 

Анастасія Сіроговська: Що таке сон і яка його мета для організму людини?

Людмила Гребінь: Сон — стан організму людини, який характеризується вимкненням свідомості й зниженням здатності нервової системи відповідати на зовнішні подразники. Насправді, мозок не спить, він переходить у інший режим функціонування, обмежуються якісь процеси. Існує така думка, що мозок сканує організм під час сну і за можливості відновлює його.

Анастасія Сіроговська: Сон для мозку – відпочинок чи перезавантаження?

Людмила Гребінь: Не може бути «чи», для мозку це одночасно і те, й інше. Він перезавантажується із відпочинком, м’язи послаблюються, проте все одно працюють.

Анастасія Сіроговська: Від чого залежать наші сновидіння?

Людмила Гребінь: Більший відсоток наших сновидінь залежать від залишку попереднього дня. Тобто, усе, що ми пережили за день, наші думки, хвилювання – відіграє роль у наших снах. Проте й інший відсоток, який впливає на функціонування наших сновидінь – це символізація тих переживань, які відбувалися вдень, або протягом вашого життя.

Анастасія Сіроговська: Зараз багато хто може керувати своїми снами, тобто, свідомо у них заходити. Від чого це залежить і чи можна так робити?

Людмила Гребінь: Так, чому ні. Це обмежена усвідомленість, правда, мало хто вміє цим керувати.

Анастасія Сіроговська: Що таке «лунатизм»? Від чого він залежить?

Людмила Гребінь: Це процес, коли рухові збудження не гальмуються. Дуже часто це залежить від якоїсь психологічної травматизації. Хоча, все одно потрібно перевіритись у фахівців. Якщо лікар каже, що ніяких фізіологічних змін в організмі немає, тоді потрібно звернутися до психологів, психотерапевтів.

Нік Грос: Буває, що під час сну починаєш падати у якийсь простір і тоді наяву у тебе тіло різко ворушиться, наче тебе розбудив хтось. Що це за процес і чи це нормально?

Людмила Гребінь: Це абсолютно нормально. Ті процеси, які відповідають за гальмування і збудження повинні бути циклічними і врівноваженими. Якщо чогось із них виходить більше, то організму важче швидко розслабитись і увійти в процес сновидіння. Коли відбуваються у вашому сні момент падіння і різке «вздригання», то це нормально, якщо це не часто. Якщо навпаки – ви постійно таке відчуваєте, то варто звернутися до лікарів.

Анастасія Сіроговська: Чи існують хвороби, пов’язані із недосипом, або навпаки?

Людмила Гребінь: Не дарма наші бабусі казали, що уві сні ми ростемо, відпочиваємо, одужуємо. Від недосипання страждає організм, розвиваються хвороби, людина послаблюється. Навіть існує така форма катування – не давати спати ворогу. Тоді людина сходить з глузду, бо організм не відновлюється, людина не може зібратися із думками, стає агресивною і схильною до ураження самої себе.

Що стосується надмірного сну, тут потрібно розрізняти його якість із кількістю. Якщо людина страждає від якогось болю фізичного, або психологічного, не може якісно спати – вона не відновлюється, навіть якщо кількість сну переважає норми. У такому випадку, коли людина прокидається, вона залишається послабленою, важко сприймає дійсне і роздратована. Для якісного сну достатньо 7-8 годин сну, залежно від віку.

Анастасія Сіроговська: Чи є якісь способи, щоб якісно заснути, хоча б на 15-20 хв і відновитися?

Людмила Гребінь: Є, таких багато. Якщо коротко, хороший і ефективний спосіб – спостерігати за своїм диханням. Ми зазвичай вдихаємо довше, видихаємо швидше, а перед сном варто це змінити, переналаштувати організм – коротко вдихнути, зробити паузу і довше видихати. У такому випадку уповільнюються серцебиття, наші процеси…організм розуміє, що час відпочивати.

Анастасія Сіроговська: Що робити перед сном, щоб краще спати та що робити одразу після пробудження для продуктивності організму?

Людмила Гребінь: Потрібно робити будь-яку активну діяльність за дві години перед сном, намагатися уникати фільмів жахів на ніч, спробувати не їсти перед тим, як лягати, адже це усе впливає на наш організм, у таких випадках мозок активно працює і не може розслабитись. Можна почитати книжку, послухати музику, зробити медитацію на ніч. А зранку, варто хоча б декілька хвилин полежати, подихати, налаштуватись на гарний день після пробудження, не одразу вставати, тому що це стрес для організму. Випити теплої, майже гарячої водички, як перед сном, так і після. Спеціалісти кажуть, що вона допомагає організму відновлюватися і очиститись, надає енергію.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток