Зараз в ефірі:

Чи піде Мая Санду в Придністров'ї шляхом Алієва в Карабаху

25.11.2020
Чи піде Мая Санду в Придністров'ї шляхом Алієва в Карабаху

Новообраний президент Молдови Мая Санду нещодавно заявила: Крим — це Україна, як Придністров'я — це Молдова. Мені здається, тут все зрозуміло.

Чи піде Санду шляхом Алієва у Карабаху? Наскільки збройні сили Молдови готові до повернення Придністров'я? Як відреагує Україна на можливе поновлення війни на своєму південному кордоні? Ці теми в ефірі Армія ФМ висвітлив наш постійний гість — координатор напряму міжнародної політики в Центрі політичних студій Доктрина Денис Москалик.

Андрій Давидов: Наскільки Мая Санду та Молдова будуть готові за 2-3 роки звільнити Придністров'я військовим шляхом?

Денис Моксалик: Мая Санду заявляє, що військове вирішення не розглядається. Річ у тому, що зараз молдовська армія менш боєздатна, ніж придністровська. Армія Молдови налічує 5 тисяч військових. Придністровська армія — 5 з половиною тисяч, плюс півтори тисячі росіян. Молдовська армія — це 3 мотопіхотні бригади та одна артилерійська. Рівень боєздатності техніки десь 10%. Тож це має бути румунська операція.

Андрій Давидов: Це пов'язано з чотирирічним правлінням Додона чи ситуація назрівала десятиліттями?

Денис Моксалик: Це відбувалось десятиліттями. Коли Молдова дала згоду на введення російських миротворчих військ. У 1996 році на саміті в Стамбулі було заявлено, що росіяни виведуть свої війська, але вони цього не зробили. І протягом цих десятиліть відбувалась  деградація молдовських збройних сил. 

Андрій Давидов: На якому рівні співпраця НАТО і Збройних сил Молдови?

Денис Моксалик: Проводяться щорічні навчання "Вогневий щит" в районі Дністра. Це близько тисячі молдовських військових, американці та румуни. Найбільша військова інтеграція у молдован саме з румунами. Можна стверджувати, що найбоєздатніша компонента військових — це підрозділи, що беруть участь у цих навчаннях.

Андрій Давидов: З Україною якісь навчання відбуваються?

Денис Моксалик: З Україною, на жаль, не розвинута військова співпраця.

Андрій Давидов: Зважаючи, що Мая Санду заявила про дипломатичний підхід до повернення Придністров'я, чи планує вона розвивати збройні сили?

Денис Моксалик: Я думаю, що тут варто розраховувати на посилення молдовських збройних сил. Враховуючи, власне, прорумунський характер політики Маї Санду. У неї подвійне громадянство: молдовське та румунське. Протягом своєї політичної кар'єри вона виступала за партнерство із Румунією. За європейський вектор розвитку своєї країни. Завдяки такій співпраці буде нарощуватися боєздатність чи принаймні підтримуватиметься на тому ж рівні.

Андрій Давидов: Чи може Україна долучитися до військового розв'язання проблеми Придністров'я? І чи бере участь у гасінні цього конфлікту?

Денис Моксалик: Україна, Росія та ОБСЄ є посередниками у переговорах між Молдовою та Придністров'ям. Це те, що зараз просувають в Україні, — прямі переговори між сепаратистами та молдованами у форматі 5+2. Санду не погоджується на федералізацію Молдови та реалізацію так званого Меморандуму Козака. Тобто Придністров'я та Гагаузія матимуть право вето на різноманітні рішення. Це означає хрест на євроінтеграції. А на кордоні Придністров'я та України функціонує перехідний пункт, який контролюється молдаванами та українцями. В обмін на це Придністров'я експортує до ЄС десь 40% товарів. Ще прем'єр-міністром Молдови Мая Санду зустрічалась торік із президентом України. Тоді йшла мова, зокрема, про створення додаткових пунктів контролю на молдовсько-українському кордоні, який контролюватимуть молдовани й українці. І це робиться разом з Україною. Ми протягом всіх цих років є надійним партнером Молдови і цілеспрямовано підтримували територіальну цілісність цієї країни.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток