Зараз в ефірі:

Чим небезпечне для війська виведення лісгоспів із підпорядкування Міноборони?

24.07.2021
Чим небезпечне для війська виведення лісгоспів із підпорядкування Міноборони?

Головний спеціаліст сектору лісового господарства Управління державної власності Головного управління майна та ресурсів Олександр Черніков в ефірі Армія FM розповів, чому, попри надзвичайну вагу лісгоспів для військового відомства,чотири лісогосподарські підприємства — Житомирське, Новомосковське, Ржищівське й Остерське, — за розпорядженням КМУ від 4 вересня 2013 року № 773-р були передані до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів та як це вплинуло на боєздатність війська.

У сфері управління Міноборони ведуть свою діяльність 12 військових лісгоспів. Загальна площа територій, на якій лісогосподарські підприємства Міноборони здійснюють діяльність, становить майже 197 тис. га, що є лише 1,8 % земель лісового фонду України. На цій території розміщено десятки військових частин, чимало об’єктів зберігання боєприпасів. Ліси цих господарств використовують 13 полігонів як природні захисні бар’єри.

Юрій Стоянський: Олександре Володимировичу, тож які наслідки матиме виведення зі сфери управління Міноборони п’яти військових лісгоспів до Держлісагентства?

Олександр Черніков: Згідно з розпорядженням Кабміну за № 773-р, колишній уряд Януковича вимагав передати 10 лісгоспів, проте Міноборони передало 5. Лубенське лісництво Державним агентством лісових ресурсів вже ліквідоване і приєднане до державного лісництва. Чотири – залишаються у підпорядкуванні Держлісагентства. Це розпорядження Кабміну Азарова незаконне, воно суперечить низці державних законодавчих актів. Ми маємо висновок військово-комісійної експертизи, зробленої Київським інститутом судових експертиз, де зазначено, що це умисне виведення лісових господарств з оперативного управління Міноборони. Таке рішення Кабміну негативно вплинуло на обороноздатність Збройних Сил України. Зокрема, на стан організації та проведення бойової підготовки, а також своєчасне та повне матеріальне забезпечення військ.

Юрій Стоянський: Зрозуміло, що через вирубку лісів в буферних зонах навколо лісгоспів стрільбища полігонів стають небезпечними для місцевого населення, у чому ще полягає загроза?

Олександр Черніков: В лісових зонах на землях оборони розташовані військові частини, полігони, бази зберігання боєприпасів, ракет, небезпечних речовин. Також є режимні зони, пускові майданчики реактивних військ, артилерії, ракетних військ.

Юрій Стоянський: Як рішення вивести лісгоспи із підпорядкування Міноборони вплине безпосередньо на бойову підготовку військ?

Олександр Черніков: В особливий період на землях оборони виконуються заходи підготовки військ. Зокрема, приховане відмобілізування та приведення військових частин та формувань у вищі ступені боєготовності в районах зосередження. На земельних ділянках лісового фонду розташована матеріально-технічна база, проводяться заходи з обмеженим доступом, зокрема розгортаються пункти управління бойовими підрозділами, позиції вогневих стартових підрозділів ракетних військ, артилерії, протиповітряної оборони, є таємні зразки озброєння та ураження. Також це є одним з елементів матеріально-технічної бази для проведення заходів бойового прихованого злагодження та навчання військ у районах зосередження та запасних районах, розгортання та перегрупування.

Юрій Стоянський: Яку ж діяльність провадять лісгоспи?

Олександр Черніков: Лісгосп – це державне підприємство. Він займається вирощуванням, зберіганням, відтворенням лісів. Лісгоспи забезпечують наше військо пиломатеріалами. В Міноборони є деревообробний завод, який, зокрема, може виробляти щитові вироби для укріплення позицій в районі проведення ООС.

Юрій Стоянський: Зрозуміло, що передача лісгоспів Держлісагентству зашкодила боєздатності Збройних Сил України. Проте Держлісагентство теж державна структура, тож, виходить, мала право провадити там діяльність?

Олександр Черніков: Міноборони передало лісогосподарські підприємства на вимогу уряду і на виконання незаконного розпорядження, але землі оборони не передавалися. І згідно з державними керівними документами, за землі оборони відповідальний землекористувач. Тільки з дозволу землекористувача відбувається лісокористування.

Юрій Стоянський: А яку діяльність провадило на цих ділянках Держлісагентство?

Олександр Черніков: За висновком Генштабу, близько 40% лісів там були вирубані. Особливо це стосується Новомосковського полігону.

Юрій Стоянський: Які ви бачите шляхи повернення лісгоспів в підпорядкування Міноборони?

Олександр Черніков: У лісгоспів, переданих Держлісагентству закінчились документи лісопорядкування, а дозвіл на продовження таких документів може дати тільки землекористувач, яким є Міноборони. Тож ми підготували проєкт-розпорядження про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери Управління Міноборони. Проєкт ми спрямували, для надання юридичної експертизи, до Міністерства юстиції України, а далі подаватимемо на засідання уряду. Також Державне бюро розслідувань веде кримінальне провадження щодо незаконної передачі лісгоспів.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток