Зараз в ефірі:

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

08.05.2021
День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

У ці травневі дні українці згадують жертв Другої світової війни, вшановують пам’ять тих, хто ціною власного життя досяг перемоги над нацизмом. 9 травня, в Україні відзначають День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, присвячений шануванню всіх, хто зробив свій внесок у боротьбу з гітлерівською Німеччиною.

 

 

 

Державне свято встановили 2015 року відповідно до ухваленого 9 квітня 2015 року Верховною Радою України закону Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років в рамках пакету законів про декомунізацію.

Пам'ятна дата встановлена на зміну радянському святу День Перемоги, яке святкували в СРСР, а потім в Україні до 2015 року включно. Також в Україні відмовилися від терміну «Велика вітчизняна війна» та заборонили використовувати радянську символіку, але 9 травня незмінно залишається вихідним днем. Нагадаємо, більшість країн світу відзначає День Перемоги над нацизмом 8 травня (офіційна назва свята — "День перемоги в Європі"), а деякі країни колишнього СРСР — на день пізніше, 9 травня.

Офіційним символом Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, як і Дня пам'яті та примирення, є квітка червоного маку — загальноприйнятий у світі символ відзначення пам'ятних днів Другої світової війни. В Україні використовується у власній стилізації, розробленій харківським дизайнером Сергієм Мішакіним. Гаслом обох пам'ятних днів є «1939-1945. Пам'ятаємо. Перемагаємо».

Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. Українці воювали в арміях США, Канади, Великої Британії, Польщі, Франції та інших країн, а у складі Червоної армії українців було близько 6 мільйонів. Саме українці на заклики уряду першими поповнили лави канадської армії. Також варто пам'ятати про єдину Українську повстанську армію, яка боролася за незалежність і самостійність України в часи Другої світової.

Так, від 1 вересня 1939 року, коли нападом нацистської Німеччини на Польщу і бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших міст війна розпочалася для України, 120 тисяч українців брали участь у двобої з вермахтом у складі Війська Польського. Сотні тисяч українців взяли участь у вторгненні на територію Другої Речі Посполитої у складі Червоної Армії, в запеклих битвах у Фінляндії та в захопленні Бессарабії і Північної Буковини. З червня 1941 року після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР уся Україна стала ареною запеклих бойових дій. У складі військ Південно-Західного фронту українці становили до 50 % бійців. Загальна кількість осіб, мобілізованих за роки війни з України до радянських Збройних сил перевищує 6 мільйонів бійців. Кожний другий з них загинув, а кожний другий з тих, хто залишився живим, став інвалідом.

Отже, історія кожного з українців та українок, які воювали в Червоній армії, УПА, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США — це історія мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над нацизмом. 

Схилимо голови перед світлою пам’яттю героїв, які захищали рідну землю, віддамо глибоку шану кожному, хто боровся проти жахіття нацизму.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток