Зараз в ефірі:

День Соборності

22.01.2020
День Соборності

 

Сьогодні українці святкують День Соборності. Свято відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР.

 

 

 

 

 

 

Фактично саме цей день є Днем Незалежності України, а не 24 серпня 1991 року. Другу дату можна вважати днем Відновлення Незалежності після тривалої окупації. Переговори щодо об’єднання ініціювала саме Західноукраїнська Народна Республіка, а саме її лідери. Ініціатива не була спонтанною, адже існував цілий об’єднавчий рух, який ставив собі за мету соборність Української держави. Незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради у 1918 році, а вже через рік, того ж дня, на Софійському майдані в Києві відбулось офіційне об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки в одну державу. «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили та за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка», - мовилося у документі.

22 січня 1919 року у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (об'єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об'єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об'єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської та Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців. Століттями розірваний український народ визволився з неволі та возз'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі.

Акт Злуки спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Уперше за 600 років він став реальним кроком до об'єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні. Об'єднання українських земель відбулося юридично та політично. Проте державного об'єднання не відбулося. Тому перед  військовою катастрофою восени 1919 і в 1920 роках уряди та військове командування ЗУНР та УНР дбали передусім про свої регіональні інтереси. Машина кривавої диктатури, яка прийшла на зміну колишнім «консерваторам», набирала обертів і поспішила зламати й ці сміливі починання вільного українського народу. Вже через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину — поляки. Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію.

У період радянського режиму День Соборності не святкували і вважали «контрреволюційним святом», а всі офіційні згадки про нього ретельно знищували. Перше офіційне та масштабне святкування відбулось аж у 1939 році, в столиці Карпатської України, місті Хуст. На той час ці землі були у складі Чехословаччини, а День Соборності став найбільш масовим заходом українців за 20 років. На демонстрацію тоді вийшло понад 30 тисяч осіб.

У сучасній Україні на державному рівні вперше відзначили цей день вже в 1999 році. У 2011 році, указом президента-утікача Віктора Януковича, День соборності 22 січня був скасований на офіційному рівні. А відновлений вже у 2014 році, після його втечі. Попри ці офіційні дати численних встановлень та скасувань свята, українці набагато довше відзначають День Соборності. Українці завжди різними способами вшановували цей день, але останні роки свято набуло великого значення та навіть нового сенсу. Адже зараз надто гостро стоїть питання Соборності України. Той самий ворог знову намагається зруйнувати українську державність.

Символом єднання українців у День Соборності став живий ланцюг. Започатковано традицію у 1990 року, коли патріотично налаштовані українці вирішили так продемонструвати державну єдність. Він тягнувся із Києва до Львова та Івано-Франківська, Стрия, Тернополя, Житомира та Рівного. З 2000-х років у Києві щорічно утворюють живий ланцюг вздовж моста Патона, котрий пролягає між правим та лівим берегами Києва, таким чином символізуючи об’єднання Сходу та Заходу України. Таку акцію влаштовують у різних містах нашої держави. Усі охочі стати частинкою ланцюга із собою беруть синьо-жовті прапори і долучаються до дійства.

Армія FM у День Соборності приєднується до привітань на адресу всього українського народу! Хай береже нас усіх Господь і нашу прекрасну країну — Україну!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток