Зараз в ефірі:

Довідники про захист ветеранів у кримінальних та адміністративних провадженнях від «Юридичної сотні»

01.12.2020
Довідники про захист ветеранів у кримінальних та адміністративних провадженнях від «Юридичної сотні»

Кому в першу чергу стануть у пригоді такі онлайн довідники, чи виходитимуть вони друком і яке коло питань охоплюють, в ефірі програми «Ранкова кава» розповіла юристка ГО «Юридична сотня» Наталія Шумінська.

 

 

 

 

 

«Юридична сотня» заснована влітку 2014 року як група небайдужих юристів-волонтерів в мережі Фейсбук, які надавали допомогу пораненим учасникам російсько-української війни у військових госпіталях. У січні 2015 року «Юридична сотня» вже зареєстрована як громадська організація.

Наталія Шмарко: Пані Наталю, чи змінився характер діяльності вашої організації з 2014 року?

Наталія Шумінська: Зазнала значних змін діяльність нашої громадської організації і загалом вся ветеранська сфера. Десь 300 небайдужих волонтерів надавали консультації в групі. На цій базі і була заснована громадська організація. Звісно, у 2014 році це був зовсім інший масив звернень. З кожним роком все більше людей дізнавались про нас і все більше потребували безоплатної правової допомоги. Зараз ми не надаємо допомогу в судах, але консультуємо, також проводимо навчання для юристів та адвокатів. Також ми розширили свою діяльність, охопивши інші сфери, наприклад законопроєктну. Щоб вирішувати проблеми не тільки точково, а й на загальнодержавному рівні. У нас багато проєктів, зокрема щодо навчання для адвокатів.

Наталія Шмарко: Як виникла ідея створення довідників і які завдання вони покликані виконувати?

Наталія Шумінська: У нас досі функціонує гаряча лінія з безкоштовних правових консультацій. Певному відсотку людей, які звертаються, потрібна допомога в суді. В учасників бойових дій, військовослужбовців, ветеранів є право на безкоштовну правову допомогу адвокатів. Система безоплатної вторинної правової допомоги фінансується державою. В кожному населеному пункті є такі центри, де ветеран може отримати підтримку такого захисника. Але часто ветерани не знають, що мають право на безкоштовний доступ до цієї правової допомоги. А ще вони часто скаржаться на недостатню обізнаність адвокатів саме щодо ветеранських справ. Ми одні з перших почали вивчати ветеранську сферу, бо там великий масив нормативно-правових актів, на яких насправді ніхто добре не розумівся. Тож сподіваємось, що довідники стануть у пригоді в першу чергу юристам.

Наталія Шмарко: Ці довідники суто для юристів та адвокатів, чи вони будуть корисні широкому загалу?

Наталія Шумінська: Публікації підготовлені в межах програми ООН із відновлення та розбудови миру. І це не лише довідники, а й навчання для представників системи безоплатної правової допомоги і всіх охочих адвокатів. Тож для людей, які пройшли навчання з кримінальних і цивільних справ, були написані ці довідники, але ними можуть користатися і ветерани. Можливо, там трохи заскладна юридична мова, але ветерани стають все обізнаніші у цій сфері.

Наталія Шмарко: Будь-хто охочий допомагати ветеранам може доєднатися до вашої організації?

Наталія Шумінська: Загалом допомагати може кожен, якщо ми якимось чином придумаємо, як нам співпрацювати.

Наталія Шмарко: А за яким принципом відбирали адміністративні та кримінальні справи для довідників?

Наталія Шумінська: Щодо кримінального довідника. Згідно зі статистикою гарячої лінії ми брали топ-звернень і давали на них відповіді. Здебільшого відбирали питання, які найперше цікаві адвокатам і юристам. А щодо простіших питань є довідники для ветеранів. Їх десь більше сорока і постійно з’являються нові.

Наталія Шмарко: На яких ресурсах можна знайти довідники?

Наталія Шумінська: У нас є група у Фейсбук і сайт «Юридична сотня». В розділі «Пам’ятки» якраз містяться довідники для адвокатів і ветеранів. Кому цікава ветеранська тема, раджу додатково подивитись сайт. Там є вебінари, різного роду статті, аналітичні звіти про діяльність Верховної Ради та багато іншого.

Наталія Шмарко: Довідники ви формували, спираючись тільки на вітчизняне законодавство?

Наталія Шумінська: У довідниках ми також вказували практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Не треба забувати, що коли вичерпані всі можливості захисту в Україні, коли вже дійшли до касаційної інстанції, то є ще можливість подати позов в ЄСПЛ. Ми в довідниках також розглядаємо справи, які не задовольнив суд, зокрема і ЄСПЛ.

Наталія Шмарко: Який алгоритм звернення до Європейського суду з прав людини?

Наталія Шумінська: Проблема ветерана лише в тому, щоб знайти хорошого фахівця. На жаль, система безоплатної правової допомоги не забезпечує ці позови в ЄСПЛ, вона лише в Україні може забезпечити безкоштовного адвоката. Тут вже доведеться ветерану платити.

Наталія Шмарко: Чи плануєте видати друковану версію онлайн-довідників?

Наталія Шумінська: Довідники для ветеранів ми вже друкуємо 6-й рік і розсилаємо безкоштовно. Отримувач лише оплачує поштові послуги. Довідники для адвокатів також вийдуть друком. Тираж буде обмежений, приблизно 600 примірників. Ми їх теж будемо розповсюджувати безкоштовно.

Розділи цивільного довідника:

- отримання ветеранського статусу;

- порядок звільнення з військової служби;

- виплати під час звільнення;

- право на забезпечення житлом;

- право на одноразову грошову допомогу;

- трудові гарантії для ветеранів;

- кредити військовослужбовцям.

У «Кримінальному довіднику» перший розділ по співпраці адвоката з ветераном у кримінальному провадженні. Другий - по військових злочинах (захист ветеранів у кримінальних справах).

Телефон гарячої лінії безкоштовної юридичної допомоги: 0-800-308-100.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток