Зараз в ефірі:

Емоційне вигорання: подолання марафонської дистанції у спринтерському темпі

16.11.2020
Емоційне вигорання: подолання марафонської дистанції у спринтерському темпі

Чи можна ідентифікувати в себе емоційне вигорання, що йому передує та як поновити втрачену енергію, в ефірі програми «Ранкова кава» розповів психолог Олексій Бідношея.

 

 

 

 

 

 

Анастасія Сіроговська: То що ж таке емоційне вигорання?

Олексій Бідношея: Емоційне вигорання називають інколи синдромом, інколи хворобою. Цей термін з’явився в 1974 році. Емоційне вигорання, його ще називають професійне вигорання, – це порушення балансу між давати і брати. Прив’язати емоційне вигорання до роботи можна, бо ми віддаємо великий ресурс роботі. Але є інші сфери, де людина може вигоріти. Наприклад, новоспечена мама у декреті.

Анастасія Сіроговська: Які ознаки емоційного вигорання?

Олексій Бідношея: Емоційне вигорання ділять на декілька стадій. Вони всі видозмінені. Відстежити самостійно, на якій ти стадії, досить складно. Проблема ще й в тому, що воно має ефект накопичення.

Перша стадія, як не дивно, - це кураж від роботи, думки лише про роботу. Енергії – надмір. Певна кількість кортизолу організмом задіюється під час цієї стадії, якаа має назву – гострий стрес. Ресурс, який ви віддаєте роботі, має бути контрольований. Ви маєте проводити час із друзями, відпочивати, бо наше життя наповнює не лише робота.

Уявіть собі. Бігун виходить на старт, але не знає, наскільки довга буде дистанція. На трибунах глядачі – рідні, друзі, які мають певні очікування від нього. Є ще призи, які дають йому визнання. Але якщо ви одразу викладаєтесь сповна, то подолання марафонської дистанції у спринтерському темпі вас знесилить.

Супутник другої стадії – втома. Це коли гострий стрес від першої стадії переходить у хронічний. Ресурси вичерпані, кортизол теж майже на нулі. Падає імунітет, з’являється безсоння, роздратування, підвищена чутливість. І організм нам сигналізує: швидко біжиш, збав темп.

Емоційне вигорання з’являється переважно як наслідок діяльності в якійсь одній сфері, а впливає на всю життєдіяльність людини.

Анастасія Сіроговська: Якою ж є 3 і 4 стадії емоційного вигорання?

Олексій Бідношея: Третяце стадія виснаження. Воно поки що є зворотним, але вже перетікає в депресію. Тобто загострюється апатія і додається роздратування такого рівня, коли не хочеться вставати з ліжка. Інколи спостерігається істеричний психоз, коли людина не в змозі адекватно сприймати реальність і належним чином реагувати. Трапляються тимчасові амнезії. Зниження працездатності відчуваєте вже не тільки ви, а й ваші колеги, страждає якість роботи.

Четверта стадія – незворотне виснаження. Людина стає як напнута струна або як зомбі. У цій стадії настійливо рекомендують відійти від роботи, інколи навіть насильно.

Анастасія Сіроговська: Які спускові гачки емоційного вигорання?

Олексій Бідношея: Емоційним вигоранням здебільшого страждають професіонали зі сфери обслуговування. Це лікарі, особливо під час коронакризи, вчителі, працівники інтернатів, волонтери, психологи, мами в декреті. Адже під час своєї діяльності вони більше дають, ніж отримують.

Анастасія Сіроговська: Чи врятує людину від емоційного вигорання дистанційна робота, а не в офісі?

Олексій Бідношея: Я би не радив змішувати роботу з домом, де ви можете перейти в іншу роль. Наприклад, чоловіка-дружини, батька-мами. Ви повинні мати кордони. За розмитих кордонів важко сконцентруватись. Нас наповнюють речі, від яких ми отримуємо задоволення. Тому важливо визначитись зі своїми бажаннями.

Анастасія Сіроговська: Чим відрізняється перевтома від емоційного вигорання?

Олексій Бідношея: Перевтомитися ви можете фізично, наприклад. А за вигорання емоції зникають із усіх сфер життя. Тобто ви перестаєте відчувати задоволення від речей чи діяльності, які раніше дарували радість. Наприклад, від закупів. Коли ви переходите з магазина в магазин і вам нічого не подобається.

Анастасія Сіроговська: Як позбутися емоційного спустошення і відновити енергію?

Олексій Бідношея: Найкращий спосіб – відпочинок, особливо на природі. Але ви маєте максимально обмежити доступ до будь-яких інформаційних джерел, щоб перезавантажити свій мозок. Такий відпочинок, без інформаційного перевантаження, додає цікавих ідей. Ви потім починаєте звучати зовсім по-іншому.

Анастасія Сіроговська: Що Ви порадите для лікування емоційного вигорання?

Олексій Бідношея: Найперше будьте уважними до того, що з вами відбувається. Робота не має заступати собою відпочинок, спілкування з друзями, родину та інше. Згадати про це вчасно – дуже важливо. Відпочивайте щодня. Виділіть час для себе. Відпочивайте щодня, щотижня, щосезону. Навчіться відстежувати свою втому, її розміри. І здоров’я всім вам!

Фото: 36 окрема бригада морської піхоти імені контр-адмірала Михайла Білинського

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток