Зараз в ефірі:

Готуємось до проводів літа

13.08.2020
Готуємось до проводів літа

У серпні православні християни святкують три Спаси — Медовий, Яблучний та Горіховий. Дати, на які припадають ці три свята, з року в рік залишаються незмінними. Перший Спас — Медовий (Маковія) відзначається 14 серпня. Другий Спас, або Яблучний, припадає на 19 серпня. Третій Спас найчастіше називають Післяуспінням або Хлібним Спасом чи Горіховим і пов’язують його у народі із закінченням літа — свято припадає на 29 серпня.

 

 

Перший Спас — Медовий (Маковія) відзначається 14 серпня. Саме з Медового Спасу починається двотижневий Успенський піст. У цей день вшановують пам'ять семи мучеників Маккавеїв, які очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані. Також, за легендою, саме 14 серпня прийняв хрещення київський князь Володимир. Тому цього дня в стародавньому Києві освячували воду в Дніпрі, купали худобу та чистили колодязі. 

З тих часів у народі збереглися традиції та обряди святкування Медового Спасу. Одна з них — освячення криниць. Це глибинний звичай наших пращурів. Він сягає ще язичницьких вірувань у живу силу води. Біля криниці мають стояти застелені святковими скатертинами два столи: на одному хліб-сіль та запалена свічка, на другому — свічка, свячена вода і коливо (кутя). Після освячення хлопці обсаджували джерело деревами.

Ще одна гарна традиція - створення букетів-оберегів, які в народі називали "маковійчиками". Ці обереги мали захищати всю родину від біди протягом наступного року. Така традиція не зникла з приходом християнства, а лише дещо змінилася – тепер ці обереги святять у церкві. Такий букет має робити саме жінка, а складається він із певних трав та квітів, і кожна рослина має своє значення.

У церкві в цей день святять мед та медові смаколики; мак і макові пироги; воду; квіти (великі китиці жовтих купчаків, чорнобривців, чебрецю, кудрявців, настурцій, рути-м'яти, нагідок, польових сокирок, лугової материнки, роман-зілля, васильків та великі достиглі голівки маку).

Свято має певні правила і заборони для православних: 

- на Маковія не можна працювати на городі, на присадибній ділянці та вдома. Не можна копати, будувати, шити, прати чи прибирати. Всю роботу зазвичай роблять напередодні;

- сьогодні заведено купатися у річці. За прикметою, купання оздоровить людей і дасть їм сили на весь рік. А вже з наступного дня (15 серпня) не можна буде купатися в озерах і річках, інакше, за повір’ям, з'явиться ризик потонути або серйозно захворіти. Також до Спасу востаннє за рік потрібно купати худобу, щоб на неї не напали хвороби;

- на Маковія можна збирати мак і мед. Втім, варто зауважити: за народними прикметами, під час цього процесу не можна голосно розмовляти, щоб не налякати бджіл і не зіпсувати меду. А особливо, йдучи на пасіку по мед; 

- а ще на Маковія варто утриматися від сварок та лихослів'яНе можна бажати комусь зла, щоб не накликати на себе негативу і нещастя; 

- у день Маковія починається Успенський піст, який завершиться рівно через два тижні, 28 серпня, якраз на свято Успіння Пресвятої Богородиці. А значить, починаючи з Медового Спаса, необхідно дотримуватися заборон у раціоні: не можна вживати м'ясо, молоко і похідні продукти, рибу, яйця, а в деякі дні — гарячу варену їжу і рослинну олію.

Маковія в Україні — це не тільки релігійне свято. Українці цього дня завжди починали осінні польові роботи і медозбір, ластівки потроху відлітали, а в народі готувалися до проводів літа.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток