Зараз в ефірі:

Історик В'ячеслав Зайцев: Донбас – це запорізькі землі, столиця яких Бахмут

13.10.2019
Історик В'ячеслав Зайцев: Донбас – це запорізькі землі, столиця яких Бахмут

Історик, військовий, захисник України В’ячеслав Зайцев зробив невеличкий екскурс в історію і пояснив, чому Донбас — земля запорізьких козаків.

 

 

 

 

 

 

Андрій Давидов: Чому острів Хортиця такий важливий для України? Є легенда, що саме тут загинув Святослав Хоробрий.

В’ячеслав Зайцев: Острів Хортиця — найбільший на Дніпрі, розташований по низі дніпрових порогів. Дуже складна перепона на Дніпрі, купа каміння, порогів і поворотів. Хортиця знаходиться внизу і згадується як місце, де зупинялися на відпочинок вікінги або варяги. Вони тут дякували своїм богам за вдалий спуск, бо ці пороги дуже небезпечні. За легендою, дійсно, Святослав Хоробрий загинув в цих місцях. Ми знаємо його як сильного воїна, який завжди був попереду. Він завжди попереджав: Іду на Ви. І це стало девізом 3-го полку ССО. Він відрізнявся від своїх вояків єдине тим, що в нього була чиста сорочка. За нашою реконструкцією, він загинув у Старому Дніпрі — попав у пастку. Там, де ДніпроГЕС ми знайшли 5 мечів варязького типу, вони без піхов були, вони були втрачені в бою. А у 2011 році на Старому Дніпрі рибалка на гачок витягнув меч, який важить 955 грамів оздоблений золотом, сріблом, а також було тавро майстра. Таких мечів в Європі 170 штук. Вважається, що його загубив сам Святослав. Такі мечі були тільки у князів. Він не ламався коли попадав об камінь. 

Андрій Давидов: За часів козаччини було кілька Січей. Чим саме відзначилася Хортиця?

В’ячеслав Зайцев: Хортиця — веселий, дубовий острів. Це місце збору, які тікали з великої України, з Наддніпрянщини сюди від панського гноблення. Тут вони шукали волі та Хортиця була першим пунктом збору. На острові Мала Хортиця була перша Запорізькою Січчю. Дійсно, провели розкопки та знайшли фортецю Дмитра Байди-Вишнивецького. Це була невеличка Січ на 300-400 козаків (класична — на 3000-5000 козаків). Перша Січ у нас тут, а решта — нижче Дніпром (Херсонська область).

Андрій Давидов: Як артилерія поєднується з козаками, адже вони більше були піхотинцями?

В’ячеслав Зайцев: Артилерія — показник піхоти. Козаки одні з перших копали окопи, мали ВОПи, мали й артилерію. Це не велика артилерія, не 152 мм, як зараз, — від 40 до 100 гармат. Очолював пушкарню пушкар, в його розпорядженні було до 10 гармачів. Постріл – це було дороге задоволення, тому потрібно було стріляти як слід. Гармати — фальконети, мортири, вогняні коти.

Андрій Давидов: Завершення періоду козаччини тут відбувалося?

В’ячеслав Зайцев: Власне, і тут теж, бо якщо остання Січ була в районі міста Нікополь, то тут у нас залишалась велика кількість зимовників козацьких (від Запоріжжя до Нікополя було 300 зимовників). І на Хортиці руйнували зимовники. Її спочатку передали Потьомкіну, він передав її в російську казну. Потім тут оселилися німці-меноніти. 

Андрій Давидов: Чи вам на війні допомагає знання історії?

В’ячеслав Зайцев: Насамперед, я хлопцям розказую, що так звана Новоросія  це колоніальний проект. Немає новоросійської кухні, культури, пісень. Це все наші українські, козацькі землі — Кальміуська Запорізька паланка. Донбас — це запорізькі землі, столиця яких Бахмут.

Фото Радіо Свобода

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток