Зараз в ефірі:

Юрій Бірюков: цьоро року за новою системою нагодуємо 20 тисяч військових, у наступному - 70 тисяч, у 2019 - решту. (Аудіо. Фото)

11.10.2017
Юрій Бірюков: цьоро року за новою системою нагодуємо 20 тисяч військових, у наступному - 70 тисяч, у 2019 - решту. (Аудіо. Фото)

Гість шостого випуску "Поліграф" -  радник Міністра оборони України Юрій Бірюков.

Говоримо про реформу харчування у ЗС України.  Рік тому Юрій Бірюков був у нашій студії і висловлював побоювання з приводу реформ. Чи змінилась думка сьогодні?

Насправді у середині 16 року був момент, коли ми видихлись і майже опустили руки, думали, що ми не зламаємо систему, не проб'ємось через тисячі постанов, не утвердимо 1000 норм. Але варіантів не було, як то кажуть у ВДВ, "ніхто крім нас». Ситуація змінилась. Зараз ми не просто знаємо, що запустили реформу, ми боремось з тим, що називають експериментом. Тепер це не експеримент, а план, розписаний на три роки. Більше 10 000 військових перейшли на нову систему харчування. Треба просто довести її до кінця.

Послухаємо шматок інтерв'ю, яке ми записували рік тому.

"Більше всього вразило власне нерозуміння, як працює державна машина. Простій людині не пояснити, що армію годують погано, але краще годувати важко, навіть якщо є бажання, бо є десять якихось постанов, десять якихось законів. І найгірше, що для Кабміну вони ще й описують таку ж життєдіяльність прикордонників, пенітенціарного відомства тощо. Зараз у нас вимагають узгодження з усіма цими відомствами, а умовна пенітенціарна служба каже: вибачте, у нас немає грошей! І на цьому агатомісячна робота припиняється, бо їх неможливо змусити, у них дійсно немає грошей. Починаємо шукати якісь ходи". 

Ми продемонстрували слухачам, яка велика робота була пророблена. Тоді ви казали, що шукаєте обхідні шляхи, а зараз ви їх знайшли?

Так! Степан Полторак (прим. Міністр оборони України) тепер на засіданні Кабміну ставить ультиматум: не хочете для всіх - прийміть для армії! Армія тут ні до чого, армія буде робити так! 

Ми бачили результати вашої роботи. Це та синергія, коли цивільні поєднались з військовими і зробили те, що зробили. Як Вам ця співпраця?

Вона вдалась. Але навіть після 3 років при армії, мені важко приймати і сприймати якісь моменти армійські. І дивитись на це без саркастичної усмішки. Наприклад, якщо відірватись від харчування, ми пропрацьовуємо будівництво гуртожитків. За стандартами, ліжко має бути 190 на 70 - ні більше, ні менше. Це вузьке і не дуже довге ліжко. Мені зі зростом 180 буде на ній не дуже зручно. У звичайному цивільному житті - наш цивільний архітектор, яку ми спіймали в фейсбуці, вона ще негодує, - ти просто ідеш і купуєш довше ліжко. А у нас такий стандарт! 

Армія дивує! Давайте про реформу харчування. Дивишся на фото, де фрукти, йогурти, курка, телятина - не віриш очам. Як це вдалось? Ходіння по колу, папери? Якою була історія?

Історія почалась в 2014 році, коли ми тільки з'явились у Міністерстві оборони. Ми не планували реформувати все і хапатись за все, реформувати заради реформ. Як волонтери, ми стикались із поганим речовим забезпеченням, з поганим продовольством, на цьому і зосередились. 

У 2014 році наступило прозріння, коли ми побачили, наскільки це бюрократизовано, регламентизовано і так далі. При цьому, коли колишній міністр оборони Гриценко ламав цю систему - він порушив усе. Він пішов на перевищення повноважень, незважаючи на відчутність наказу, законів тощо. Він просто усіх змусив перейти на нову систему харчування. Тоді відірвали забезпечення від армії і віддали комерційним фірмам. Можливо, це було виправдано. Але тоді почали активно брехати, що армія НАТО користується виключно фірмами-аутсорсерами, це чиста брехня. В усіх країнах НАТО армію годують армійські кухарі. ЗА винятком тих, які є статичними і в жодному разі не виїжджатимуть на полігон, марш-кидок або на бойову точку - ВИШі, госпіталі тощо. 

У 2014 році армія стикнулась з парадоксальною ситуацією - годувати армію було нікому! продовольчі фірми були готові постачати їжу в зону АТО, але своїх кухарів не були готові надати. Це і був перехід - від реформи Гриценка (у великих жирних лапках), бо через пару років фірми почали мінятись, але з'явились три фірми, які з армією досі. Я зустрічався з деякими власниками подібних, ми закликали до совісті, громадянського боргу, самосвідомості і так далі. Це безглуздо. Всі казали: дайте більше грошей - будемо краще годувати. А ми казали: якщо ми дамо більше грошей - будете більше красти! Якщо вашим кухарям глибоко однаково, чим ви годуєте солдатів? Це парадоксальна ситуація, над якою мало хто замислюється. Всі продовольчі склади на території військових частин фактично не належать армії. Всередині військових частин є цивільний об'єкт. Що там - командир знає умовно. Там може бути тонна картоплі, а може бути тонна тротилу.  У командира нема можливості звільнити поганого цивільного кухаря, максимум - це зупинити прийом їжі і змусити приготувати заново.

Цього року 23 військові частини мають перейти на нові норми харчування. Тезово - що змінилось?

Змінився принцип появи продуктів у військових частинах. У нас вся армія, за винятком цих 23-х, харчується за нормою 1, прописаній у постанові 426 Кабінету Міністрів. 5 рядків продовольства і грами. Напркилад, 750 грам хлібобулочних виробів. Їсть - не їсть, однаково, але положено. І перша зміна - дозвіл начальнику продовольчої служби складати меню, відштовхуючись від  360 компонентів. Він може вибрати хліб, а може і не вибрати хліб взагалі. Є програма, яка вираховує кількість білків, жирів, вуглеводів тощо, мікроелементів, санітарні норми  і так далі. З'явилась варіативність страв, сезонні фрукти-овочі, тощо. Відштовхуючись від вартості і кількості калорій та балансу жирів і вуглеводів - з'явилась варіативність меню. Також ті, хто є в столовій - це співробітники військової частини. Це або військові кухарі, або цивільні, але працівники ЗСУ. У командира - пряма відповідальність за те, що відбувається у столовій. Він може звільнити кухаря, який погано готує.

Змінюється технічна база і оснащення їдалень. Сучасні варочні ємності, швидке приготування. Це частина реформи?

Все вірно. У 2014 році була проведена реформа (в товстих лапках) імені Гриценка, тоді виявилось, що їдальня знаходиться в оренді комерційної фірми, а у договоорі прописано, що фірма зобов'язана робити поточний ремонт. Тобто якщо десь відстала фарба - вони фарбують. Міноборони зобов'язалось далі проводили капітальний ремонт, але воно в той момент відморозилось і сказало, чому комерсантам Міністерство має купувати спорядженння. На 12 років припинились ремонти столових, хоча і до того вони погано йшли. Ми стикнулись з ситуацією, коли котли і сковорідки прогнили, печі зламались, вентиляція не працює, при цьому це все в кращому випадку 90-х років, енергоспоживання космічне, в більшості столових ми знайшли газові котли і печі, датовані 60-ми роками. Об'єм газу таких печей дозволяє отопити багатоповерховий будинок. Це все почали викорчовувати. Ми отримали зелене світло від Міністра, окрім того - гроші. Десятки мільйонів гривень, це вперше виділили кошти на ремонти їдалень. Ми легко пояснювали ці трати, бо за 7-8 років це окупається за рахунок економії ресурсів. 

Які плани? Пам'ятаю, коли ви показували фотографію нової їдальні, вам у коментарі кидали фото, мовляв, ось така у мене. Почалося порівняння. 

Так, це улюблені коментарі. Поїдьте туди-то, і подивіться, як реально годують армію. Я перестав на це реагувати. Так, ми знаємо, що в армії годують погано. Через це ми і проводимо реформу. Якби годували погано - то ми б не проводили реформу. Бігати по їдальням з перевірками. Ми це робили. У якийсь момент ми припинили, бо ефект на 2-3 дні. Система не працює. Неможливо її підшаманити. Якщо командир отримає догану, на кілька днів дійсно все зміниться. Але системно не працює багато речей, про що може бути мова?

Я бачила інформацію, що норми харчування у нас не змінювались з 60-х років?

Це не зовсім коректно. 426 постанова Кабімну, якщо не помиляюсь, датована 2002 року. Тоді з'явилась норма 1. А класичний сухпай - мій ровесник, датований 1974 роком. Минулого року ми ввели додаткову норму, яка описує сухпай нового зразка. 

У вас в планах наступний рік присвятити зміні харчування саме в АТО?

Так, це правда. Ситуація з АТО простіша, бо там готують армійські кухарі. Там треба вирішити питання техніки, бо готувати на буржуйках і польових кухнях важко. Це дрова, а якщо їх нема і так далі. А є нормальні технології. А тут ми впираємось в бюрократію, бо треба їх тестувати, писати 10 000 сторінок актів, експериментувати, тільки після цього її можна закупити. Це ми намагаємось обійти в правовому полі і закупити нормальну техніку, плюс забезпечити їх комп'ютерами. Це найбільша проблема армії - комп'ютери. А там така секретна і багатошарова система, вони опечатують мікросхеми і так далі. В усьому світі шифрують дані, а у нас шифрують саму техінку. Не знаю, навіщо. І нам для того, щоб в АТО служба могла замовляти по каталогу, треба комп'ютер. А ще - відкриті канали зв'язку, якими передається не зовсім відкриті дані і так далі.

А доставка?

Три опорні склади, які забезпечують зону АТО. Комерційні служби будуть забезпечувати опорний склад продовольством, а військові машини - розвозити це по батальйонах. 

Ви па'мятаєте першу частину, де ви запустили нову систему харчування?

Одночасно Львів і Одеса. Найвеселіше, епічно, фантастично - це не спостерігання за стравами чи технікою, а за військовослужбовцями. По-перше, вони перешіптувалися, бо було багато таких, які вдома так не їли. Деяких треба було переконувати, що можна брати кілька шматочків ковбаси, за це не покарають. Можна брати салату стільки, скільки хочеться. Вони соромились, смішно соромились. А потім вони розпробували! Зараз розповідали хлопці, що привезли банани. І от хтось один банан в одну кишеню, другий - в другу, третій - під кепку, четвертий - в зуби  і пішов. З'явились таблички, що армія, на жаль, не може дати необмежену кількість цих чортових бананів, тому якщо ти набрав необмежену кількість, то якомусь твоєму побратиму не дістанетсья взагалі. І ніхто нічого зробити не зможе.

Коли оприлюднять список частин, які переведуть на нове харчування у 2018 році?

Десь через місяць, тому що це 80 військових частин. Йде узгодження не тільки частин, але ще на сьогодні не затверджено бюджет 2018 року. Ми можемо давати тільки попередні оцінки, скільки їдалень у нас буде відремонтовано, і скільки грошей піде на закупівлю обладнання. Приблизний список вже є, але остаточно буде оголошений, коли його підпише Міністр оборони України.

Реформа триватиме до 2019 року, тому ми не можемо сказати, що у 2018 всі перейдуть на нове харчування 100%.

Цьоро року у нас приблизно 20 тисяч військовослужбовців, у наступному близько 70 тисяч військових та у 2019 решта. У нас на забезпеченню десь 140 тисяч військовослужбовців. 

Коли ми були у Бердичеві, то офіцери говорили, що готові платити за нові обіди.

Непроста історія, бо у нас офіцери не забезпечені харчуванням, якщо їхня частина знаходиться у пункті постійної дислокації (ППД). У нас тільки контрактники забезпечені  обідом. При цьому у багатьох арміях світу у ППД взагалі такого немає. Ти контрактник, ти йдеш за межі військової частини і там обідаєш. Наприклад, у армії Канади ніхто не виплачує ніяких компенсацій за харчування. А забезпечити офіцерів харчування за бюджетні гроші  — нам Мінфін такого не затвердить. Ми пропрацьовуємо на наступний рік питання, як забезпечити офіцерів харчуванням за їхній кошт. Важке питання, яке зав’язане відсутністю у військовій частині касового апарату, бо нова система харчування — це армія і повара. 

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток