Зараз в ефірі:

Катастрофа, що змінила світ

25.04.2020
Катастрофа, що змінила світ

26 квітня 1986 року сталася аварія на ЧАЕС — найбільша техногенна катастрофа за всю історію ядерної енергетики у світі, яка змінила радіаційний фон, екологію, долі людей не тільки на європейському континенті, а й в усьому світі.

 

 

 

 

 

У 1990 році Указом Президії Верховної Ради Української РСР 26 квітня в Україні було проголошено "Днем чорнобильської трагедії". Також Генеральна Асамблея ООН 8 грудня 2016 своєю резолюцією проголосила Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу днем пам’яті, що відзначається щорічно 26 квітня, починаючи з 2017 року.

У цей день 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції стався вибух, який спричинив соціально-екологічну катастрофу глобальних масштабів. Ця катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики (до вибуху на АЕС “Фукусіма-1”) як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічнимии збитками. Аварія залишила по собі мільйони гектарів забруднених радіацією земель, лісів та водойм, втрату здоров’я сотень тисяч людей, численні людські жертви та зруйновані долі. Ось вже 34 роки біль і тривога Чорнобиля залишається в наших серцях.

Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60 % радіоактивних речовин осіло на території Білорусі.

Від самого початку Радянський Союз приховував факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. У перші дні після аварії було вивезене населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Близько 200 000 осіб були евакуйовані із зон забруднення. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. За Міжнародною шкалою ядерних подій чорнобильська аварія оцінюється за максимальним 7 рівнем і характеризується як «важкі наслідки для здоров’я людини та для навколишнього середовища».

 

Трагедія забрала життя тисяч людей, стала причиною багатьох, здебільшого онкологічних захворювань, завдала величезної шкоди довкіллю і, зрештою, вплинула навіть на хід історії. Жахливі наслідки аварії відчуваються й досі. За даними Міжнародної програми Всесвітньої організації охорони здоров'я, у ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи брали участь 800 000 осіб і серед них — весь персонал Чорнобильської АЕС. Всього ж в Україні від Чорнобильської катастрофи постраждало понад 3 мільйони осіб, 90 000 було переселено із забруднених територій.

Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986-го року четвертий реактор АЕС був накритий спеціальним «саркофагом», збудованим руками сотень тисяч добровольців та мобілізованих солдатів, і Чорнобильська АЕС була знову введена в експлуатацію. Однак великі пожежі й аварії в 1991 та в 1996 роках привели до зупинення спочатку другого, а потім і першого реактора. У 2000-у році був зупинений останній, 3-й реактор, і Чорнобильська АЕС повністю припинила свою роботу.Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався. Україна звернулася до міжнародної спільноти щодо проведення конкурсу проєктів із перетворення об’єкта «Укриття». Проєкт нового конфайнмента повністю профінансовано Європейським банком реконструкції та розвитку: кошти на будівництво, а це близько 1,5 млрд євро, надали 40 країн-донорів. 10 серпня 2007 був підписаний Контракт щодо будівництва НБК, а 29 жовтня 2007 почалися роботи. 29 листопада 2016 року об’єкт «Укриття» накрили новим саркофагом. За задумом проєктувальників, нова споруда зможе розв'язати проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065.

Чорнобиль — не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Біль Чорнобиля відгукнувся у серці кожного українця, назавжди залишаючи в пам’яті народний подвиг ліквідаторів. За даними організації “Союз Чорнобиль”, з 600 000 ліквідаторів 10% померло і 165 000 стало інвалідами. Число постраждалих від Чорнобильської аварії можна визначити лише приблизно. Окрім загиблих працівників АЕС і пожежників, до них слід віднести хворих військовослужбовців і цивільних осіб, що брали участь в ліквідації наслідків аварії, і мешканців районів, що піддалися радіоактивному забрудненню. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу.

Наслідки Чорнобиля стали драматичним уроком для цивілізації, суворим попередженням щодо масштабу відповідальності за життя, здоров’я людей та екологічну безпеку планети.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток