Зараз в ефірі:

Координата:К — Полтава

26.09.2021
Координата:К — Полтава

Сьогодні наша геолокація у Полтаві. В програмі — найцікавіше про український відповідник грецького храму Посейдона, про Полтавський краєзнавчий музей та про музей дальньої авіації.

 

 

 

 


 

Полтава — одне з найдавніших міст, яке заснували сіверяни задля оборони Русі від кочівників. Сучасна назва міста походить від найменування річки Лтава, правої притоки Ворскли. На початку 20 століття щодо міста також вживали термін «Духовний центр України», чому сприяли діяльність плеяди видатних діячів культури та мистецтва, значні церковні та історичні пам’ятки. Окрім цього, Полтава була найбільшим центром розвитку української культури того часу.

Розпочати свою прогулянку містом краще з Іванової гори. Це історичний центр Полтави, понад одинадцять століть тому тут був дитинець літописного міста Лтава.

Згодом було зведено земляну Полтавську фортецю, яка у 18 ст. три місяці стримувала наступ шведів. 

До речі, це найкращий оглядовий майданчик міста. З альтанки можна помилуватися краєвидом на долини Ворскли з Хрестовоздвиженським монастирем на сусідньому пагорбі. Полтавська альтанка має схожість із грецьким храмом Посейдона, з якого відкривається панорама на Егейське море. Також неподалік від неї музей Котляревського і пам’ятник галушок. Тут можна зробити дивовижні фото та залишитися на самоті, аби відпочити від важкого робочого тижня і надихнутися на роботу.

Поринути у світ мистецтва та історії можна, звісно, в музеях. Тож відвідайте Полтавський краєзнавчий музей,  зведений на місці садиби козака Павла Руденка. 

Збудований він у стилі модерн з елементами українського народного стилю. До речі, цей факт викликав невдоволення імператора Миколи II. Він приїздив в Полтаву на святкування 200-річчя перемоги над шведами. Цар виявив бажання оглянути нову споруду Полтавського земства, зведену в українському стилі за рік до того. Затримав погляд на гербах повітів Полтавщини, якими був оздоблений фасад. Уважно читав написи під ними і промовив: «Стиль будинку виконаний для прославлення малоросів та їхньої історії». Для місцевих жителів це висловлювання прозвучало як комплімент. Всередині будинку стіни та стелю прикрашає чудовий український орнамент, намальований або вирізаний. Все в тому будинкові має виразну ознаку українського мистецтва.

Справжня гордість музею — козацькі старожитності, в яких зберігся високий дух свободи й незалежності. Тому освятили Земський будинок 14 жовтня 1908 року, на Покрову.

Протягом січня 2021 року, відгукнувшись на заклик про допомогу українським бійцям, співробітники музею зібрали теплий одяг, інструменти, інші необхідні захисникам речі та допомогли у виготовленні маскувальних сіток.

***
Чи були ви колись за штурвалом літака? Я була і вам раджу. Бо ж у Полтаві діє музей дальньої авіації. Тут є цікаві експонати, не дарма молодята навіть весільну фотосесію влаштували на його території. Точилися розмови, щоб закрити музей, але він функціонує і поповнюється новими зразками.



Розташований на території Полтавського військового аеродрому, де в радянські часи базувалася 13-а гвардійська Дніпропетровсько-Будапештська ордена Суворова важка бомбардувальна авіаційна дивізія. 

За українсько-американською Угодою про ліквідацію стратегічних ядерних озброєнь у лютому 2006 р. на полтавському військовому аеродромі розрізали останній бомбардувальник ТУ-22М3. Для музейної експозиції залишили 2 літаки, ще кілька привезли з інших міст. Зокрема, залишився тут найбільший у світі стратегічний бомбардувальник ТУ-160 — єдиний в Україні. Нині музей має дев’ять одиниць техніки. Є унікальні зразки, аналогів яким немає у світі.

До вашої уваги цікаві факти про Полтаву:

• На території сучасної Полтави люди мешкали ще 15 тисяч років тому. Про це свідчать археологічні дослідження. У 5-4 столітті до нашої ери тут проживали скіфи. А у 8-7 столітті — слов'янські племена сіверян;
• Полтава була однією зі значних резервних баз війська Богдана Хмельницького. Вона відіграла значну роль у постачанні зброї, пороху та продовольства;
• Полтавський Хрестовоздвиженський монастир заснували на честь перемоги повстанців над військами польських магнатів і шляхти. Напередодні Полтавської битви 1709 року біля монастиря був поранений король Швеції Карл XII. Це мало фатальне значення для перебігу війни;
• Найкоротша вулиця Полтави — вулиця Остроградського. Її довжина — всього 150 метрів;
• Найвища споруда міста — «висотки» у мікрорайоні Огнівка;
• Полтавська галушка з червня 2008 року у Книзі рекордів України. Її вага — 10 кг, діаметр — 43 см. А на приготування пішло 3 кг свинини; 0,65 кг цибулі; 1,5 л кефіру; 2,1 кг борошна. Існує навіть «гімн» галушці.

Така вона, історична Полтава. А щоб дізнатись, як корисно відпочити у вашому місті, слухайте Армія FМ.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток