Зараз в ефірі:

Координата:К — Вінниця

17.10.2021
Координата:К — Вінниця

Сьогодні наша геолокація у Вінниці. В програмі — цікавинки про Національний музей-садибу Миколи Пирогова, про 106-річну Башту та про атмосферну Єрусалимку.

 

 

 

 

 

 

Вінниця вже кілька років поспіль лідирує в рейтингу найкомфортніших міст для життя в Україні. Ви побачите реставровану архітектуру в центрі, новітні музеї, швейцарські трамваї, і, звісно, славнозвісний фонтан.

Однією з координат для вашого дозвілля є Національний музей-садиба Миколи Пирогова. Він відкритий на території садиби Вишня, де останні 20 років жив і працював видатний хірург, анатом, вчений і педагог Микола Іванович Пирогов, якого вважають засновником військово-польової хірургії, а також Товариства Червоного Хреста. Тут видатний хірург відкрив лікарню, де робив складні на той час операції, які мали гарні результати. Також він керував підготовкою молодих вчених у професорському інституті в Німеччині. Та виїздив на франко-прусську, російсько-турецьку війни як представник Товариства Червоного Хреста. 

Музей-садибу Пирогова серед найважливіших об'єктів культурної спадщини України і він відкритий 9 вересня 1947 року. 

Об’єктами музейного комплексу є півтораповерховий будинок і аптека, які споруджені Пироговим у 1866 році, та церква-некрополь, будівництво якої було завершену через 20 років. З 1882 року тут спочиває набальзамоване тіло Миколи Пирогова.

Тож ви зможете відвідати будинок, в якому жив геніальний хірург, та дізнатися все про його життя і діяльність; музей-аптеку з інтер'єрами приймальні та операційної; церкву-некрополь, де покоїться тіло ученого, та меморіальний парк, в якому збереглися дерева, посаджені Миколою Пироговим.

***

Ще однією візитівкою Вінниці є 106-річна Башта на Європейській площі. Надзвичайна цегельна вежа з годинником зведена за проєктом архітектора Григорія Артинова у пішохідній зоні в середмісті. Вона побудована в 1911 році для першого міського водопроводу як Водонапірна. Дивно, але будівля досі має такий самий вигляд, як і раніше. 

За часів Другої світової вежу використовували для спостереження за перебігом бойових дій на околицях міста. Після війни її перебудували під житло для співробітників водоканалу. В 1993 році у башті відкрили Музей пам'яті воїнів, загиблих під час бойових дій в Афганістані в 1979-1989 роках.

Цікавий факт:

У 70-ті роки навколо башти розгорівся скандал. Його спровокувала постанова радянського Уряду «Про социалистический облик города». Тоді місцева влада вирішила, що башта не вписується в цей самий «облік». Тож було ухвалено рішення знести споруду. На захист стала уся інтелігенція міста і башту врятували.

Нині Вінницька вежа — це частина культури міста. У ній розташована музейна експозиція Меморіалу революційної та бойової слави. А також вона є Меморіалом пам’яті вінницьких воїнів, які загинули під час Афганської війни.

А ще з висоти 28 метрів відкривається неймовірно гарний краєвид. Тож не дивно, що це улюблене місце вінничан. Особливе враження вона справляє вночі.

***

Якщо ви бажаєте побачити дещо атмосферне — раджу вирушити до старовинного району, де колись був центральний ринок міста й квартал єврейських ремісників. Оскільки Вінниця стала центром Брацлавського воєводства, центр міста був перенесений на правий берег Бугу, до того забудований невеликими садибами. Поруч з новим центром міста була виділена ділянка для єврейських купців. Влада сподівалась в такий спосіб розвинути торгівлю. Тож Вінницька Єрусалимка — це унікальне місце.


Станом на 1793 рік Єрусалимка охоплювала 11 гектарів міської землі. Цей район був хаотичним нагромадженням дерев’яно-глиняних хатин всіх можливих видів. Жодного чіткого плану забудови не існувало — будували де бачили. Втім, з плином часу таки з’являлись і кам’яні або цегляні будинки. В цьому плані вирізнялась Верхня Єрусалимка, де мешкали заможні єврейські підприємці. На початку 20 століття район охоплював територію від сучасних вулиць Симона Петлюри та Мури і до Бугу. Єрусалимка поділялась на Верхню та Нижню. Був також район для євреїв, які прийняли християнство. Він розташовувався в неподалік сучасної вулиці Монастирської.

Під час німецької окупації район спустів: мешканців було винищено, будівлі зрівняно з землею. Втім, атмосфера цього місця продовжує жити, варто тільки зайти в тутешні дворики. Тут ще прослідковуються привабливі риси модерну початку 20 століття. Також саме в цьому районі, на вулиці Володарського, стоїть найстарша житлова будівля міста.

До вашої уваги цікаві факти про Вінницю:

 

• З 2 лютого по 6 березня 1919 року Вінниця була понад місяць столицею УНР;

• У 2015 році Вінниця стала першим містом на пострадянському просторі, яке отримало "Європейську енергетичну відзнаку".

• Вінницька спадщина рекордів та рекордсменів вже містить сальсу у вишиванках, найменше орігамі, найбільшу колекцію моделей транспорту, найбільший герб "з людей", найбільший коровай, найбільшу картину з насіння, наймасовіший дитячий шаховий турнір, найдовший млинець і багато інших досягнень із префіксом -най;

• Перший в Європі пам'ятник легендарному революціонеру Ернесто Че Геварі з'явився у Вінниці у 2008 році, випередивши найвідоміший австрійський монумент на чотири місяці;

• Саме Вінниця була першим українським містом, що запросило до створення міської велостратегії іноземних експертів. Результат — майже 50 км велошляхів;

• Щогла вінницької телевежі (354 метри) — є найвищою у світі спорудою такого типу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток