Зараз в ефірі:

Косинський: «В Збройних Силах України створені усі атрибути, притаманні професійному сержантському корпусу!»

18.11.2020
Косинський: «В Збройних Силах України створені усі атрибути, притаманні професійному сержантському корпусу!»

Аби детальніше зясувати, як триває реформування сержантського корпусу та поговорити про зміни, які чекають на армійців із нового року, до Армія FM на етер завітали головний старшина ЗС України старший прапорщик Олександр Косинський та головний старшина Сухопутних військ ЗС України старший прапорщик Олексій Глинін.

 

 

 

Олена Кравченко: День сержанта започатковано в 2019 році. Свято молоде, чи вже сформувалися якісь традиції?

Олександр Косинський: Справді, у 2019 році указом Президента України День сержанта ЗСУ було введено як щорічне свято. Але воно має свою передісторію. У 2009 році День професійного сержанта був встановлений наказом Міністра оборони України. Він святкувався на початку березня. Але потім свято було скасоване, бо не може встановлюватись відомчими наказами, а лише наказом Президента України. Але вже встигли сформуватись певні традиції щодо святкування. А вчора Головнокомандувач підписав наказ №195, який визначає типовий порядок святкування Дня сержанта ЗСУ. Тобто заходи, які мають відбуватися в цей день.

В наказі, який 17 листопада цього року підписав Головнокомандувач, є ще питання щорічного відзначення сержанта видів і родів військ, якого будуть нагороджувати відзнакою «Кращий сержант Збройних Сил України». Спочатку за результатами року обиратиметься краща військова частина роду чи виду військ. І з цієї частини, за результатами індивідуальної підготовки, обиратимуть кращого сержанта. І на День сержанта йому вручатимуть відзнаку кращого сержанта виду чи роду військ. Вона дозволить без конкурсу вступати на будь-який курс сержантської підготовки в Україні.

Ще підкориговано текст «Кодексу сержанта» і затверджено положення про клуби сержантів, яке раніше було у формі методичної рекомендації.

Олексій Глинін: Хочу додати, що вчора вперше Командуванням Сухопутних військ було запроваджено підняття Державного прапора та прапора Сухопутних військ на честь Дня сержанта ЗС України.

Олена Кравченко: Якщо підбивати підсумки за рік, як триває перебіг реформування сержантського корпусу?

Олександр Косинський: На кінець 2020 року ми заклали фундамент. Можна сказати, що в Збройних Силах України сформовані всі атрибути, притаманні професійному сержантському корпусу, який є в арміях держав-членів НАТО.

Найперше - це командно-адміністративний напрям. Зараз структура передбачає наявність сержантських посад на всіх рівнях управління – від командира відділення до головного сержанта ЗСУ. Також ми створили інструкторський напрям посад, вони також мають свою ієрархію. Тепер у штабах та органах управління різних рівнів є також сержанти, які виконують обов’язки, тотожні з офіцерським складом. Сержанти технічного, логістичного напряму. На цю структуру тепер накладається нова лінійка військових звань, яка відповідає цим посадам. Крім того, ця лінійка відповідає стандарту НАТО STANAG 2116. Також створена система підготовки за цими напрямами.

Єдине, що ми не завершили, -  імплементацію курсу штабних сержантів. У вересні лише провели пілотний курс за апробаційною програмою. Зараз працюємо над усуненням недоліків. Десь у березні наступного року проведемо повторний апробаційний курс і далі він діятиме системно.

Соціальний пакет сержанта

Є три центри підготовки сержантського складу, чотири коледжі, які ці підготовку здійснюють. Крім того, у вишах сержанти здобувають заочно вищу освіту коштом Міністерства оборони. Також вони мають змогу вивчати англійську мову на курсах. І на це все накладається доволі непоганий соціальний пакет. Наприклад, зараз сержанти на певних посадах мають оклади, тотожні деяким офіцерським посадам. Компенсація на піднайом житла виплачується сержантам на такому ж рівні, як і офіцерам. Неодружені військовослужбовці мають змогу мешкати в казармах поліпшеного типу безкоштовно. Є безкоштовні обіди в пунктах постійної дислокації або ж триразове харчування на полігонах. Лікарняні, відпустка, гроші на оздоровлення, а ще право через 25 календарних років отримувати пенсійне забезпечення та безкоштовне лікування у шпиталях. Не кожна приватна фірма може надати такий соціальний пакет своїм працівникам.

 

Олена Кравченко: Які є курси з підготовки сержантів і чому там навчають?

Олексій Глинін: Це чотири рівні підготовки для командної ланки: базовий, середній, підвищений і вищий курс лідерства. Для інструкторської – базовий, підвищений та академічний курс. Базовий курс лідерства – підготовка командирів відділень, екіпажів та головних сержантів взводів. Головні сержанти рот повинні мати вже середній курс лідерства, відповідно і середній фах після навчання в центрах. Підвищений курс лідерства – головний старшина батальйону. Вищий – головний старшина військової частини і Збройних Сил України.

Олександр Косинський: Системою було передбачено, що на кожному рівні є дві складові – це курс лідерства і фаховий. Але таке навчання забирає дуже багато часу, тому за рішенням Головнокомандувача, начальника Генерального штабу ми зараз вносимо зміни в нормативну базу: на середньому, підвищеному і вищому рівнях ми фахову складову прибираємо. Також спеціально під бойові бригади є рішення Головнокомандувача щодо проведення курсу лідерства базового рівня за місцем дислокації військових частин. Такий експеримент на базі 128-ї бригади був вдалий. Також фахова складова, базова підготовка сержанта тривала – 2-2,5 місяці. Складно командирам на такий термін відірвати людей. Тож вирішено, що бригади можуть готувати рядових чи сержантів за фахом на місці, а потім військовослужбовці в навчальному центрі за один день здають екстерном тести. Склавши їх вдало, вони одразу отримують сертифікат про базовий рівень фахової підготовки.

Олена Кравченко: Курси підготовки сержантів різнорівневі. Чи легко на наступний рівень перейти сержанту?

Олександр Косинський: Ми зробили короткострокові курси, але під кожну конкретну посаду. Наприклад, командир бачить в рядовому майбутнього лідера-сержанта. Рада сержантів проголосувала, що він гідний. Він проходить базову підготовку сержантів, курс базового лідерства і фаху  - і призначається на посаду. Далі є вимога до його досвіду. Він має рік-три набути досвіду, як керувати особовим складом. В перспективі ми бачимо, що він може стати головним сержантом взводу, тут він вже має йти на підготовку середнього рівня і так далі.

Олена Кравченко: Переатестація військовослужбовців рядового, сержантського складу у військових званнях буде проводитись із 1 січня 2020 року. Як це відбуватиметься?

Олексій Глинін: Переатестація буде стосуватись не кожного сержанта, а від військового звання «старшина» і вище. Критерії визначені наказом Міністра оборони.

Олександр Косинський: Це не переатестація у якісному розумінні цього слова, а у військових званнях. Якщо ви перебуваєте на посаді сержантського складу, не важливо, чи відповідає вона вашому званню, і якщо у вас є сержантське звання, яке свого часу ви отримали законно, то прибуваєте на засідання атестаційної комісії і вам присвоюється військове звання з новим найменуванням.

Щодо сухопутної компоненти, це стосується старшини, прапорщика, старшого прапорщика. А у Військово-Морських силах – мічмана, старшого мічмана. Саме ці звання змінюють назву. В рядовому складі з’являється рекрут, але він йде на рівень нижче, ніж зараз солдат, тому там нікого переатестовувати.

Наприклад, якщо старшина на посаді старшого сержанта і йому звання було присвоєне свого часу на законних підставах, йому атестаційною комісією присвоюється наступне звання «головний сержант». Єдине, якщо сержант перебуває на посаді підвищеного, вищого рівня і не має потрібної підготовки, то він отримає військове звання, але атестаційна комісія зазначить в протоколі, що такий сержант потребує допідготовки. Відповідно, буде сплановане його направлення на потрібний курс.

Військовослужбовці, які обіймають посади категорії вищого сержантського і старшинського складу (це посада головний старшина військової частини, окремого батальйону, полку, бригади, дивізіону і вище), будуть мати звання рівня майстер-сержант, майстер-старшина. А ми ще вводимо старший майстер-сержант, майстер-старшина, ці звання не мають аналогів зараз. Тому всім, хто обіймає посади вищого сержантського складу, військові звання будуть присвоєні відразу згідно з тими посадами, які вони обіймають.

Є такий нюанс, що сержанти, які служать на посадах рядового складу, однозначно будуть переміщуватись на посади сержантського складу.                                                                                                          

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток