Зараз в ефірі:

Микола Бєлєсков: «Поки наш флот не отримає керованого ракетного озброєння, він не матиме можливостей відстоювати наші інтереси»

07.02.2020
Микола Бєлєсков: «Поки наш флот не отримає керованого ракетного озброєння, він не матиме можливостей відстоювати наші інтереси»

В програмі «Мілітарі навігатор» головний консультант відділу воєнної політики Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков розповів про перспективи розвитку вітчизняних ВМС.

 

 

 

 

 

Ірина Зінчук: У 2014 році Російська Федерація, порушивши міжнародні угоди та норми, шляхом “гібридної” агресії встановила контроль над Кримом. Україна тоді втратила більшу частину своїх Військово- Морських Сил, зокрема, 75% особового складу, 70% кораблів та ключову інфраструктуру. З огляду на поведінку ворога сьогодні у чорноморсько-азовському регіоні в якому напрямку слід розвивати ВМС?

Микола Бєлєсков: З ВМС України ситуація складна, оскільки основна загроза для нас на суші і, на жаль, усі роди військ наших Збройних сил 2014-й рік зустріли не в кращому стані. Тож певний час держава не могла виділяти необхідну увагу Військово-Морським силам. До ВМСУ руки дійшли в останні декілька років, коли звичайно запущена ракетна програма і почалися роботи над крилатою ракетою «Нептун», і коли ми побачили перші публічні ракетні пуски. Поки наш флот не отримає керованого ракетного озброєння, він не матиме можливостей відстоювати наші інтереси. Особливо в економічній зоні. Десант, у випадку чого, ми відіб’ємо, хоча я підозрюю, що його скоріше за все не буде. Звичайно поки не буде керованого ракетного озброєння протикорабельної ракети, крилатої ракети «Непутн» в різний компоновці, хоча б наземного протикорабельного комплексу – то важко буде захистити виключно економічно зону. ОПК наш рухається, але треба розуміти, що створення проти корабельної ракети це дуже довгий процес, не одного року. Наприклад радянський союз свою ракету «Х-35» 25 років створював. Можна очікувати, що десь до середини 2020-х у нас буде ця крилата ракета. Минулого року ми бачили більшу частину складових наземного протикорабельного ракетного комплексу. Ми успадкували армію в 2014-му році у дуже важкому стані і треба було вирішити кризу боєготовності, думати за перспективний розвиток і за тренування.                                                                                                                                       

Ірина Зінчук: Як щодо іноземної допомоги в цьому напрямку?

Микола Бєлєсков: В першу чергу це США і це робота по декільком напрямкам. Вони передають нам катери класу «Айленд». Якби Україна створювала в себе катери з подібними характеристиками, це обійшлось би дорожче. Американці з одного боку допомагають матеріально-технічно, а з іншого боку це потужна демонстрація їхньої присутності. В минулому році 120 днів були 6 американських кораблів, з яких 4 – це есмінці керовано-ракетного озброєння які мають потенціал більше, ніж весь ударний чорноморський флот. Тобто їх присутність абсолютно для нас важлива і продовження її це потужний військово-політичний крок, який допомагатиме стримувати РФ. Системи, які є в Криму – це системи, які не дають ворогам, як вважає Росія, проектувати силу.

Ірина Зінчук: Ми пам’ятаємо, як 25 листопада 2018 року прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України.

Микола Бєлєсков: Блокада – це потужний виклик усьому світовому порядку, це виклик принципу свободи мореплавства. Свобода мореплавства - це один з фундаментальних принципів загалом світового порядку, ліберального, на якому тримається світ і захисниками якого є США. Ми не можемо покладатися лише на політичні фактори самостримування Росії, але з іншого боку ми не повинні її переоцінювати. Ми не можемо допустити того, щоб всі ресурси кинути на флот. Ми повинні робити важкий вибір, але прагматичний та стратегічний з точки зору того, яка пропорція загроз. Відповідно, ми не повинні недооцінювати росіян на морі, але й не повинні переоцінювати їх.                                                                  

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток