Зараз в ефірі:

Мілітарна історія 2-8 грудня

02.12.2019
Мілітарна історія 2-8 грудня

Рубрика "Мілітарна історія" виходить за межі нашої сторінки Фейсбука.

Щопонеділка ми розповідатимемо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

2 грудня

1805 року. Армія імператора Наполеона Бонапарта завдала нищівної поразки переважаючій австро-російській армії. Наполеон змусив Австрію вийти з Третьої антифранцузької коаліції. Завдяки тому, що у цій битві брали участь імператори трьох держав вона відома також як Битва трьох імператорів.

1859 року. В Чарлз-тауні (штат Вірджинія) страчено разом з шістьма своїми послідовниками Джона Брауна, американського борця за звільнення негрів-рабів, звинуваченого в заколоті, вбивствах і грабунках. Перші збройні виступи проти рабовласників професійний військовий Джон Браун організував у середині 1850 років у Канзасі.

В жовтні 1859 року, захопивши з групою послідовників федеральний арсенал зброї, заснував в Аппалачах республіку вільних рабів і білих-аболюціоністів. Браун сподівався, що республіка зміцнюватиметься і розростеться внаслідок притоку звільнених силою зброї рабів. 18 жовтня 1859 року Джона Брауна схопили урядові війська. Його повісили за 16 місяців до Громадянської війни.

 

3 грудня

1912 року. Країни-члени Балканської ліги: Болгарія, Сербія, Греція і Чорногорія — підписали з Туреччиною перемир'я. Воно поклало край першій Балканській війні, двомісячному конфлікту, в ході якого союзники захопили всі європейські території Отоманської імперії за виключенням Константинополя (нині — Стамбул). 30 травня 1913 року у Лондоні підписаний мирний договір.

1944 року. В Афінах відбулись криваві сутички демонстрантів і прокомуністичних збройних формувань з поліцією, підтримуваним британською армією. Сутички переросли у протистояння по всій країні із коаліційним грецьким урядом. Це були перші сутички перед великою Громадянською війною, яка розпочнеться 1946 року.

1989 року. На Мальті завершилась зустріч голови Верховної ради СРСР Михайла Горбачова і президента США Джорджа Буша-старшого. Після дводенного обговорення проблем роззброєння, регіональних конфліктів і перспектив розвитку Європи очільники держав оголосили про закінчення епохи протистояння двох ідеологічних систем. Таким чином, завершувалась Холодна війна.

 

4 грудня

1945 року. 65 голосами проти 7 Сенат США затвердив участь країни в роботі Організації Об'єднаних Націй. Для США це означало принципову зміну зовнішньополітичного курсу щодо міжнародного співтовариства. Адже після Першої Світової війни Сенат доклав чимало зусиль для блокування участі США в роботі щойно створеної Ліги Націй. Події перед Другою Світовою війною показали, що нейтралітет США щодо європейських конфліктів не запобіг втягуванню країни у глобальний військовий конфлікт, і, працюючи над заснуванням ООН і вступаючи до неї, США прагнули створити потужну міжнародну організацію з великим ступенем взаємодовіри між її учасниками.

1997 року. В Оттаві, Канада, 125 країн підписали Конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва та передачі протипіхотних мін і про їх знищення. Серед країн, що відмовились підписати цей документ були Китай, Росія, США, більшість країн Близького Сходу і Азії.

 

5 грудня

1934 року. В центральному органі партії більшовиків газеті Правда опублікована урядова постанова Про внесення змін у діючі кримінально-процесуальні кодекси союзних республік. Постанова дала старт масовим репресіям, які почались із пошуку ворогів народу серед різноманітних "антипартійних угрупувань" і за кілька років переросли у Тотальний терор усього суспільства.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1994 року. У Будапешті керівники України, США, Великої Британії та Росії підписали Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. В обмін на відмову від ядерної зброї Україні надавались гарантії дотримання положень Заключного акта Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Статуту ООН і Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

 

6 грудня

1240 року. Після тримісячної облоги орда хана Батия захопили Київ. Орда влаштувала масову різанину та підпалили Десятинну церкву, в якій переховувались останні захисники міста.

1919 року. Почався Зимовий похід Дієвої армії Української Народної Республіки тилами Збройних сил півдня Росії, а згодом Червоної Армії. Упродовж 6 місяців українські бійці пройшли 2500 км, завдаючи ворогу значних втрат. 6 травня 1920 року у районі Ямполя відбулося з'єднання загонів рейду з армією УНР, що разом з польською армією наступала на Київ.

 

7 грудня

1941 року. Ударне з'єднання японського імператорського флоту під командуванням віцеадмірала Чуйчі Нагумо завдало авіаційних ударів по військових аеродромах на острові Оаху та по кораблях ВМФ США, що стояли в гавані Перл-Харбор. Нейтралізація тихоокеанського флоту США на 6 місяців дозволила Японії захопити більшу частину Південно-Східної Азії, включаючи Гонконг, Бірму, Голландську Ост-Індію, Сінгапур і Філіппіни.

1970 року. Канцлер Федеративної Республіки Німеччини Віллі Брандт став на коліна перед монументом жертвам нацизму у Варшавському гетто. Цим символічним жестом він від імені мільйонів німців вибачався за злочини гітлерівського режиму перед людством. Хоча сам Бранд у роки Другої Світової війни доклав чимало зусиль у боротьбі проти нацизму.

 

8 грудня

1941 року. Президент США Франклін Рузвельт отримав дозвіл від Конгресу на оголошення війни Японській імперії та підписав відповідне розпорядження. Цього ж дня війну Японії оголосила й Велика Британія. У відповідь 11 грудня війну США оголосили Німеччина та Італія, 13 грудня — Румунія, Угорщина та Болгарія.

1949 року. Зазнаючи постійних і нищівних поразок від комуністичних сил під керівництвом Мао Цзедуна, керівництво партії Гоміньдан перебазувалось на острів Формоза(нині Тайвань). Загалом на Формозу перебралось близько двох мільйонів осіб, в тому числі уряд і парламент, котрий представляв депутатів усіх провінцій.  Це поклало початок існуванню двох китайських держав — Китайської Республіки зі столицею у Тайбеї і Китайської Народної Республіки зі столицею у Пекіні.

Воєнний стан, введений в 1949 році, скасований за 38 років, став найтривалішим в історії. Весь цей час країна існувала при фактичній однопартійній системі, переслідуванні комуністів і незмінному президентстві спочатку Чан Кайши, а потім — його сина Цзян Цзинго.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток