Зараз в ефірі:

Мілітарна історія 28 жовтня-3 листопада

28.10.2019
Мілітарна історія 28 жовтня-3 листопада

Рубрика "Мілітарна історія" виходить за межі нашої сторінки Фейсбука.

Ми щопонеділка розповідатимемо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

28 жовтня 1940 року. Греція вступила в Другу світову. Коли італійська армія почала вторгнення з Албанії, грецька армія здобула першу велику перемогу серед країн антигітлерівської коаліції. Греція завдала поразки агресору та змусила італійські війська відступити до Албанії. Однак коли у квітні 1941 року німецький уряд надіслав свої війська на захоплення Греції, вторгнення відбулось. Греція опинилася окупованою німецькими військами аж до її звільнення в 1944 році.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 жовтня 1944 року. Завершилося звільнення України від нацистських окупантів повним витісненням угорських і німецьких військ із найзахіднішого регіону теперішньої України. В результаті наступу Четвертого та Першого Українських фронтів під час Східно-Карпатської операції на Закарпаття 27 жовтня 1944 року звільнений Ужгород. А 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.

 

29 жовтня 1955 року. У Севастополі вибухнув і затонув радянський лінкор Новоросійськ, загинули 614 осіб. Причини вибуху і по теперішній час не з'ясовані. Спочатку вважали, що стався вибух боєприпасів. Проте обстеження судна показало, що вибух стався зовні. Саме тому офіційний висновок свідчив, що причиною загибелі Новоросійська стала донна магнітна міна, залишена німцями в 1944 році. В закритому листі ЦК КПРС в травні 1956 року офіційно заявили, що до загибелі корабля привели недисциплінованість екіпажу і нібито паніка на борту. Попри це, багато хто вважає, що корабель підірваний італійськими диверсантами.

29 жовтня 1956 року. Розпочалась Суецька криза. Це міжнародний військовий конфлікт між Великою Британією, Французькою республікою та Ізраїлем, з одного боку, та Республікою Єгипет, з іншого боку.

Для Великої Британії та Франції мета війни полягала у відновленні контролю над Суецьким каналом. Для Ізраїлю — відновлення ізраїльського судноплавства Акабською затокою, руйнацію єгипетської військової інфраструктури на Синаї і в Газі, убезпечення західного кордону від нападів арабських революційних бойових партій. Важливу роль у завершенні конфлікту зіграли СРСР, США та ООН.

 

30 жовтня 1918 року. Османська імперія та представниками Великої Британії на борту британського крейсера Агамемнон в порту Мудрос грецького острова Лемнос підписала Мудроське перемир'я. За цим договором Османська імперія капітулювала у Першій світовій війни.

Умови Мудроського перемир'я також мали на меті підготувати остаточний поділ Османської імперії та використовувати її територію як плацдарм для боротьби з більшовицькою Росією.

30 жовтня 1961 року. СРСР здійснив вибух найпотужнішої бомби у світовій історії. 58-мегатонна воднева бомба (Цар-бомба) підірвана на полігоні Сухий ніс на острові Нова Земля.

Цар-бомба є найпотужнішим виготовленим вибуховим пристроєм за всю історію людства. Бомба внесена в книгу рекордів Гіннесса, як найпотужніший термоядерний пристрій, що минув випробування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 жовтня 1883 року. Народився Марко Безручко. Військовий діяч, начальник оперативного відділу Головного управління Генерального штабу Армії Української Держави; голова штабу Корпусу Січових Стрільців, командир 6-ї Січової дивізії Армії УНР.

31 жовтня 1984 року. Терористи убили прем'єр-міністра Індії Індіру Ґанді. Вбивцями виявилися її тілоохоронці-сикхи. Вони розстріляли її на виході зі своєї резиденції.

 

1 листопада 1918 року. Відбувся Листопадовий чин. Це українське повстання, організоване в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року Українською Національною Радою силами Українських січових стрільців у Королівстві Галичини і Волині, коронній землі Австро-Угорської імперії з метою встановлення влади Української Держави. В результаті утворилася держава площею 70 тис. км², що викликало невдоволення Польщі, яка розв'язала польсько-українську війну 1918—1919 років для захоплення Галичини.

1 листопада 1952 року. На атолі Еніветок (Маршаллові острови) США вперше здійснили вибух термоядерної бомби під назвою Іві Майк. Потужність вибуху склала 10,4 мегатонни, що в 450 разів перевищила потужність бомби, скинутої в 1945 році на японське місто Нагасакі.

 

2 листопада 1708 року. Знищення Батурина московськими військами. Це каральна акція московських військ із захоплення і знищення столиці гетьмана Мазепи Батурина і його мешканців. Під час знищення Батурина, московські війська вирізали всіх мешканців міста, незалежно від віку і статі За різними оцінками загинули від 11 до 15 тисяч батуринців. В історію України ці події увійшли під назвою Різанина в Батурині. Саме місто пограбували, в тому числі і православні храми, а потім, за наказом Олександра Меншикова, спалене, а церкви знищені.

2 листопада 1966 року. Помер Аракі Асадо. Японський політичний діяч, військовик, генерал Імперської армії Японії. 23-й міністр армії у 1931-1934 роках, 53-й міністр культури у 1938-1939 роках.

Аракі був харизматичним лідером, одним із головних теоретиків політиків Японської імперії. Він користувався повагою як лідер радикальної фракції політиків всередині японської армії.

 

3 листопада 1943 року. Розпочалась Битва за Київ. Це великомасштабна битва Червоної Армії та Вермахту, що відбулась у період з 3 до 13 листопада 1943 року. У радянській військовій історії відома як Київська наступальна операція. З радянського боку в бою брали участь війська Першого українського фронту під командуванням генерала Ватутіна та Перша окрема чехословацька бригада. У ході операції Києвом заволоділи солдати Червоної армії.

У результаті Київської наступальної операції розгромлене київське угруповання противника (розбито 15 німецьких дивізій) та вигнанні нацистських окупантів зі столиці Української РСР. Також в цьому районі створений стратегічний плацдарм, який зіграв важливу роль у боях за Правобережну Україну.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток