Зараз в ефірі:

Мілітарна історія 4-10 листопада

04.11.2019
Мілітарна історія 4-10 листопада

Рубрика "Мілітарна історія" виходить за межі нашої сторінки Фейсбука.

Ми щопонеділка розповідатимемо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

4 листопада 1911 року. Народився Дмитро-Роман Клячківський. Провідник ОУН Львова (друга половина 1941 року), Крайовий Провідник ОУН ПЗУЗ (1942—1945 роках); організатор і перший командир УПА на Волині (1943 рік), командир УПА-Північ (1943—1945), член ГВШ УПА. Полковник УПА. Лицар Золотого Хреста Заслуги (посмертно) та Золотого Хреста бойової заслуги 1-го класу (посмертно).

4 листопада 1979 року. Захоплення американських заручників в Ірані. Понад 60 американських дипломатів і працівників посольства США в Тегерані утримувалась як заручники протягом 444 днів. Ця подія стала початком тривалої кризи американо-іранських відносин. У США вона розглядалась як порушення міжнародного права і акт тероризму. В Ірані — як протест проти втручання США у його внутрішні справи, включаючи спроби протидіяти перемозі Ісламської революції, в результаті якої повалена влада давнього союзника США на Близькому Сході шаха Мохаммеда Реза Пахлаві.

 

5 листопада 1612 року. Після тривалої облоги капітулював польсько-литовський гарнізон московського Кремля на чолі з полковником Миколаєм Струсем. Перемога російського ополчення князів Пожарського і Трубецького дала можливість скликати у Москві Земський собор для обрання нового царя.

5 листопада 2009 року. Масове вбивство на військовій базі Форт-Худ. Це злочин, що стався на військовій базі Форт-Худ у американському штаті Техас. Вбивства здійснив 39-річний військовий лікар-психіатр, майор збройних сил США Нідал Малік Хасан. Хасан виходець із Західного берега річки Йордан (народився в США), мусульманин за віросповіданням.

У результаті стрілянини загинули 13 осіб, поранено 32. Стрілянину зупинила місцева поліцейська сержант Кімберлі Манлі.

 

6 листопада 1657 року. У Корсуні за присутності послів Швеції, Речі Посполитої, Туреччини, Кримського ханства, Трансильванії, Молдови відбулась козацька рада. На ній затверджено обрання Івана Виговського гетьманом і ратифіковано угоду про українсько-шведський військово-політичний союз. За умовами союзу король Карл Х Густав Віттельсбах зобов'язувався домагатися визнання Річчю Посполитою незалежності Гетьманщини.

6 листопада 1917 року. Після трьох місяців боїв канадські війська нарешті захопили бельгійське селище Пашендель, завершивши Третю битву на Іпрі. Це була одна з найкривавіших битв Першої Світової війни. В жахливих погодних умовах, при вкрай невдалому керівництві британського маршала Дагласа Хейга та перебуваючи під постійним обстрілом німецької артилерії війська антинімецької коаліції просунулись лише на 5 миль вглиб території супротивника, втративши при цьому близько 250 тисяч осіб.

6 листопада 1943 року. Війська 1-го Українського фронту під командуванням генерала Миколи Ватутіна в результаті стрімко проведеної операції і обхідного маневру розгромили німецькі війська і штурмом взяли столицю України — місто Київ.

 

7 листопада 1659 року. На острові Фазанів Іспанія та Франція підписали Піренейський мир. За ним завершилась Франко-іспанська війна, яка тривала понад 20 років. Поразка Іспанії, втрата нею територій в Нідерландах, Люксембурзі, Ельзасі та Каталонії, нездатність виконати умови мирного договору, знаменували завершення “золотого століття” іспанської історії.

7 листопада 1990 року. У Москві під час святкування річниці Жовтневої революції здійснено замах на Президента СРСР Михайла Горбачова. 38-річний Олександр Шмонов, наблизившись в колоні демонстрантів до Мавзолею, де знаходилось керівництво СРСР, здійснив два невдалих постріли з обрізу. Його одразу затримали співробітники міліції та КДБ.

 

8 листопада 641 року. Під натиском Арабського халіфату капітулювала столиця візантійського екзархату Олександрія Єгипетська. Це стало першим великим успіхом арабів на шляху до завоювання Північної Африки, який завершився за 70 років взяттям візантійської Сеути.

8 листопада 1917 року. О 2 годині 10 хвилин ночі військові частини, підлеглі Військово-Революційному комітету Петрограда, штурмом взяли Зимовий палац і заарештували Тимчасовий уряд Росії. У відповідь голова Тимчасового уряду Олександр Керенський віддав наказ про введення в Петроград кінного корпусу генерала Краснова і придушення більшовицького заколоту.

8 листопада 1939 року. У мюнхенської пивній Бюргербройкеллер здійснений замах на лідерів нацистів. У цій пивній Адольф Гітлер щороку в річницю Пивного путчу виступав перед ветеранами Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини.

Тесляр Йоганн Георг Ельзер вмонтував саморобний вибуховий пристрій з годинниковим механізмом в колону, перед якою зазвичай встановлювали трибуну для фюрера. В результаті вибуху 8 осіб загинули та 63 отримали поранення. Гітлера серед постраждалих не виявилося.

 

9 листопада 1799 року. Відбувся переворот 18 брюмера. Генерал Наполеон Бонапарт за підтримки військових здійснив державний переворот, ліквідувавши режим Директорії та ставши на чолі тріумвірату консулів. Ця подія стала фактичним завершенням Французької революції та початком правління Наполеона.

9 листопада 1923 року. Поразкою закінчилась спроба державного перевороту Націонал-соціалістичної партії у Мюнхені. За день до цього, Адольф Гітлер проголосив початок "національної революції". Він планував, за прикладом італійських фашистів, здійснити "похід на Берлін".

 

10 листопада 1942 року. Порушивши секретний договір між Німеччиною та вішистською Францією, підписаний 1940 року, нацистські війська вступили на територію Франції й окупували її. Приводом до цього стала висадка військ союзників у Північній Африці та підписане з ними представником вішистського уряду в Африці адміралом Жаном Франсуа Дарланом перемир'я. З цього дня Німеччина просто ігнорувала пронімецький уряд маршала Петена.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток