Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: ліквідація Січі, бомбардування Хіросіми та Нагасакі

03.08.2020
Мілітарна історія: ліквідація Січі, бомбардування Хіросіми та Нагасакі

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

3 серпня

1347 року. Під час Столітньої війни англійські війська на чолі з королем Едвардом ІІІ Плантагенетом після одинадцяти місяців облоги захопили французьке місто-порт Кале. Воно слугувало англійцям військовим плацдармом і ресурсною базою для подальших бойових дій у Франції. Місто залишалося в складі англійської корони понад два століття.

1775 року. Російська імператриця Катерина II видала маніфест Про ліквідацію Підпільненської січі. Вона звинувачувала запорожців у захопленні та присвоєнні чужої власності та намаганні створити незалежне управління. Січ повністю зруйнували, її майно та архіви — вивезли в Петербург, територію приєднали до Новоросійської губернії. Частині козаків вдалось врятувались втечею до Османської імперії. Там у дельті Дунаю 1792 року вони заснували Задунайську січ.

 

4 серпня

1392 року. Король Польщі Владислав II та його двоюрідний брат Вітовт підписали Острівську угоду. Згідно з угодою, Вітовт визнав себе васалом польського короля та став правителем Литовського князівства з титулом великий князь Литовський і Руський. За майже сорок років правління він розширив свої володіння до Чорного моря та Підмосков'я.

1687 року. На козацькій раді в селі Коломак Іван Мазепа обраний новим гетьманом Лівобережної України. Отримання гетьманства стало результатом змови генеральної старшини проти гетьмана Івана Самойловича.

 

5 серпня

1772 року. На основі секретних конвенцій, підписаних в лютому в Санкт-Петербурзі та Відні, війська Росії, Пруссії й Австрії розділили між собою територію Речі Посполитої. Щоб надати законності своїм діям, союзники домоглися затвердження анексій польським сеймом і королем Станіславом Понятовським.

1937 року. За секретним наказом НКВС № 00447 набула чинності постанова Політбюро ЦК ВКП(б) Про антирадянські елементи. За цією постановою розпочалася наймасовіша за всю радянську епоху чистка суспільства від внутрішньопартійної опозиції, куркулів, злочинців та антирадянських елементів, які становили загрозу для побудови комунізму в СРСР. 

За 15 місяців кампанії за політичними звинуваченнями заарештовано понад 1,7 мільйона осіб. З них принаймні 681 692 осіб страчені. Решта вислані до таборів ГУЛАГу.

 

6 серпня

1657 року. У Чигирині на 61-у році помер гетьман Богдан Хмельницький. За місяць його поховали в Іллінській церкві поруч зі старшим сином Тимішем у його рідному місті Суботів. 

Смерть Хмельницького стала початком тридцятилітньої громадянської війни та загального занепаду української державності — періоду, відомого в історіографії як Руїна.

1945 року. О 8:15 ранку американський бомбардувальник Б-29 Енола Гей скинув атомну бомбу Малюк на японське місто Хіросіма. Це був перший випадок в історії людства, коли атомна зброя застосовувалась поза межами полігонів. Від вибуху загинули близько 75 тисяч осіб і понад 200 тисяч отримали радіоактивне зараження.

 

7 серпня

1942 року. Війська союзників висадилися на островах Гуадалканал, Тулагі та Флорида, щоб запобігти використанню їх японцями як військових баз. Ці бази загрожували б лініям постачання між США, Австралією та Новою Зеландією. 

У піврічній битві, що велась на суші, в повітрі, на воді й під водою, Японія зазнала величезних втрат і впустила стратегічну ініціативу в Тихому океані.

1964 року. Конгрес США ухвалив Тонкінську резолюцію. Вона надавала президенту Ліндону Джонсону широкі повноваження у застосуванні військової сили для припинення постійних нападів північно-в'єтнамських загонів на американські війська в Індокитаї. Ця подія фактично означала оголошення війни Північному В'єтнаму.

1998 року. О 10:30 за місцевим часом в містах Дар-ел-Салем (Танзанія) і Найробі (Кенія) підірвані американські посольства. Теракти призвели до загибелі 224 і пораненню понад 4800 осіб. Вибухи, що сталися з різницею в кілька хвилин в столицях двох різних держав, не залишали сумніву в тому, що вони пов'язані між собою і сплановані однією групою осіб. Організатором терактів виявилася Аль-Каїда.

2008 року. Спровокована обстрілами своїх миротворців і грузинських сіл, Грузія провела артилерійський обстріл Цхінвалі (Південна Осетія) і спробувала взяти його штурмом. Це дало привід Росії відкрито втрутитись у конфлікт на стороні південно-осетинських сепаратистів, піддавши бомбардуванню міста, порти та військові об'єкти Грузії.

 

8 серпня

1918 року. На Західному фронті почалась Ам'єнська операція англо-французьких військ. Це був широкомасштабний наступ союзних військ проти німецької армії під час Першої світової війни. Наступ завершився 13 серпня проривом німецького фронту та перемогою військ Антанти.

1945 року. Радянський Союз оголосив війну Японії та почав ввід військ у Манчжурію.

 

9 серпня

480 року до н. е. триста спартанців на чолі з царем Леонідом ціною власного життя закрили військам перського царя Ксеркса І прохід через Фермопільську ущелину.

1945 року. Об 11:02 за місцевим часом екіпаж американського літака B-29 скинув атомну бомбу на японське місто Нагасакі. Бомба вибухнула на висоті 500 метрів від поверхні й призвела до загибелі близько 100 тисяч осіб, поранення дістали 200 тисяч осіб. Цього ж дня імператор Японії заявив у парламенті про намір капітуляції.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток