Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: підрив ДніпроГЕСу, серпневий путч, пакт Молотова-Ріббентропа

17.08.2020
Мілітарна історія: підрив ДніпроГЕСу, серпневий путч, пакт Молотова-Ріббентропа

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

17 серпня

1945 року. Скориставшись поразкою японців, індонезійські націоналісти на чолі з Сукарно проголосили незалежність Індонезії, колишньої голландської колонії, окупованої під час Другої Світової війни Японією. Сукарно згодом став президентом і доклав чимало зусиль для того, щоб комуністи в Індонезії обіймали міцні політичні позиції.

 

18 серпня

1941 року. За наказом Генштабу відступаючої Червоної Армії підірвана гребля ДніпроГЕСу. Це призвело до руйнівної повені та загибелі тисяч людей з-поміж жителів прибережних сіл і радянських військових які евакуйовувались на Лівобережжя Дніпра. До осені наступного року електростанцію відновили німецькі будівельні підрозділи.

1948 року. У тюремній лікарні київської Лук'янівської в'язниці на 54-му році життя помер один із представників королівської династії Габсбурґів австрійський ерцгерцог Вільгельм Франц фон Габсбурґ-Льотрінґен. Для українців знаний як військовий та політичний діяч, поет, один із героїв українського національного відродження Василь Вишиваний.

 

19 серпня

1942 року. Під час Другої світової війни сім тисяч канадсько-британських військових спробували висадитись на французьке узбережжя біля міста Дьєп, щоб оцінити німецьку реакцію та зруйнувати прибережні оборонні споруди, портові будівлі та інші об'єкти. Проте, наштовхнувшись на потужну німецьку оборону, зазнали невдачі, втративши більшу частину вбитими та пораненими.

1991 року. За розпорядженням створеного напередодні Державного комітету з надзвичайного стану президент СРСР Михайло Горбачов взятий під домашній арешт під час перебування в урядовій кримській резиденції Форос. З цього приводу, ЗМІ поширили повідомлення про його нездатність виконувати свої обов'язки за станом здоров'я та про перехід повноважень президента до віцепрезидента Геннадія Янаєва.

 

20 серпня

1939 року. На ріці Халхін-Гол радянсько-монгольські війська під командуванням Георгія Жукова розпочали наступ з оточення та знищення японського угрупування військ, що успішно закінчився 31 серпня. Поразка на фронті та зміна геополітичних розкладів на світовій арені змусили японський уряд звернутися до СРСР з пропозицією припинити військові дії. Відповідна угоду підписали 15 вересня 1939 року.

1988 року. Представники Групи військових спостерігачів Організації Об'єднаних Націй взяли під контроль кордон між Іраком та Іраном, що поклало край семилітній війні між ними. Війна, що виникла після зміни влади в обох країнах за домінування в Перській затоці, призвела до загибелі близько півмільйона військових і такої ж кількості мирних жителів обох країн.

 

21 серпня

1968 року. Близько 200 тисяч військ і 5 тисяч танків країн Варшавського договору увійшли на територію Чехословаччини для придушення Празької весни. Чехословацькі громадяни, які демонстраціями, мітингами та іншими мирними способами протестували проти інтервенції були безсилі проти радянських військових. На зміну ліберальним реформам Александра Дубчека прийшов період "нормалізації" Густава Гусака.

 

22 серпня

1864 року. У Женеві представниками 12 держав ухвалена Конвенція про догляд за пораненими та хворими солдатами воюючих армій. До 1907 року до неї приєдналось ще 37 країн.

 

23 серпня

1939 року. У Москві міністр іноземних справ Німеччини Йоахім Ріббентроп і нарком закордонних справ СРСР В'ячеслав Молотов від імені своїх урядів підписали Договір про ненапад терміном на 10 років. Секретний протокол до нього передбачав поділ сфер впливу у Балтійських державах і Бессарабії та розчленування Польщі.

1943 року. Поразкою Німеччини завершилась Битва на Курській дузі, що тривала півтора місяця. Перемога СРСР змінила співвідношення сил на фронті на його користь. Це забезпечило Радянському Союзу сприятливі умови для розгортання загального стратегічного наступу по всьому фронту.

1944 року. За наказом короля Румунії Міхая заарештований прем'єр-міністр маршал Йон Антонеску. Це означало розрив союзного договору Румунії з Німеччиною, про що офіційно повідомлено наступного дня.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток