Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: смерть Йосипа Тіто, звільнення Києва від більшовиків, бій у Маріуполі

04.05.2020
Мілітарна історія: смерть Йосипа Тіто, звільнення Києва від більшовиків, бій у Маріуполі

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень. До вашої уваги підбірка подій з 4 до 10 травня.

 

 

 

 

 

 

4 травня

1945 року. Поблизу містечка Люнебург (біля Гамбурга) британський фельдмаршал Бернард Монтгомері прийняв беззастережну капітуляцію німецьких військ в Бельгії, Нідерландах і Північній Німеччині.

1980 року. У Любляні на 87-у році життя помер Йосип Броз Тіто, засновник і єдиний президент соціалістичної Югославії, що керував нею 35 років. Після його смерті, керівництво країною перейшло до колективного органу з представників союзник республік і автономних країв. Цей орган не зміг запобігти міжетнічним конфліктам і політичній кризі. За десять років це привело до розвалу економіки, дезінтеграційних процесів, воєн і розвалу Югославії.

 

5 травня

1821 року. У засланні на острові Святої Єлени в Південній Атлантиці помер 51-літній Наполеон Бонапарт, колишній французький імператор, творець однієї з найбільших держав світу, реформатор і законодавець Європи. Через дев'ятнадцять років його тіло перепоховали на батьківщині. На сьогодні він покоїться в Будинку Інвалідів у Парижі.

1945 року. Почалась Празька наступальна операція військ 1-го, 2-го і 4-го Українських фронтів Червоної армії зі знищення німецьких військ. Цього ж дня у Празі розпочалося народне повстання проти німецької окупації. Першим їм надала підтримку Російська визвольна армія Власова, що пішла на відкритий розрив з німцями. Однак 8 травня РОА залишити місто під загрозою оточення Червоною армією. Повстання закінчилось 12 травня, коли радянські війська оточили та взяли в полон близько 860 тисяч німецьких солдатів.

1945 року. Американськими військами звільнені в'язні концтабору Маутхаузен, Австрія. Його в'язнями з 1940 року були близько 335 тисяч осіб, з них страчено понад 122 тисячі осіб.

 

6 травня

1686 року. У Москві підписаний мирний договір, відомий як Вічний мир. За ним Річ Посполита визнавала за Московським царством Лівобережну Україну, Київ, Запоріжжя, Чернігово-Сіверську землю та Смоленщину. Південна Київщина та Брацлавщина, спустошені тривалою війною, мали стати нейтральною територією. 

Вічний мир остаточно поділив Гетьманщину на Лівобережжя та Правобережжя. І зрештою призвів до ліквідації козацького устрою по обидва береги Дніпра.

7 травня

1920 року. Польсько-українські війська звільнили Київ від більшовицької окупації.

1945 року. О 2:41 за середньоєвропейським часом у французькому місті Реймс начальник Оперативного штабу Вермахту генерал-полковник Альфред Йодль підписав Акт про беззастережну капітуляцію Німецьких збройних сил у Другій світовій війні. Акт про капітуляцію зобов'язав німецьких військових до припинення опору, здачі особового складу в полон і передачі матеріальної частини збройних сил противнику.

1996 року. У Гаазі почався перший, з часів Нюренбергу, міжнародний суд над військовими злочинцями. На лаві підсудних знаходився сербський офіцер Душан Тадіч, звинувачений у тортурах і вбивствах під час війни в колишній Югославії.

 

8 травня

1945 року. В берлінському передмісті Карлсхорст представники німецького військового командування підписали другий Акт про беззастережну капітуляцію. Капітуляцію прийняли радянський маршал Георгій Жуков і британський Артур Теддер, засвідчили американський генерал Карл Спаатц і французький Жан Марі де Латр де Тассіньї. По своїй суті він підтвердив аналогічний документ, підписаний днем раніше у Реймсі повноважними представниками Великобританії, США, Франції та СРСР.

1884 року. Народився Гаррі Трумен, американський політичний діяч, 33-й президент США (1945-1953 рр.), один з ініціаторів створення НАТО.

 

9 травня

1865 року. Президент США Ендрю Джонсон офіційно оголосив про закінчення Громадянської війни, що тривала чотири роки і забрала життя 620 тисяч американців. Останнім збройним формуванням переможеного Півдня, яке здалось армії Півночі 23 червня, стала індіанська армія Трансміссіппі бригадного генерала-черокі Стенда Вейті.

1919 року. На півдні України почалося велике антибільшовицьке повстання українського селянства, яке очолив командир 6 дивізії Української Червоної армії Ничипір Григор'єв. Залишаючись прихильниками радянської влади, повстанці виступили проти багатьох норм запроваджуваного комуністичного будівництва. Попри великий успіх на початковому етапі, до червня Червона армія витіснила повстанців з переважної більшості захоплених ними населених пунктів.

2014 року. У Маріуполі відбувся бій між українськими силовиками та проросійськими колаборантами. Внаслідок бою загинули 6 патріотів. Українським силам довелося вийти з міста та зосередитися в Маріупольському аеропорті.

 

10 травня

1871 року. Підписаний Франкфуртський мирний договір між Францією та Німеччиною, що завершив війну 1870-71 років. До Німеччини, як переможниці, відійшли Ельзас і Лотарінгія. На Францію ж накладались репарації на суму в 5 мільярдів франків.

1940 року. Авіанальотом на аеродроми Бельгії та ударом сухопутних військ по Голландії та Люксембургу розпочалась реалізація німецького плану Гельб. Реалізація плану призвела до капітуляції Голландії, Бельгії та Франції. За п'ять тижнів бойових дій союзні війська вбитими, пропалими безвісти та пораненими втратили 357 тисяч осіб. Ще півтора мільйона потрапили в полон.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток