Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: становлення Османської імперії, Марсельєза, окупація Кувейту

27.07.2020
Мілітарна історія: становлення Османської імперії, Марсельєза, окупація Кувейту

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

27 липня

1301 року. Осман І у битві біля Нікомедії розбив візантійську армію. Це стало першим великим успіхом на шляху становлення незалежної держави османів. За 50 років османи розпочали експансію в Європу. Вони перетворились на імперію, що згодом прийшла на зміну Візантії та поглинула численні держави в Південно-Східній Європі, Західній Азії, на Кавказі та в Африці.

1830 року. У Франції почалась революція, під час якої повалено владу короля Карла X, антиконституційні укази якого стали причиною заворушень у Парижі. 2 серпня він зрікся престолу та став останнім монархом Франції з династії Бурбонів.

2002 року. Під час авіашоу на Скнилівському аеродромі під Львовом винищувач Су-27УБ впав у натовп глядачів. Загинули 78 осіб і постраждали близько 500. За кількістю загиблих Скнилівська трагедія вважається найбільшою катастрофою в історії авіаційних шоу.

 

28 липня

1914 року. Австро-Угорщина оголосила війну Сербії, що незабаром перетвориться на Першу світову.

1986 року. Генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов оголосив про рішення радянського керівництва повернути з Афганістану частину "обмеженого контингенту". Це мусили бути шість полків (один танковий, два мотострілецькі й три зенітні).

 

29 липня

1776 року. Останній український кошовий отаман Петро Калнишевський відправлений на Соловецькі острови, де відбув в ув'язненні 25 років. Монастирському керівництву наказали утримувати Калнишевського "без відпусток із монастиря, заборонити не лише листування, але ще й спілкування з іншими персонами та тримати під вартою солдатів монастиря".

1848 року. В Ірландії поразкою завершилось національне повстання в Тіпперері під керівництвом Вільяма Сміта О'Браєна. Члени Молодого Ірландського руху планували проголосити незалежність Ірландії, але погана організація та брак підтримки з боку населення призвели до поразки. О'Браєн був заарештований, засуджений до смертної кари, котру замінили на заслання до Тасманії.

1945 року. Американський військовий корабель Індіанаполіс, що доправив компоненти атомної бомби на американську базу на острові Тініан, затоплений японським підводним човном за шестисот миль від острова Гуам. З 1199 осіб врятувались лише 318.

 

30 липня

1792 року. У Париж з піснею, написаною саперним офіцером Клодом Жозефом Руже де Лілем, увійшов Марсельський батальйон добровольців. Бойова пісня, складена спеціально для Рейнської армії, відтоді почала називатись Марсельєза. Згодом вона стала гімном Франції.

1858 року. Офіцер британської індійської армії Джон Хеннінг Спік відкрив озеро Вікторія (сучасна територія Танзанії, Кенії та Уганди) та витік ріки Ніл.

 

31 липня

1418 року. Під час Столітньої війни армія короля Генріха V Ланкастера розпочала облогу Руану. Його падіння через сім місяців дозволило англійцям захопити всю Нормандію, зробивши її плацдармом для подальшого завоювання Франції.

1991 року. СРСР і США підписали Договір про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1, Старт-1). Угодою передбачалося, що протягом семи років після набуття нею чинності обидві сторони скоротять кількість своїх ядерних боєзарядів до 6000 одиниць. На момент підписання договору Радянський Союз мав 10 271 ядерних ракет, США — 10 371.

 

1 серпня

1941 року. На підставі декрету Адольфа Гітлера від 17 липня 1941 року окуповані нацистами західні області УРСР увійшли до складу Генерального губернаторства. Адміністративна одиниця мала назву дистрикт Галичина.

1975 року. У Гельсінкі главами 35 держав підписаний Заключний акт Наради з питань безпеки та співробітництва в Європі. Він закріпив політичні та територіальні підсумки Другої світової війни та встановив принципи взаємовідносин між державами.

 

2 серпня

1939 року. Побоюючись, що нацистська Німеччина почала розробку атомної зброї, німецький фізик Альберт Айнштайн написав листа президенту США Франкліну Рузвельту. Він закликав до негайного початку робіт над створенням власної атомної бомби.

1980 року. Теракт на залізничному вокзалі Болоньї забрав життя 85 осіб і став найбільшим в Італії у повоєнний період. Після тривалого розслідування і багаторічних судових процесів до різних термінів ув'язнення засудили 28 неофашистів з організації Революційні збройні осередки. Останні так і не визнали свою причетність до теракту.

1990 року. О 2:00 за місцевим часом іракські війська увійшли на територію Кувейту, багату нафтою сусідню державу. Кувейтські війська практично не чинили опору. Залишки армії, емір Кувейту, його сім'я та уряд втекли до Саудівської Аравії. Захопивши Кувейт, Ірак отримав контроль над 20% світових запасів нафти та доступ до великого за площею узбережжя Перської затоки. Окупація Кувейту тривала до лютого 1991 року.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток