Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: Варфоломіївська ніч, Битва за Дніпро, Іловайське оточення

24.08.2020
Мілітарна історія: Варфоломіївська ніч, Битва за Дніпро, Іловайське оточення

Щопонеділка о 10:00 розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень.

 

 

 

 

 

 

 

24 серпня

410 року. Війська вестготів на чолі з Аларіхом без бою захопили Рим й піддали його дводенному грабунку та нищенню. Попри відносно незначні фактичні втрати, несподівана для багатьох вразливість «вічного міста» і наступний спустошливий рейд германців на південь Аппенін став причиною поступового занепаду Центральної й Південної Італії й передвісником падіння Західної Римської імперії.

1572 року. Король Франції Карл IX віддав наказ знищити у Парижі протестантських лідерів. Це вилилось у масову різню гугенотів, відому як Варфоломіївська ніч. Наступного дня Карл розпорядився припинити вбивства, але ситуація вийшла з-під контролю і знищення протестантів тривало до жовтня. За оцінками істориків, у Парижі вбили близько 3 тисяч гугенотів і до 70 тисяч — по всій країні. Ця трагедія вважається однією з найбільших в історії релігійних війн.

 

25 серпня

1944 року. Після понад чотирьох років нацистської окупації французька 2-а мотопіхотна дивізія та американська 4-а піхотна дивізія звільнили Париж. 26 серпня війська генерала Шарля де Голля пройшли переможним маршем по Єлісейських полях.

 

26 серпня

1936 року. У швейцарському місті Мотре підписаний англо-єгипетський договір, який поклав край британській окупації Єгипту. Великобританія зберігала право протягом 20 років розміщувати до 10 тисячі солдатів лише в районі Суецького каналу.

1943 року. Почалась одна з найбільших воєнних операцій світової історії — Битва за Дніпро. В результаті битви до кінця грудня від німецьких військ звільнили Київ і практично всю Лівобережну Україну. Її масштабність зумовила величезну кількість жертв серед військових обох сторін і мирного населення.

 

27 серпня

1896 року. Почалась Англо-занзібарська війна, яка тривала 38 хвилин і закінчилась втечею із султанського палацу Халіда бін Баргаша, який знайшов прихисток у німецькому посольстві. Попри свою швидкоплинність, завдяки якій ця війна увійшла до Книги рекордів Гіннеса як найкоротша в історії, вона призвела до загибелі понад 500 осіб.

1928 року. У Парижі представниками 15 держав підписаний акт Келлога-Бріана про відмову від війни, як засобу національної політики й вирішення всіх спірних міждержавних питань мирним шляхом. Назву пакт отримав за іменами ініціаторів його створення — Міністра закордонних справ Арістіда Бріана та держсекретаря США Френка Келлога.

 

28 серпня

1941 року. Остерігаючись нелояльності німців в умовах війни, президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ Про переселення німців, які проживають у районах Поволжя. Цим указом санкціонована їх депортацію углиб СРСР та фактичну ліквідацію Автономної Радянської Соціалістичної Республіки Німців Поволжя. До кінця року німців вислали також з України та Закавказзя.

2014 року. Під час російсько-української війни українські війська й добровольчі батальйони, що брали участь у наступі в районі Іловайська, попали в оточення. При виході з оточення українські сили втратили сотні убитими, пораненими, полоненими й зниклими безвісти.

 

29 серпня

1949 року. О 7:00 ранку за місцевим часом на військовому полігоні в Семипалатинській області Казахстанської РСР проведений успішний підрив першої радянської атомної бомби РДС-1. Конструкція бомби була практично повною копією американської плутонієвої бомби Товстун, яку скинули чотири роки перед тим на Нагасакі. Лише за пів року Радянський Союз офіційно визнав, що став другою ядерною державою світу.

 

30 серпня

1919 року. Київська група військ на чолі з генералом Антіном Кравсом зайняла Київ. Це стало найбільшим успіхом українського об'єднаного фронту. Однак наступного дня столиця України без бою перейшла під контроль білогвардійських військ Антона Денікіна, союзницькі відносини з якими сподівалося налагодити українське командування.

1941 року. Під час Другої світової війни німецькі війська захопили міста Мгу і Шліссельбург, чим відрізали Ленінград зі сходу та блокували його з півдня. З 8 вересня зв'язок з містом підтримувався лише по Ладозькому озеру та повітрям.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток