Зараз в ефірі:

Мілітарна історія: загибель Червоного барона, падіння Трої, Великоднє повстання

20.04.2020
Мілітарна історія: загибель Червоного барона, падіння Трої, Великоднє повстання

Мілітарна історія виходить за межі нашої сторінки у Фейсбук. Щопонеділка о 10:00 ми розповідаємо про важливі військові сторінки історії, що припадають на тиждень. До вашої уваги підбірка подій з 20 до 26 квітня.

 

 

 

 

 

20 квітня 

1792 року. Революційна Франція оголосила Австрії війну "вільного народу проти несправедливої агресії королів". На боці Австрії виступила Прусія, що також була занепокоєна можливістю поширення революції в інших країнах Європи. Почалась перша коаліційна війна монархічних держав Європи проти Франції. Для останньої розпочалась смуга воєн, що закінчилась лише після Віденського конгресу 1814-15 років.

2000 року. Під час військових навчань на Гончарівському полігоні в Чернігівській області навчальна ракета Точка-У через технічну несправність змінила курс і влучила в житловий будинок у Броварах Київської області. Після трьох днів заперечення інциденту, у якому загинуло три особи й п'ятеро зазнали поранень, Міністерство оборони України визнало свою відповідальність.

 

21 квітня

1519 року. Іспанський конкістадор Ернан Кортес висадився на узбережжі Мексики з метою завоювання держави ацтеків. Заклавши поселення Вілла-Ріка-де-Вера-Крус (Багате Місто Істинного Хреста), влітку Кортес вирушив у напрямі столиці ацтеків міста Теночтітлан.

1918 року. У небі над Францією збито літак 25-літнього Манфреда фон Ріхтгофена, легендарного німецького льотчика-аса. Ріхтгофен отримав прізвисько Червоний барон за колір, в який був вифарбуваний його Фоккер. За три роки він збив 80 ворожих літаків і, таким чином, побив всі рекорди на всіх фронтах Першої світової війни.

 

22 квітня

1915 року. З газової атаки німців на війська Антанти почалась Друга битва за бельгійське місто Іпр. Хмара зі 168 тонн хлору вивела з ладу дві французькі дивізії, які втратили близько півтори тисячі загиблими й панічно залишили бойові позиції, проваливши оборону на 6-кілометровій ділянці фронту. За два роки в цьому ж районі німецька армія застосувала вже інший газ, гірчичний, котрий отримав назву за місцем боїв — іприт.

1945 року. Адольф Гітлер, отримавши повідомлення від одного зі своїх генералів, що німецька армія фактично не в змозі стримати радянський наступ, оголосив, що війна програна і самогубство — єдиний гідний вихід. Цього ж дня радянські війська вийшли на рубіж за 60 кілометрів від Берліна.

1952 року. Підрив атомної бомби в штаті Невада став першим ядерним вибухом, показаним по телебаченню в прямому ефірі. За вибухом стежили 35 мільйонів американців.

 

23 квітня

971 року. Армія візантійського імператора Іоанна Цимісхія розпочала облогу фортеці Доростол (нині — Сілістра, Болгарія), яку обороняв князь Святослав Ігорович з дружиною. Вона тривала до 22 червня. Повертаючись після поразки на Русь, військо Святослава атакували печеніги, а його вбили.

1898 року. Іспанія розірвала дипломатичні відносини зі США й оголосила їм війну. За вісім місяців Іспанія зазнала поразки.

 

24 квітня

1184 року до н. е. Відповідно до датування Ератосфена та Аполлодора Афінського, грецькі воїни хитрістю захопили Трою й знищили майже все чоловіче населення міста. Врятуватись вдалось лише Енею з небагатьма соратниками, який отримав від богів наказ тікати з міста, щоб відродити славу Трої в новому місці.

1877 року. Під приводом захисту балканських християн і слов'ян від утисків та переслідування Османською імперією Росія оголосила їй війну. Вона завершилась за рік підписанням Сан-Стефанського мирного і Берлінського договорів. За ними Порта визнала незалежність Румунії, Сербії та Чорногорії, надала статус автономії Болгарії та Боснії й Герцоговині.

1916 року. У Дубліні захоплені урядові установи, поліцейські дільниці та головний поштамт і проголошена незалежність Ірландії від Великої Британії. Так розпочалось Великоднє повстання.

 

25 квітня

1920 року. Згідно із Варшавським договором, об'єднані польсько-українські збройні сили (20 тис. польських і 15 тис. українських вояків) форсували Збруч та почали наступ на Київ. Союз українців та поляків передбачав звільнення України від російських більшовиків.

1945 року. На річці Ельба в районі міста Торгау відбулась зустріч передових частин американських і радянських військ. Це означало воєнне розчленування Німеччини. Безумовна капітуляція німецької армії ставала лише питанням часу. Цього ж дня вісім армій 1-го Білоруського (командувач Г.К. Жуков) та 1-го Українського (командувач І.С. Конєв) повністю оточили Берлін.

 

26 квітня

1933 року. В Німеччині створено таємну поліцію, Гестапо, сформовану на основі політичного та розвідувальних відділів прусської поліції. Керував цим процесом Герман Герінг, на  той час міністр внутрішніх справ Прусії.

1945 року. У лікарні бенедиктинського чоловічого монастиря у баварському місті Меттен на 72-му році життя помер український державний, політичний та громадський діяч, військовий, останній гетьман України Павло Петрович Скоропадський. 16 квітня під час бомбардування англо-американською авіацією станції Платлінг він дістав смертельне поранення.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток