Зараз в ефірі:

МОНЕТИЗАЦІЯ: КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ ТА ЯКИЙ ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ

20.12.2019
МОНЕТИЗАЦІЯ: КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ ТА ЯКИЙ ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ

 

Торік набув чинності закон про житлово-комунальні послуги, згідно з яким у 2019 році Україна має надавати громадянам пільги та субсидії у грошовій формі. А вже з 1 жовтня почалася монетизація пільг на житлово-комунальні послуги. Про деталі цього переходу говорили в програмі «Юрисконсульт» із представником Міністерства соціальної політики України Тетяною Голубенко.

 

Тетяна Голубенко: Пільга розраховується, виходячи з розміру тарифів, відсотку знижки, на який має право пільговик, та членів його сім’ї, на яких поширюються пільги.

Важливим є наступне. Раніше пільги нараховувалися за фактично спожиті послуги в межах нормативів. Тобто, якщо споживання було менше нормативу, пільга надавалася саме на цей факт споживання. Тепер пільга нараховується за соціальними нормативами, і якщо людина споживає менше нормативу, вона залишок коштів може використати на власний розсуд.

Розмір пільги щомісячно розраховує орган соціального захисту населення.

 

Запроваджено дві форми монетизації - готівкова і безготівкова форма.

Готівкова форма - це коли кошти перераховуються на особистий рахунок пільговика в одному з уповноважених банків (їх 38, визначених міністерством фінансів), або через відділення «Укрпошти».

Для отримання готівки, згідно з постановою, необхідно було подати заяву від пільговика до 15 жовтня. Якщо заяву не подано, то пільги надаються у грошовій безготівковій формі, через Ощадбанк.

Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі»

 

Безготівкова форма. Ощадбанк уповноважений здійснювати адміністрування такого механізму. Управління соцзахисту нараховує суму пільги, відповідна сума перераховується на рахунок мінсоцполітики в Ощадбанку і обліковується за записами пільговиків. Управління соцзахисту передає ощадбанку інформацію, про особові рахунки на підприємстві.

Тобто Ощадбанк володіє інформацією про те, який набір послуг у кожного пільговика. Підприємства, які уклали договір з Ощадбанком, подають нарахування за послуги на пільговиків, і Ощадбанк перераховує кошти цим підприємствам. Після того як кошти перераховані, пільговику надходить смс повідомлення (за наявності в банку номеру мобільного телефону), в якому надається інформація про залишок платежу і яке підприємство не надало взагалі нараховану суму.

якщо підприємства (енерго-, газопостачальні) не надали Ощадбанку відомості про нарахування, то банк не зможе перерахувати гроші.

Олена Кравченко: «Мій ОСББ не уклав договір із Ощадбанком. Перейти на готівкову форму я не можу, бо заява така приймається з 15 квітня. Тепер я не можу взагалі користуватись законними пільгами. Що робити?»

Тетяна Голубенко: ОСББ – це об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, яке може самостійно забезпечувати утримання житла, визначаючи при цьому внесок на утримання (аналог квартплати). Інші послуги надають підприємства електроенергетики, газопостачання тощо. З переліку послуг, за які перераховує Ощадбанк кошти, виключено витрати на утримання будинку. Але це не значить, що пільговик їх втратить. Пільга йому буде нарахована з урахуванням утримання, але кошти підуть на інше підприємство. Порядком визначено послідовність послуг, за якими перераховує кошти Ощадбанк, спочатку теплопостачальна організація, потім газ, електроенергія, вода і так далі.

Олена Кравченко: А де взяти перелік цієї послідовності?

Тетяна Голубенко: Цей перелік, визначений в порядку надання пільг у грошовій формі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів № 373 від 2019 року. Цей перелік людина може змінити. Вона може звернутися до управління соцзахисту та зазначити іншу послідовність послуг.

Олена Кравченко: Куди звертатися при виникненні проблем із нарахуванням пільг?

Тетяна Голубенко: Перш за все треба звернутися в Управляння соцзахисту за місцем реєстрації, тому що вони нараховують відповідні суми коштів.

Олена Кравченко: «Мій ОСББ здійснює електропостачання, і теж немає ніякої компенсації». Чи має законне право ОСББ не заключати договір з Ощадбанком?

Тетяна Голубенко: ОСББ має заключити договір, якщо забезпечує електроенергією мешканців. В тому випадку, коли договір не заключено, то ці підприємства не повинні вимагати оплату послуг в повному обсязі до закінчення опалювального сезону. Якщо кошти накопичились на персональному обліковому записі, людина нічого не втратить, гроші все одно нараховані. Після 1 травня ви можете відкрити власний рахунок в банку, і залишок коштів на обліковому записі буде туди перерахований.

Олена Кравченко: Чи нарахуються пільги після того, як людина звернеться до управління соцзахисту ?

Тетяна Голубенко: Тим, кому не нараховані досі з різних причин пільги у грошовій формі, їх нарахують, зокрема у грудні з урахуванням жовтня і листопада.

Олена Кравченко: Якщо вимагають оплату, звертатися до суду?

Тетяна Голубенко: Якщо ОСББ не заключило договір, людина має право сплатити не в повному обсязі. Виключенням є утримання житла в ОСББ.

Олена Кравченко: Як можна подивитися, чи є ти реєстрі пільговиків?

Тетяна Голубенко: Звернувшись до управління соцзахисту, він не відкритий для загального доступу.

 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток