Зараз в ефірі:

Наступного року передбачено понад 5,5 млрд на компенсацію з придбання житла, — представник Мінветеранів Руслан Кучук

22.12.2021
Наступного року передбачено понад 5,5 млрд на компенсацію з придбання житла, — представник Мінветеранів Руслан Кучук

Про забезпечення житлом і пільги для ветеранів та членів їхніх сімей в ефірі Армія FM розповів заступник директора директорату соціального захисту Міністерства у справах ветеранів Руслан Кучук про соціальний захист ветеранів.

 

 

 

 

 

Катерина Даценко: Які пільги передбачені для ветеранів війни і сімей загиблих?

Руслан Кучук: Для всіх цих категорій передбачаються різні пільги та гарантії. Найбільше пільг для тих осіб, які дістали поранення під час участі у виконанні бойових завдань. Адже вони потребують посиленого лікування, забезпечення житлом та інше. А загалом серед пільг — безкоштовний проїзд, комунальні послуги, отримання допомоги до 5 травня, першочерговий розгляд заяв на отримання земельних ділянок і так далі. Слід зауважити, що від органів місцевого самоврядування можуть бути додаткові пільги, зокрема оплата харчування в дитсадках дітей учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, грошова допомога до якогось свята.

Катерина Даценко: Виділенням житла ветеранам війни теж опікується Міністерство ветеранів?

Руслан Кучук: Забезпечення житлом залежить від того, де ветерани на квартирному обліку. Якщо в Міноборони чи Міністерстві внутрішніх справ, то отримують квадратні метри від цих відомств. Якщо ж ветеран війни демобілізований, мешкає у своїй місцевості, перебуває на квартирному обліку, тоді йому має надаватись житло за рахунок інших видатків — або державного, або місцевого бюджету.

Є бюджетні програми, за якими передбачені видатки за Міністерством ветеранів. У 2021 році було 4 програми, за якими виділялась грошова компенсація на придбання житла. Кошти виділяються для осіб першої та другої групи інвалідності, з-поміж учасників АТО/ООС та членів сімей загиблих цієї категорії. У 21-му році було виділено близько 315 млн для цієї категорії осіб. Також надходили кошти на придбання житла для учасників АТО/ООС, які мають 3 групу інвалідності, та учасників бойових дій із числа внутрішньо переміщених осіб. Одна з умов, щоб ці особи перебували на квартирному обліку в органах місцевої влади та мали відповідний статус. Для внутрішньо переміщених осіб, учасників АТО/ООС у 2021 році було виділено близько 530 млн грн, що дасть змогу забезпечити понад 357 осіб. Житло можна придбавати на всій території України в межах асигнувань, а використати отримані кошти треба протягом року. Наступного року передбачено понад 5,5 млрд грн на грошову компенсацію з придбання житла. У 2021 році загалом було виділено близько 850 млн. За підрахунками, близько 4 тис. осіб за ці кошти будуть забезпечені житлом.

Катерина Даценко: Тим ветеранам, які ще не перебувають на квартирному обліку, як зареєструватися?

Руслан Кучук: Щоб стати на квартирний облік, їм потрібно подати документи на комісію, яка створена при органах місцевої влади. Стати у квартирну чергу ветерани можуть за певних умов, які прописані в нормативних актах. Одна з них — мала житлова площа, де мешкає родина. Це має бути менш як 8,5 метрів квадратних на одну особу. Якщо вас вже взяли на квартирний облік, в управління соцзахисту треба подати заяву на призначення грошової допомоги. Тоді вже інша комісія за відповідною формулою визначає, яка сума належить цій особі чи родині.

Документи, щоб стати на облік: свідоцтво про право власності на квартиру, де особа мешкає, також посвідку про склад сім’ї та інші документи за нормативним актом.

Зазначу, що Мінветеранів ініціювало спрощення процедури порядку взяття на квартирний облік для учасників АТО з числа внутрішньо переміщених осіб, адже зібрати їм документи про прописку на непідконтрольній Україні території дуже складно. Людина повинна зареєстрована як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціального захисту. Це дає їм право стати на квартирний облік.

Катерина Даценко: Нещодавно парламент ухвалив закон про створення Єдиного державного реєстру ветеранів, які це дасть переваги?

Руслан Кучук: Завдяки реєстру нам буде легше спланувати, скільки коштів закладати у держбюжет на наступні роки щодо виконання тих чи інших завдань. Введення первинних документів про особу (довідки про склад сім’ї і т.д.) в цей реєстр не є першочерговим завданням.

Катерина Даценко: Скільки загалом ветеранів перебувають на квартирному обліку?

Руслан Кучук: Якщо брати всіх ветеранів, зокрема всіх учасників бойових дій, які на квартирному обліку в держадміністраціях чи органах місцевої влади, то їх близько 27 тисяч. Це не рахуючи тих, хто перебуває на обліку у силових відомствах. На жаль, грошове забезпечення для учасників бойових дій нині не виділяється, хоча робота Мінветеранів щодо пошуку альтернативних механізмів забезпечення житлом і цих осіб, триває. Може, це буде безпроцентний кредит чи лізинг, поки що ми це питання досліджуємо.

Катерина Даценко: Хто має право на одноразову грошову допомогу і на яких підставах її можна отримати?

Руслан Кучук: Така допомога надається особам, які отримали інвалідність під час виконання бойових завдань або родині, якщо вона втратила рідного. Людина, яка отримала інвалідність, подає заяви до силового відомства, де проходила службу, також може подати документи і в Міністерство у справах ветеранів. Допомога надходить на рахунок особи з інвалідністю або членів сімей загиблих. Суми для осіб з різними групами інвалідності та для сімей загиблих різні. Наприклад, для людей з інвалідністю 3 групи — це 250 кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня; для 2 групи — 350-кратний; для 1 групи — 400-кратний; для родин загиблих — 700-кратний розмір. Прожитковий мінімум у 2021 році — 2481 грн.

Катерина Даценко: Як рідним загиблого в ООС армійця оформити грошову допомогу?

Руслан Кучук: Насамперед треба отримати статус сім’ї загиблого в органах місцевої влади. Туди треба подати свідоцтво про смерть та свідоцтво про народження загиблого та паспорти членів родини. Також потрібен висновок військово-лікарської комісії щодо причини смерті. Отримавши посвідчення членів сім’ї загиблого, треба звернутися або в силове відомство за місцем проходження служби бійця, або в Мінветеранів. А ще треба залишити банківські реквізити або в військкоматі, або в управлінні соцзахисту за місцем реєстрації.

Катерина Даценко: Кому Міністерство ветеранів надає статус учасника бойових дій?

Руслан Кучук: Статус учасника бойових дій надають комісії при силових відомствах. Ми ж надаємо тим особам, які виконували бойові завдання у добровольчих формуваннях, що надалі не увійшли до силового блоку. За 2021 рік ми ухвалили 575 рішень про надання статусу учасника бойових дій, а за весь період роботи міжвідомчої комісії 1275 осіб отримали статус.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток