Зараз в ефірі:

"НАТО - це не лише військова організація", - кураторка виставки "Україна-НАТО. Формула безпеки" Олеся Драшкаба

19.07.2017
"НАТО - це не лише військова організація", - кураторка виставки "Україна-НАТО. Формула безпеки" Олеся Драшкаба

У Мистецькому арсеналі відкрилася виставка "Україна-НАТО. Формула безпеки", присвячена 20-річчю співпраці Україна-НАТО. До нас завітала громадська діячка, художниця та кураторка виставки Олеся Драшкаба.

20 років тому Україна підписала з НАТО так звану хартію про особливе партнерство. І вже 20 років ця співпраця між нашими країнами ведеться по різним програмам, місіям і т.д. Виставка відкрилася в Мистецькому арсеналі у лівому крилі. Ви можете її відвідати до 30-го липня. Вона показує, чи принаймні моєю метою, було показати більш широкий контекст, не тільки України і НАТО, а і взагалі всієї безпекової ситуації в світі після Другої світової війни, коли НАТО було утворено. Чому воно було утворено, які передумови були до цього, як взагалі розвивалася ця співпраця зі світовими безпековими моментами. Як вона змінюється. Ви побачите і період Холодної війни і період після падіння Берлінської стіни, коли НАТО почало інтегруватися у Східну Європу. І побачите, як НАТО реагувало на виклики в Україні, і взагалі, як змінилася співпраця за останні 3 роки. Програми, допомога, дуже фактажні речі. Виставка не є ніякою пропагандою, антипропагандою чи чимось подібним... Вона дає можливість самому глядачеві подивитися на безпеку світу. 

Ви говорите, що за останні 3 роки все ж таки змінилася співпраця України з НАТО на краще. А в чому це полягає? І чому для України це плюс?

Я не казала, що вона змінилася на краще, я казала, що вона в принципі змінилася. Фактажно. Співпраця ведеться по декількох напрямках. По-перше, це напрямок спільних місій. Україна задіяна у військових місіях з 1995 року, і була присутня у всіх місіях НАТО. Побувавши на виставці, всю цю інформацію можна ретельно почитати, там все це гарно написано.

По-друге, це є співпраця по проектах. Наприклад, проект «Наука заради миру». Є ще проекти про введення стандартів у військову і медичну сфери, про психологічну допомогу, про військову реабілітацію, навіть вивчення анлійської мови. Ми не зовсім уявляємо, що ж таке НАТО. Нам здається, що це така військова організація, а насправді там неймовірні цифри по розмінуванню, по цивільній допомозі, по гуманітарних програмах. І це дуже великий шлях, який перш за все, заключається в тому, що вводити так звані стандарти НАТО і в армію, і в близькі до військової сфери.

Більшість людей вважають, що при вступі до НАТО, українські військові обов`язково братимуть участь у війні, якщо така раптом станеться. Чи можете ви розвіяти міф?

Українські військові і на данний момент присутні в двох операціях – у Косово і Афганістані. І вони були присутні у всіх спільних операціях з НАТО, починаючи з 1995 року. Насправді, це нас врятувало в 2014 році. Саме ці військові, які мали бойовий досвід у різних країнах, і стали тією елітою армії, тими людьми, які були боєздатними на 2014 рік. Миротворчі місії і спільні навчання – це зовсім інші стандарти ведення бою. Я не військова, але ми маємо розуміти, що саме така міжнародна інтеграція є корисною для української армії.

Ви поза ефіром згадали, що на виставці є відео-візуалізація процесу співпраці України з альянсом. На які локації потрібно звернути увагу?

Виставка – це є певний комплекс. Тобто, ви заходите до неї і бачите багато різних об`єктів, які складаються в цілісну картину. Люди мають можливість отримати інформацію різними способами візуалізації. Є моменти, де ви можете читати цю інформацію, є моменти, де можна подивитися фотографії, є моменти експонатів, які підкріплюють наші факти. Є якісь історії, які ми даємо по безпековим періодам. Є певні експонати до роздумів. Наприклад, ми показуємо, як вводяться стандарти у медичну сферу з надання першої домедичної допомоги, на прикладі індивідуальних аптечок. Ми маємо відео, у котрому розповідається, чому НАТО є актуальним і досі. Виставка не гігантська, але і не маленька, бо розташована у Мистецькому арсеналі. Займе біля 20 хвилин, щоб скласти свою картинку. 

Чи були ідеї у якісь дні окремо робити екскурсії з представниками НАТО?

У нас були два такі дні, ми проводили спільні екскурсії з НАТО. На них можна було записатися. Насправді, на екскурсії і зараз можна записатися через офіційний сайт Мистецького арсеналу. Є три екскурсоводи, так звані ментори. Вони дуже добре підготовані до цієї виставки. Але були і такі екскурсії, які проводили представники НАТО в тому числі.

Чи виставка безкоштовна?

Так, виставка безкоштовна, але так як вхід на територію Мистецького арсеналу не безкоштовний, то ви маєте заплатити 60 грн. При цьому, матимете змогу відвідати всі діючі виставки на території виставкового комплексу. Також, діє стандартна система пільг. Для учасників бойових дій вхід безкоштовний.

На відкритті виставки був присутній генсек НАТО Єнс Столтенберг. Чи йому сподобалося?

Так, Єнс Столтенберг відкривав її, говорив промову. Подивився виставку і його зацікавило багато обьєктів. Наприклад, в частині про Холодну війну. Там представлені фотографії радянського «Перця» 1977-1980 років, як у радянському союзі зображали НАТО. Також Столтенберг зустрічався з учасниками «Invictus games», які незабаром представлять Україну у Канаді на «Іграх нескорених».

Хто є замовником цієї виставки?

У нас було багато партнерів. І Міністерство закордонних справ, і Офіс віце-прем`єра з євроатлантичної і європейської інтеграції, Український кризовий медіа-центр, Мистецький арсенал. Звісно, головним замовником є НАТО. Це Офіс документації та інформації НАТО в Україні.

Де можна знайти інформацію про виставку «Україна-НАТО. Формула безпеки»?

Є на сайті Мистецького арсеналу та на сайті НАТО.

Повністю звукозапис ефіру, можна прослухати за посиланням: https://goo.gl/XB5pdG

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток