Зараз в ефірі:

Незламні 30: 1992 рік. Перший рік Незалежності України

10.04.2021
Незламні 30: 1992 рік. Перший рік Незалежності України

Як жила Україна з часу відновлення Незалежності. Які найбільші перемоги та здобутки. Та як за ці роки змінилось наше військо.

Говоримо про 1992 рік. Перший рік Незалежності України.

 

 

 

 

 

Державні символи

15 січня 1992 року ухвалена музична редакція Державного гімну затвердила Верховна Рада України.

Президія Верховної Ради України постановляє:

1. Затвердити  музичну  редакцію  Державного  гімну  України, 

автором музики якої є М. М. Вербицький.

2. Запровадити повсюдне виконання Державного  гімну  України, затвердженого цим Указом, з 16 січня 1992 року.

28 січня 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову Про Державний прапор України. Нею затверджувався державним прапором України Національний прапор (хоча і далі діяла стара Конституція, де як державні описувалися символи колишньої УРСР). У постанові зазначається: Державний Прапор України являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої — синього кольору, нижньої — жовтого кольору, зі співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3.

19 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову Про Державний герб України. У ній затверджувався тризуб як малий герб України. Відповідно до постанови він є "головним елементом великого Державного герба України". Це голосування стало завершальним етапом символічної візуалізації української державності — маючи гімн, прапор і герб, Україна могла повною мірою презентувати себе у світі.

 

27 травня 1992 року в Харкові відбувся скликаний під тиском РПЦ архієрейський Собор Української православної церкви, який звільнив ініціатора проголошення її автокефалії митрополита Київського і всієї України Філарета з посади її предстоятеля. УПЦ, що залишилася у єдності з Московським патріархатом, очолив митрополит Ростовський і Новочеркаський Володимир. Не визнавши це рішення, за місяць на Всеукраїнському православному соборі 25-26 червня частина ієрархів УПЦ та УАПЦ об'єдналися в УПЦ Київського патріархату.

22 серпня 1992 року. Президент Української Народної Республіки в екзилі Микола Плав'юк у присутності Президента Леоніда Кравчука, Голови Верховної Ради Івана Плюща та Прем'єр-міністра України Вітольда Фокіна урочисто склав повноваження Державного Центру УНР і проголосив Україну правонаступницею УНР. Останній президент в екзилі передав першому незалежному президенту клейноди УНР і грамоту про правонаступництво. При цьому Українська Народна Республіка відмовилася від територіальних претензій на землі Білорусі, Молдови, Польщі, Росії, Румунії та Словаччини, які колись належали УНР.

З 23:00 години 12 листопада 1992 року Указом Президента Леоніда Кравчука Про реформу грошової системи України у грошовому обігу на території України припинене функціонування радянського рубля. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України. Усі внутрішні розрахунки мали відбуватися в купоно-карбованцях. Водночас створена Державна комісія по проведенню грошової реформи в Україні.

Військо

Наказом міністра оборони України від 3 січня 1992 року розташовані на терені республіки війська почали складати присягу на вірність своєму народові (текст присяги ухвалений Верховною Радою України 6 грудня 1991 року). До 20 січня присягу склали 270 тисяч військових. 25 березня 1992 Верховна Рада ухвалила постанову Про введення в дію Закону України Про загальний військовий обов'язок і військову службу. 5 квітня Президент України видав Указ про невідкладні заходи щодо будівництва збройних сил України, в одному з пунктів якого йшлося про створення ВМС України на базі дислокованого на українській території Чорноморського флоту.

21 липня 1992 року команда сторожового корабля СКР-112 вирішила підняти національний прапор України, що передбачало вихід корабля зі складу Чорноморського флоту. Такі дії, що прямо суперечили офіційній політиці Кремля, викликали неприховане обурення командування Чорноморського Флоту Росії. З метою змусити екіпаж СКР-112 відмовитися від присяги на вірність українському народові, з російського боку застосували прямий тиск із залученням сторожового корабля Разітєльний, двох протичовнових літаків Бе-12 та інших кораблів і особового складу.  Попри шалений тиск з боку росіян СКР-112 вийшов з Криму та дістався Одеси.

З 1992 року Україна приєдналася до багатонаціональних місії ООН та НАТО. Так 4 липня 1992 року Міністр оборони України Костянтин Морозов підписав наказ про формування 240-го окремого спеціального батальйону. Формування проводилося на базі 93-ї гвардійської мотострілецької дивізії 6-ї гвардійської танкової армії. Батальйон сформували у рекордно короткий термін — за 3 тижні.

Перші українські миротворці передової групи 240-го ОСБ чисельністю 42 військових прибули на територію Боснії і Герцоговини 15 липня 1992 року. Двома літаками їх доправили з Дніпровського аеродрому до аеродрому Сараєво.

Весна-літо 1992 року, війна в Придністров'ї. Участь у цій війні на стороні Придністровсько Молдавської Республіки брали також українські добровольці (зокрема бійці УНСО). Перші з них з'явилися в регіоні у березні 1992 року. 2 квітня вони почали брати безпосередню участь у військових діях. За даними УНСО, їхні втрати склали 4 добровольці.

У першу річницю Незалежності на Софійському майдані прапор 3-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР в урочистій обстановці  вручено 1-му полку Національної гвардії України. Зберігав і передав НГУ прапор Патріарх Української автокефальної православної церкви Мстислав, племінник Симона Петлюри, під час Перших визвольних змагань хорунжий Армії УНР. На той момент йому було 94 роки!

Мистецтво

Іван та кобила — український художній фільм Володимира Фесенка. Знятий Національно-культурним виробничим центром Рось. Дія картини відбувається на фоні Тернополя: став, парк імені Тараса Шевченка, острів Чайка, гідропарк Топільче, вулиця Валова. Це чи не перший художній фільм, у якому зберігся колорит міста початку 1990-х років: без повсюдної нині реклами, але ще із "совковим" мисленням.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток