Зараз в ефірі:

Незламні 30: 1993 рік

17.04.2021
Незламні 30: 1993 рік

Як жила Україна з часу відновлення Незалежності. Які найбільші перемоги та здобутки. Та як за ці роки змінилось наше військо.

Говоримо про 1993 рік.

 

 

 

 

 

На початку 1990-их років не лише для українців, а й для громадян країн колишнього Радянського Союзу не просто відчиняється вікно в Європу. Влада вже жодним чином не перешкоджає народу виїжджати за межі країни. Першими цією нагодою користуються новітні бізнесмени. Для них організовуються "шоп-тури", а самі туристи отримують в народі назву "човників".

"Човники" здійснюють регулярні поїздки здебільшого до Польщі або Туреччини. Купиють в Україні товари, котрі користуються за її межами підвищеним попитом (алкоголь, цигарки, електроприлади такі як кип’ятильники та праски), продають це все на найближчому ринку. На вторговані кошти закупають переважно одяг і взуття для ввезення в Україну.

З Польщі везуть джинси, светри та джинсові сорочки із жовтим орлом на кишені, з Туреччини китайські пухові куртки (пуховики) та шкіряний верхній одяг. Через масове безробіття в країні човникування стає чи не єдиним способом виживання.

 

14 лютого 1993 року. В місті Дебрецен (Угорщина) ухвалена Декларація про створення Карпатського єврорегіону, куди ввійшли прикордонні райони України, Польщі, Угорщини, Словаччини та Румунії. У декларації наголошувалося, що створення єврорегіону сприятиме зміцненню дружби та процвітанню країн цього регіону. Також гарантуватиме активне використання принципів Акта конвенції з питань безпеки та співробітництва в Європі. Діяльність регіону спрямована на економічне, наукове, екологічне, культурне та освітянське співробітництво його членів.

 

21 лютого 1993 року. У Донецьку Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках із жердиною в закритих приміщеннях — 6 м 15 см. Рекорд Сергія Бубки для змагань у приміщенні протримався майже 21 рік. 15 лютого 2014 року французький легкоатлет Рено Лавіллені стрибнув на висоту 6 м 16 см.

 

2 березня 1993 року. Указом Президента України заснована Національну академію медичних наук України. До складу АМН України спочатку входило 13 наукових установ. До складу академії входили такі видатних вчені та лікарів: Микола Амосов, Олександр Шалімов, Олександр Возіанов та інші.

 

7 червня 1993 року розпочався наймасовіший страйк шахтарів Донбасу за всю історію України. Безпосереднім приводом послужило багатократне підняття цін на продовольство. Страйк почали робітники шахти імені Засядька, але він швидко поширився на інші шахти, а потім і на інші підприємства Донецька й сусідніх областей.

Всього тоді страйкувало 230 з 250 шахт, близько 40 шахтобудівних управлінь, 400 підприємств металургійної, машинобудівної, хімічної промисловості, інших галузей.

17 червня Верховна Рада під тиском страйку ухвалила рішення про призначення на 26 вересня 1993 року консультативного референдуму про висловлення недовіри президенту та до парламенту (24 вересня референдум скасований — Верховна Рада України вирішила провести дострокові вибори до парламенту 27 березня 1994 року та президента — 26 червня 1994 року).

19 червня укладена угода між страйкарями й урядовою комісією, яка частково задовольнила вимоги шахтарів і оголошено про припинення страйку. Але страйк ще продовжувався певний час у інших містах, донецькі шахтарі також не були задоволеними, але не знали як діяти в тій ситуації й піддалися тиску. Загалом, основні вигоди від страйку отримали директори, а не шахтарі.

 

1 липня 1993 року. Здійснений перший дзвінок мобільним телефоном. Його зробив перший Президент України Леонід Кравчук. Леонід Кравчук поспілкувався з послом України в Німеччині Іваном Пісковим. Ця розмова у мережі першого українського мобільного оператора UMC і поклала початок мобільної ери в нашій країні.

 

9 липня 1993 року. Держдума Російської Федерації ухвалює постанову Про статус міста Севастополя, яка визначала приналежність міста Севастополя Росії (РФ обґрунтовувала таку позицію тим, що місто Севастополь як адміністративно-територіальна одиниця колишнього СРСР не передавалося у 1954 році до складу УРСР, тому є частиною території РФ).

Оскільки дії Росії спрямовувались на зазіхання на територіальну цілісність і суверенітет України, це змусило Україну порушити з цього приводу питання в ООН. 20 липня 1993 року Генеральний секретар ООН виступив із заявою, якою засудив дії Росії. Секретар також зазначив, що згадана постанова Думи Росії несумісна з досягнутими українсько-російськими домовленостями, цілями та принципами Статуту ООН і не має юридичної цілісності.

 

24 вересня 1993 року. Мінюст України зареєстрував Організацію Українських Націоналістів (ОУН). Головою партії став останній Президент України в екзилі Микола Плав'юк. ОУН стала 18 партією зареєстрованою в Україні.

 

21 жовтня 1993 року. На Всеукраїнському Православному Соборі Василь Романюк (Володимир) року обраний Патріархом Київським і всієї Руси-України УПЦ-КП.

 

10 листопада 1993 року. В Києві біля Софійського собору затримані керівники релігійного угрупування Біле братство Юрій Кривоногов і його дружина Марія Цвигун, Живий Бог Марія Деві Христос, які на 24 листопада призначили кінець світу. Десь за пів року добровільно здався міліції третій керівник Братства Віталій Ковальчук, котрий видавав себе за папу Іоанна Павла II.


Військо

3 вересня 1993 року. У Масандрі (Крим) президенти Росії та України Борис Єльцин і Леонід Кравчук підписали протокол про врегулюванню конфлікту навколо Чорноморського флоту.

Так звані Масандрівські угоди містили в собі 4 угоди:

Протокол про врегулювання проблем Чорноморського флоту;

Основні принципи утилізації ядерних боєзарядів стратегічних ядерних сил, що дислоковані в Україні;

Угода між Урядом Російської Федерації та Урядом України про утилізацію ядерних боєзарядів;

Угода між Україною та Російською Федерацією про порядок здійснення гарантійного та авторського нагляду за експлуатацією стратегічних ракетних комплексів Стратегічних Сил, розташованих на їхніх територіях.

7 жовтня 1993 року Президент Грузії Едуард Шеварднадзе зателефонував Президенту України Леоніду Кравчуку та попросив допомоги з евакуацією біженців з Абхазії.  З 10 до 14 жовтня українські пілоти на 17 вертольотах, під обстрілами абхазько-російських військ виконали 291 виліт і врятували від етнічних чисток понад 7000 людей. Ця місія українських пілотів стала першою, проведеною Україною самостійно, без допомоги міжнародних організацій.

В червні 1993 року 11 українських добровольців УНА-УНСО з'явилися в Грузії. На початку липня сформований гірськострілецький підрозділ УНСО Арго. Московське телебачення повідомило, що в Тбілісі "висадився полк, сформований з галицьких українців". Насправді лише один доброволець був із Західної України.

Арго особливо відзначився у боротьбі проти абхазьких сепаратистів в боях під Сухумі. Семеро унсовців загинули. Тридцять з них нагороджені найвищою державною нагородою Республіки Грузія — орденом Вахтанга Горгасалі.

Мистецтво

1993 року музичний фестиваль Червона рута відбувся в Донецьку. Триколірний червоно-чорно-білий фестивальний прапор (символ рок-, попмузики та авторської пісні) височив на центральній площі. 128 солістів, гуртів і бардів відвідали Донбас. Серед тодішніх учасників були Олександр Пономарьов, Турбо-техно-саунд, Пікардійська терція та інші.

Легенда про Золото Полуботка — легенда про велику кількість золота, яке 1723 року український гетьман Павло Полуботок нібито залишив на зберігання в одному з англійських банків.

У листопаді 1723 року гетьмана Павла Полуботка заарештували та ув'язнили в Петропавловській фортеці. Згідно з легендою, перед арештом Полуботок таємно віддав на зберігання 200 тисяч золотих монет банку в Англії під 7,5 %. Сума грошей, банк і відсотки варіюються в різних варіантах: деякі джерела указують на дві бочки із золотом, 2,5 % і банк Британської Ост-Індської компанії. У заповіті Полуботок нібито залишив 80 % золота на майбутнє незалежної України, а решту — своїм правонаступникам.

Вперед, за скарбами гетьмана! — український художній фільм режисера Вадима Кастеллі, відзнятий 1993 року на кіностудії імені Олександра Довженка.

У давнину український гетьман відіслав зі своїм сином скарби в британський банк, сподіваючись, що згодом Україна позбудеться ярма й тоді золото допоможе народу. Повідомив він синові й код. Уже в наш час за нащадком гетьмана Іваном Полуботком, хлопцем флегматичним і недалеким, полюють агенти КДБ і чужоземні шпигуни, щоб за його допомоги здобути скарби.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток