Зараз в ефірі:

Незламні 30: 1994 рік

24.04.2021
Незламні 30: 1994 рік

Як жила Україна з часу відновлення Незалежності. Які найбільші перемоги та здобутки. Та як за ці роки змінилось наше військо.

Говоримо про 1994 рік.

 

 


 

 

 

30 січня 1994 року. У другому турі виборів на посаду президента Автономної Республіки Крим переміг лідер Республіканської партії Криму Юрій Мєшков. Він взяв курс на "возз'єднання з Росією".

3 березня 1994 року. Україна та США підписали Договір про дружбу і співробітництво. А 23 березня у Брюсселі підписаний договір про співпрацю між Україною та Європейським Союзом.

27 березня 1994 року. В Україні відбулись перші після розпаду СРСР парламентські вибори. У першому турі явка виборців склала 75,6%, обрано 49 депутатів-мажоритарників. Другий тур відбувся 4 квітня. Обрано ще 287 депутатів. На жаль, більшість мала Комуністична партія України, 86 депутатів. Наступним був Народний Рух України, 20 депутатів.

26 червня 1994 року. В Україні відбувся перший тур Президентських виборів. Тодішній президент Леонід Кравчук отримав 38,36% голосів. Його суперником у другому турі став Леонід Кучма з 31,17 % голосів.

У другому турі, що відбувся 10 липні, переміг Леонід Кучма, 52,14% голосів, проти 45,06% у Леоніда Кравчука.

Спорт

26 лютого 1994 року. На XVII зимових Олімпійські іграх в Ліллехаммері (Норвегія) 16-річна українська фігуристка Оксана Баюл, що виступала в одиночному катанні, завоювала золоту олімпійську медаль. Першу в історії незалежної України.

31 липня 1994 року. На Міжнародних атлетичних змаганнях в італійському місті Селестьєре Сергій Бубка встановив свій останній, сімнадцятий, світовий рекорд у стрибках з жердиною на відкритих стадіонах — 6 метрів 14 сантиметрів. Він протримався майже 20 років.

8 листопада 1994 року. У матчі проти донецького Шахтаря у складі київського Динамо на поле вперше вийшов 18-літній форвард Андрій Шевченко.

Військо

14 січня 1994 року. В Москві під час зустрічі на найвищому рівні президенти України Леонід Кравчук, Росії Борис Єльцин і США Білл Клінтон підписали угоду про вивезення з України стратегічної ядерної зброї та принципової згоди РФ надати компенсацію.

8 лютого 1994 року Україна приєдналася до Програми Партнерство заради миру. Суть програми полягає у партнерстві між окремою країною-партнером і НАТО, що формується на індивідуальній основі, згідно з індивідуальними потребами цієї країни, та реалізується спільно на такому рівні та з такою швидкістю, які обирає уряд кожної країни-учасниці.

19 квітня 1994 року на Балкани прибув 60-й окремий спеціальний батальйон Збройних сил України (УКРБАТ-2). І вже 24 квітня разом з опергрупою 240 осіб, підрозділами збройних сил Великої Британії, Франції, Норвегії, Росії та Єгипту увійшов до зони активних бойових дій між сербськими та мусульманськими підрозділами в анклаві Горажде, Боснії і Герцеговині.

5 грудня 1994 року. У Будапешті керівники України, США, Великої Британії та Росії підписали Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. В обмін на відмову від ядерної зброї Україні надані гарантії дотримання положень Заключного акта з Наради з Безпеки та співробітництва в Європі, Статуту ООН і Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

На початку грудня 1994 року перша група українських добровольців УНА-УНСО дісталась Чечні, де розгорталась війна за Незалежність від Росії. Найбільше добровольців було з Черкащини: Черкаси та Умань. Трохи менше — з Рівненщини. Крім того, у Чечні були унсовці з Київщини, Харківщини, Львівщини та Вінниччини. Близько половини добровольців були кадровими військовими, звільненими в запас. Частина з них мала бойовий досвід: Придністров'я та Грузія.

Мистецтво

Дорога на Січ — український художній фільм 1994 року режисера Сергія Омельчука. Фільм знятий за мотивами роману Спиридона Черкасенка Пригоди молодого лицаря. В ньому йдеться про події, що передували визвольній боротьбі під керівництвом Петра Сагайдачного.

2 жовтня 1994 року створений гурт Океан Ельзи. Тоді гурт грав переважно суміш поп- і ліричної рок-музики. А Святослав Вакарчук став її вокалістом, а також автором більшості текстів і музики. У грудні 1994 року гурт записав свої перші чотири демо-записи на студії Галвокс.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток