Зараз в ефірі:

Незламні 30: 2000 рік

18.06.2021
Незламні 30: 2000 рік

Як жила Україна з часу відновлення Незалежності. Які найбільші перемоги та здобутки. Та як за ці роки змінилось наше військо.

Говоримо про 1999 рік.

 

 

 

 

 

16 квітня 2000 року. З'явилося Інтернет-ЗМІ Українська правда. Правда заснована Георгієм Гонгадзе. Гонгадзе став головним редактором, а Олена Притула — його заступницею.

16 квітня 2000 року. В Україні відбувся Всеукраїнський референдум. Референдум ініціював Президент Леонід Кучма на основі "народної ініціативи" населення усієї країни.

Проте цю "ініціативу" розкритикували як намагання олігархів з оточення Кучми зберегти владу та перешкодити Вікторові Ющенку, який на той момент був популярним політиком, перемогти на наступних президентських виборах. Опозиція дуже довго намагалася оскаржити законність цього референдуму. 

Згідно з указом Президента Про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою, на референдум мало бути винесено 6 питань. Проте Конституційний суд визнав два з них неконституційними. Тож на референдум винесли 4 питання:

Можливість дострокового припинення повноважень Верховної Ради Президентом. Скасування депутатської недоторканості. Зменшення кількості нардепів з 430 до 300. Формування двопалатного парламенту в Україні.

Українці дали ствердну відповідь на всі 4 поставлені питання. Проте відповідні зміни до законодавства так і не внесла Верховна Рада.

31 серпня 2000 року. Президент України Леонід Кучма оголосив чотири села в Миколаївській області зоною екологічної катастрофи. Там ще за часів СРСР в грунт потрапили продукти розпаду ракетного палива. Отруїлося близько 400 людей.

З 13 вересня до 1 жовтня 2000 року в Сіднеї, Новий Південний Уельс, Австралія. відбулись XXVII Літні Олімпійські ігри. Сіднейська Олімпіада відома також, як Ігри нового тисячоліття.

Українські спортсмени завоювали на сіднейській Олімпіаді 23 медалі, з них 3 золоті, 10 срібних і 10 бронзових. Олімпійськими чемпіонами стали Яна Клочкова (комплексне плавання на 400 та 800 метрів) і Микола Мільчев у стрільбі. Україна посіла 21 загальнокомандне місце.

Справа Георгія Гонгадзе

16 вересня 2000 року. У Києві зник український журналіст Георгій Гонгадзе.

2 листопада 2000 року. У лісі під Таращею знайдене тіло журналіста Георгія Гонгадзе.

28 листопада 2000 року. Лідер фракції Соціалістичної партії Олександр Мороз у стінах Верховної Ради оприлюднив аудіозаписи розмов президента Кучми з високопоставленими урядовими чиновниками. Під час розмов вони нібито обговорювали вбивство журналіста Георгія Гонгадзе за два місяці перед тим. Викликаний цим скандал і подальші публікації аудіозаписів привели до масових антипрезидентських протестів і політичної ізоляції Леоніда Кучми на міжнародному рівні.

15 грудня 2000 року. У Києві почалась організована опозицією акція Україна без Кучми. Основна вимога — ретельне розслідування вбивства опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе та причетності до неї Президента Леоніда Кучми.

ЧАЕС

5 червня 2000 року. У Києві відбулась зустріч президентів Білла Клінтона та Леоніда Кучми. Вони обговорили питання закриття Чорнобильської АЕС. Крім того, США надали додаткові 78 млн доларів для Чорнобильського фонду Укриття та підтвердили зобов'язання США продовжити співпрацю з Україною та міжнародним співтовариством для забезпечення завдань, які пов'язані із закриттям ЧАЕС.

5 грудня 2000 року. Назавжди зупинений 3-й реактор Чорнобильської АЕС. ЧАЕС назавжди припинила генерацію електроенергії.

15 грудня 2000 року. В Україні остаточно припинила роботу Чорнобильська АЕС. Зруйнований в 1986 році реактор, що містив 66 тонн розплавленого ядерного пального та 37 тонн радіоактивного пилу, попри збудований захисний "саркофаг", продовжував випромінювати радіацію. Вартість нової захисної споруди, котра повинна більш надійно захистити довкілля, оцінювалась у 758 мільйонів доларів.

Військо

З 4 до 21 квітня 2000 року відбулась арктична експедиція Україна — Північний полюс-2000. Вперше в нашій історії проведена операція з метою популяризації країни, як могутньої авіаційної та спортивної держави світу.

Вона складалася з двох частин: перельоту за маршрутом Київ — Хатанга — Північний полюс — Хатанга — Київ і десантування парашутистів з літака Іл-76МД на дрейфуючу крижину Північного полюсу та перельоту літака Ан-28 за аналогічним маршрутом з посадкою на ту ж крижину.

До експедиції входило 43 учасники:

  1. 22 спортсмени — парашутисти України (десантна група);

  2. 6 членів екіпажу (пілоти та техніки) літака Ан-28 Центрального аероклубу (ЦАК) ім. О. К. Антонова Товариства сприяння обороні (ТСО) України;

  3. 11 членів екіпажу літака Іл-76МД Військово-повітряних сил Збройних Сил України.

20 квітня 2000 року. Під час військових навчань на Гончарівському полігоні у Чернігівській області навчальна ракета Точка-У через технічну несправність змінила курс і влучила в житловий будинок у Броварах Київської області. Після трьох днів заперечення інциденту, у якому загинули три людини та п'ятеро отримали поранення, Міністерство оборони визнало свою відповідальність.

Мистецтво

Нескорений — копродукційний українсько-американський художній фільм режисера Олеся Янчука. Відзнятий на кіностудії Студія Олесь-фільм за сприяння Українського конгресового комітету Америки (УККА) та за участю Національної кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка. Головним консультантом фільму був тодішній президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський.

1950 рік. У Карпатах продовжують збройну боротьбу частини та невеликі боївки Української повстанської армії. На чолі армії — талановитий командир, славетний генерал-хорунжий Роман Шухевич. Саме долю цього командира покладено в гостросюжетну й динамічну основу фільму Нескорений. Це вдала спроба художніми засобами донести до глядача правду про події воєнного та повоєнного часу в Західній Україні.

Пісня року Воплі Відоплясова — День народження

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток