Зараз в ефірі:

Незламні 30: 2014 рік

24.09.2021
Незламні 30: 2014 рік

Як жила Україна з часу відновлення Незалежності. Які найбільші перемоги та здобутки. Та як за ці роки змінилось наше військо.

Говоримо про 2014 рік.

 

 

 

 

 

Революція гідності (Євромайдан)

16 січня 2014 року. Регіонали та комуністи у Верховній Раді з порушенням установленої процедури голосування ухвалили 10 законів, направлених на звуження конституційних прав і свобод громадян:

  1. обмеження свободи мирних зібрань, гарантованої ст. 39 Конституції (необґрунтоване посилення відповідальності і введення додаткових обмежень);

  2. обмеження свободи слова в засобах масової інформації й Інтернеті, створення тим самих умов для цензури в ЗМІ й Інтернеті;

  3. реєстрації як «іноземних агентів» організацій, які отримують допомогу від закордонних організацій та громадян, введення податкових механізмів обмеження фінансової допомоги для громадської активності;

  4. заборона збору інформації про майновий стан суддів, правоохоронців та членів їх родин (захист від антикорупційних розслідувань журналістами);

  5. ухвалення законів про екстремізм, який на думку експертів, може бути використаний проти учасників мирних протестів.

19 січня. У Києві почалось силове протистояння з режимом президента Віктора Януковича. Основні сутички відбувались біля стадіону Динамо імені Валерія Лобановського на вулиці Грушевського.

22 січня. Під час протистоянь на вулиці Грушевського з'явились перші загиблі. Вбиті вогнепальною зброєю Сергій Нігоян, вірмен за походженням, і Михайло Жизневський, білорус. Отримали поранення й померли наступного тижня в лікарнях Роман Сеник і Олександр Бадера.

Цього ж дня у лісосмузі в Бориспільському районі Київської області знайдено тіло Юрія Вербицького, якого викрали з Олександрівської лікарні.

З 22 до 27 січня протестувальники захопили 10 адміністрацій. Це всі західні ОДА, крім Закарпатської, та Чернігівська з Полтавською. На півдні захоплення не відбулися. Черкаську ОДА міліція відбила та почала зачищення серед населення. Схоплено й ув'язнено близько 56 осіб. У всіх областях з новою силою відбулись мітинги на підтримку Євромайдану.

18-21 лютого. Відбулось останнє силове протистояння між силовиками та протестувальниками. Результатом подій стало відсторонення 22 лютого Верховною Радою від виконання обов'язків Президента України Віктора Януковича, який "самоусунувся в неконституційний спосіб", та призначення дострокових президентських виборів на 25 травня 2014 року. За інформацією МОЗ України, під час протистояння станом на лютий 2014 року загинули 82 особи (71 демонстрант і 11 правоохоронців).

21 лютого. Верховна Рада імплементувала до національного законодавства положення статті 19 Конвенції ООН проти Корупції, згідно з якими декриміналізована стаття, за якою засудили Юлію Тимошенко. Наступного дня постановою Верховної Ради Тимошенко звільнена з ув'язнення.

27 лютого. На хвилі Революції Гідності Верховна Рада обрала Арсенія Яценюка 15-м Прем'єр-міністром України. Цього ж дня затверджений новий склад уряду.

Російсько-українська війна

20 лютого 2014 року. Розпочалось насильницьке протиправне відторгнення більшої частини Кримського півострова — Автономної Республіки Крим і міста Севастополя від України та одностороннє незаконне включення їх до складу Російської Федерації на правах суб'єктів федерації — "Республіки Крим" і "міста федерального значення Севастополь". Приєднання проголошене Російською Федерацією 18 березня 2014 року (внаслідок так званого "референдуму про статус Криму" 16 березня 2014 року).

З 1 березня в південно-східних регіонах України розпочалась серія протестних акцій за участі російських спецслужб і найманців, так звана "Руская весна". Протестувальники виступали за відокремлення півдня й сходу України та приєднання цих регіонів до Росії, проведення місцевих референдумів (не передбачених Конституцією України) щодо федерального устрою України, надання російській мові статусу другої державної та проти нової української влади.

13 березня. Відповідно до ухваленого Закону Про Національну Гвардію України відновлена Національна гвардія. 

12 квітня. Озброєний російський диверсійний загін захопив райвідділи міліції у Слов'янську та Краматорську.

13 квітня. РНБО України ухвалила рішення про початок Антитерористичної операції без введення воєнного стану із залученням Збройних сил України. Також почали формуватися підрозділи Патрульної служби міліції особливого призначення.

Того ж дня під Семенівкою (район Слов'янська) старший лейтенант Вадим Сухаревський відкрив вогонь зі свого БТР по бойовиках Ігоря Гіркіна, що атакували бійців спецпідрозділу СБУ "Альфа". Це був перший бій українських військових.

2 травня. ​​Одеські проросійських сепаратистів напали на проукраїнську ходу, використавши для цього вогнепальну зброю. Проукраїнські сили дали відсіч сепаратистам. Внаслідок протистояння Будинок профспілок і наметове містечко частково спалені, 48 людей загинули, поранено понад 200. Цими подіями завершилась "Руская весна".

26 травня. Перший бій за встановлення контролю над Донецьким аеропортом. Українські війська вибили проросійські сили з обох терміналів летовища.

1 липня. Рішенням РНБО відновлено проведення АТО після першого перемир'я.

5 липня. Краматорськ і Слов'янськ повернуті під контроль Уряду.

17 липня. Збройні формування Росії збили Boeing 777 біля Донецька. Загинуло 298 цивільних.

24 серпня. В умовах збройної агресії Російської Федерації, Україна відзначає 23-тю річницю Незалежності. З Росії на територію України зайшли 4 батальйонно-тактичні групи Збройних сил РФ; близько 100 одиниць бойової техніки російських військ висунулись від державного кордону в напрямку Старобешеве, відрізаючи Іловайськ і українські підрозділи біля нього.

Поблизу Дзеркального (Донецька область) взято в полон 10 військових 331-го полку 98-ї Свірської дивізії Повітряно-десантних військ РФ.

29 серпня. Вихід оточеного угрупування українських військ з Іловайська. Попри досягнуті домовленості з військовим керівництвом РФ про вихід з міста, російська війська розстріляли колону українських військових.

За весь час боїв за Іловайськ (6-31 серпня) загинули 366 українських силовиків.

5 вересня. Учасниками Тристоронньої контактної групи: послом Гайді Тальявіні (від ОБСЄ), другим Президентом України Леонідом Кучмою (від України), послом Російської Федерації в Україні Михайлом Зурабовим (від Росії) укладений Мінський протокол. Це ​​угода про тимчасове перемир'я на сході України, досягнута на переговорах у Мінську. Крім того, під Протоколом стоять підписи Олександра Захарченка (очільник проросійської маріонеткової псевдореспубліки "ДНР") та Ігоря Плотницького (очільник проросійської маріонеткової псевдореспубліки "ЛНР").

14 жовтня. З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу встановлене свято День захисника України.

21 березня 2014 року. Україна та Європейський Союз підписали політичну частину Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, яка дає змогу перейти від партнерства та співробітництва до політичної асоціації та економічної інтеграції.

27 березня 2014 року. Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію на підтримку територіальної цілісності України та про визнання недійсним референдуму у Криму.

25 травня 2014 року. На дострокових президентських виборах вже у першому турі переміг Петро Порошенко. За офіційними даними він набрав 54,70 %, Юлія Тимошенко — 12,81 %, Олег Ляшко — 8,32 %, Анатолій Гриценко — 5,48%. Явка виборців склала 60,3 %.

27 червня 2014 року. У Брюсселі Президент України Петро Порошенко, президент Європейської комісії Жозе Мануел Баррозу та голова Ради Європи Герман ван Ромпей підписали економічну частину Угоди про асоціацію з Європейським Союзом, завершивши десятилітній процес її укладення. У повному обсязі вона запрацювала лише за три з половиною роки — 1 вересня 2017 року.

26 жовтня 2014 року. Відбулись позачергові вибори народних депутатів Верховної Ради. Приводом до виборів став розпад парламентської коаліції, сформованої у лютому 2014 року. За результатами виборів до парламенту потрапили шість партій. Народний фронт, Блок Петра Порошенка, Об'єднання Самопоміч, Опозиційний блок, Радикальна партія Олега Ляшка, Батьківщина.

27 листопада 2014 року. З представників Народного фронту, Блоку Петра Порошенка, Об'єднання Самопоміч, Батьківщини, Радикальної партії Олега Ляшка утворилась коаліція Європейська Україна. Коаліція перестала існувати 17 травня 2019 року після виходу з її складу фракції політичної партії Народний фронт.

Кіно

Поводирісторичний драматичний фільм режисера та сценариста Олеся Саніна. В основу сюжету покладені мандри Радянською Україною американського хлопчика та українського сліпого музики напередодні та під час Голодомору.

Пісня року ONUKA — TIME

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток