Зараз в ефірі:

Нормативні акти, якими регламентується служба в теробороні України

13.01.2022
Нормативні акти, якими регламентується служба в теробороні України

Стартувала програма Точка спротиву, в якій ми будемо знайомити вас із діяльністю та розвитком Сил Територіальної оборони.

Сьогодні ми розглянемо нормативно-правові акти, якими регламентується служба, зокрема Закон України «Про основи національного спротиву» та інше і допомагав в цьому розбиратися, голова ради резервістів 112 бригади ТрО.

 

 

Валерія Подкіч: Коротко, про тероборону, мета та з кого формуються місцеві сили захисту.

Антон Голобородько: Територіальна оборона — той рід сил, який знаходиться в тилу, зараз. Відповідно його головні завдання захищати тил. Головна філософія територіальної оборони базується на захисті тих населених пунктів України, тих територій, де здійснюється безпосередня служба. Особисто я не виключаю, що у майбутньому ситуація може здійснюватися в залежності від того, яка буде обстановка полі військового протистояння. Чи можемо ми гіпотетично розглядати, що війська сил ТрО будуть використовувати як резерв другої черги для ЗСУ? Так, можемо. Чи можна розглядати сили ТрО в майбутньому, при найгіршому варіанті, як кістяк для створення партизанського руху? Так, можна.

Загалом при формуванні сил ТрО, ми маємо дивитися на них, як на додатковий інструмент в руках держави для власного захисту.

Сили територіальної оборони дуже сильно відрізняються від усіх інших родів військ, тому що формуються вони переважно з резервістів, іншими словами — з добровольців, приблизне співвідношення 1:10, тобто один кадровий військовослужбовець, який несе дійсну службу на десять резервістів.

Валерія Подкіч: Які переваги такої служби?

Антон Голобородько: Перша і основна перевага, на мою думку, у тому, що служба в резерві ТрО — це, умовно кажучи, другий рубіж оборони. Я після того, як відслужив у шостій хвилі мобілізації 2015-2016 роках, повернувся до свого цивільного життя, продовжив займатися своєю роботою, журналістикою, але я особисто чітко розумію, що мені треба мати те місце, куди я можу в найкоротші терміни повернутися до ЗСУ, взяти зброю в руки і відновитися на своєму старому місці. Ось якраз територіальна оборона дає можливість зробити все максимально зручно для мене, без відриву від мого основного місця роботи, без тривалого відриву на навчання, навчальні збори, які відбудуться десь в іншому регіоні країни на два-три тижня і власне завдяки ТрО я не випадаю зі свого звичного життя. В лавах територіальної оборони ми організували 130 батальйоні Києва Солом'янського району таким чином: щосуботи, навчальні збори на півдня, потім є раз на місяць стрілецький день, раз на рік є збори резервістів, впродовж двох тижнів, які відбуваються тут, де я проживаю. Служба в територіальній обороні дає мені можливість займатися своєю роботою, тримати себе в формі і можливість у найкоротші терміни доєднатися до свого підрозділу.

Валерія Подкіч: Що прописано в контракті, який підписує тероборонець, та які посади вони згодом обійматимуть?

Антон Голобородько: Контракт закріпляє тебе за конкретним підрозділом, у військовому квитку потім маєш певну відмітку про цей підрозділ та посаду, але фактично у цивільному житті контракт не накладає на тебе додаткових зобов’язань, крім того, що ти повинен пройти певну кількість навчальних занять за рік.

Валерія Подкіч: Якими нормативно-правовими документами регулюється служба.

Антон Голобородько: Зараз основний документ Закон «Про основи національного спротиву», а далі усі нормативно-правові акти, аж до Конституції.

Валерія Подкіч: Особи, які раніше були судимі, мають право на вступ до тероборони?

Антон Голобородько: При вступі на контракт в резерві один із документів, який є в переліку — довідка про несудимість. Тому виходячи з цього відповідь — ні, не мають.

Валерія Подкіч: Які гарантії соціального і правового захисту військовослужбовців та членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у національному спротиві?

Антон Голобородько: На відміну від будь-яких всіх інших родів військ територіальна оборона має два режими існування — в мирний час (це грубо кажучи, територіальна оборона зараз існує за правилами мирного часу), коли ми маємо кадровані частини, офіцерів і резерв; інший стан існування ТрО, коли настає воєнний період і резервістів мобілізують до лав їх підрозділів. Тоді вони в цей момент стають діючими військовослужбовцями і принципово нічим не відрізняються від будь-якого військовослужбовця ЗСУ і користуються усіма гарантіями соціального і правового захисту в/с. Постає питання в іншому — чи потрібно насправді це резервісту ТрО, особисто мені ні. Більшість з тероборонців самодостатні особистості, які спокійно можуть реалізовуватися у цивільному житті, а ТрО — додаткове заняття, яким вважаю важливим у своєму житті і правильним вибором.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток