Зараз в ефірі:

«Нове покоління побачило, хто насправді є ворог», — заступник начальника факультету ВІТІ Антон Ланко

29.01.2021
«Нове покоління побачило, хто насправді є ворог», — заступник начальника факультету ВІТІ Антон Ланко

Сьогодні 103 роки зі дня заснування святкує Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут. Напередодні Армія FM завітала до цього унікального навчального закладу. Про присвоєння військовому вишу почесного найменування імені Героїв Крут, про нову нарукавну емблему та патріотичне виховання розповів Антон Ланко, заступник начальника факультету з морально-психологічного забезпечення.

 

Довідково. Командир куреня Аверкій Гончаренко  вихованець цього навчального закладу. Він командував боєм під Крутами, де саме 29 січня 1918 року 450 юнкерів і 20 старшин Першої української військової юнацької школи імені Богдана Хмельницького, спільно із сотнею новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців вступили в бій зі значними силами ворога та затримали його на 4 дні, що дозволило українському урядові забезпечити визнання української державності на міжнародному рівні. В будівлі закладу розташовувалась Українська військова юнацька школа імені Богдана Хмельницького. Цікавий факт, що автор збірки «Стилет чи стилос», визначний український класик Євген Маланюк з 1915 до 1916 року був юнкером Київського військового училища (сучасний ВІТІ).

Андрій Давидов: Антоне, у 2018 році, якраз на 29 січня, відбулося присвоєння почесного найменування закладу імені Героїв Крут. Згадайте, як це було?

Антон Ланко: Це було приурочено до 100-річчя боїв під Крутами, що символічно. Хочу зазначити, що не тільки юнкери брали участь в бою під Крутами, а й студенти університету князя Володимира, який нині Київський національний університет імені Т. Шевченка. Але саме бойовий вишкіл вони здобували на базі нашого інституту. Тож наш заклад перейменовано справедливо. У 2018 році нашому навчальному закладу, першому серед усіх вишів, вручили почесний стяг. Бойовий прапор має кожен військовий підрозділ, а почесний стяг надається додатково. І це велика честь.

Андрій Давидов: Ви також маєте нову нарукавну емблему. Розкажіть, будь ласка, про неї?

Антон Ланко: Попередня емблема була досить суха і не містила якихось історичних аспектів. Але оскільки ми один зі старіших вишів України, то виникла ідея створити нову емблему. За ініціативи інституту було створено робочу команду, яка розробила і нові шеврони, герб і нарукавний знак. Тоді ж було сформовано девіз інституту, який теж є на нарукавному знаку PATRIA ET HONORA, що в перекладі означає «Батьківщина і честь».

Андрій Давидов: Як протягом трьох років у вашому закладі відбувалась декомунізація та українізація. Адже, зрозуміло, що до початку російсько-української війни ще прослідковувались радянські традиції?

Антон Ланко: Ми завжди служили Україні, адже ми військові. Понад 180 наших офіцерів брали участь у боях на Донеччині та Луганщині. І це змінює свідомість і офіцерів, і підходи до виховання курсантів. Ми почали більше цінувати нашу державу. Наприклад, до 2014 року я не бачив, щоб люди на будівлях вішали прапори України, зараз все змінилося. Ми говоримо і викладаємо українською мовою. У нас не було тотальної українізації, бо вона почалась разом із незалежною Україною.

Андрій Давидов: На що викладачі звертають увагу при викладанні матеріалу в умовах російсько-української війни?

Антон Ланко: Наше завдання цивільні спеціальності інтегрувати у військову сферу. От, наприклад, як використати проходження електро- чи радіосигналу саме в бойових умовах. А ще курсанти одночасно із пізнанням тонкощів спеціальності вчаться керувати особовим складом. Ще раз повторюю, всі свої знання майбутній фахівець повинен вміти застосувати з урахуванням досвіду бойових дій.

Андрій Давидов: Ваш навчальний заклад вже три роки має почесне найменування імені Героїв Крут. Як попередні роки відзначали цю подію і що плануєте нині?

Антон Ланко: Ця подія трагічна й одночасно знаменна. Ми покладаємо квіти до Пам’ятного хреста Героям Крут. Позаторік наша делегація виїздила на місце бою, там теж було вшанування загиблих. А ще перед церемонією випуску ми йдемо до Пам’ятного хреста Героїв Крут і вшановуємо пам'ять хвилиною мовчання, покладаємо квіти.

Андрій Давидов: На вшанувальні заходи курсанти йдуть із власної ініціативи чи все ж з руки викладачів?

Антон Ланко: Це вже нове покоління, яке побачило, хто насправді є ворог. Минуло сто років, а ворог той самий. Зараз ми також втрачаємо наших Героїв. Тож ніхто не примушує курсантів, вони це роблять від щирого серця. Це ініціатива випускників.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток