Зараз в ефірі:

Орієнтири на шляху до самореалізації від психолога Олексія Бідношеї

21.05.2021
Орієнтири на шляху до самореалізації від психолога Олексія Бідношеї

Як встигати багато, водночас отримувати задоволення від життя та як позбутись нав’язаних родиною та суспільством стереотипів і віднайти шлях до самореалізації, в ефірі передачі «Ранкова кава» розповів психолог Олексій Бідношея.

 

 

 

 

 

Анастасія Сіроговська: Насамперед давайте з’ясуємо, що таке самореалізація…

Олексій Бідношея: Визначень і особистих відчуттів того, що собою являє самореалізація, є чимало. А загалом – це здатність людини пізнати себе і здійснити своє покликання. Також є визначення, що це реалізація потенціалу особистості при усвідомленні людиною себе.

Анастасія Сіроговська: Часто люди скаржаться, що їхнє життя не до кінця наповнене. Як навчитись розуміти себе і визначити свої вподобання?

Олексій Бідношея: Досвід пізнавання себе починається з дитинства. Всі пам’ятають такі вислови, як «надінь шапку», «я знаю, ти голодний, поїж». Тоді виходить, що хтось цей досвід розуміє краще за нас. Тобто ми його освоюємо, але недостатньо, щоб рішуче робити свій вибір. Для цього є така невеличка вправа. Визначте для себе не те, що вам треба, а чого хотілося б. Можна потренуватися навіть у супермаркеті. Ви здивуєтесь, скільки вам на це знадобиться часу.

Анастасія Сіроговська: Як гадаєте, чи справді в кожної людини є своє покликання?

Олексій Бідношея: Гадаю, так. Усе залежить від того, які ми маємо вподобання та захоплення. Якщо у якусь справу ви поринаєте з головою, не помічаючи нічого навколо, то таке захоплення потрібно вплітати в повсякденне життя – в родинні стосунки, в роботу і так далі. Тоді побачите, як творча частина вас буде реалізовуватись у всіх напрямах діяльності.

Анастасія Сіроговська: Якщо в людини різносторонні захоплення і вона нічому не може віддати перевагу, як тут бути?

Олексій Бідношея: Проблема вибору – це якраз про можливість зупинитись і прислухатись до себе: де найбільше емоцій, енергії, ваших «хочу» в тій чи іншій справі. З’ясувати, чи дійсно це ваші бажання, а не нав’язані суспільними стереотипами, родинними традиціями моделі поведінки.

Анастасія Сіроговська: Як змусити себе, до прикладу, вивчити англійську мову, коли є ще безліч інших справ і мало вільного часу, який до того ж хочеться присвятити відпочинку?

Олексій Бідношея: Тіло первинне і воно знає, що йому більше треба. І дозволити йому відпочити – це так само важливо, як і опановувати якісь інші навички. Тіло вам підкаже, коли йому бракує ресурсу. У машини без пального загоряється червона лампочка. Так само в нашому організмі є такі лампочки, на які треба звертати увагу. Відпочинок так само важливий, як і робота.

Анастасія Сіроговська: Як на мене, найважче розпочати якусь справу. Тож як себе змусити встати з дивана?

Олексій Бідношея: Треба себе мотивувати. Це те, що повинні були робити наші батьки, - хвалити, давати оцінку правильним нашим діям і так далі - але цього не робили, шукаючи в нас якісь недоліки, тому такого позитивного досвіду ми не маємо. Треба розвивати його самостійно. Пробуйте мотивувати себе за зусилля, які ви над собою робите. Адже розвиток – це завжди там, де некомфортно, де зусилля і через зусилля. Якщо про розвиток – то це через зусилля. Якщо про комфорт – то це швидше про безпеку. А коли говоримо про саморозвиток – то це про баланс безпеки і зусиль.

Анастасія Сіроговська: Як позбутися бажання надмірно кимось опікуватися?

Олексій Бідношея: Найбільша вірогідність, що під такою потребою криється запит надмірно турботливої людини, який вона задовольняє шляхом подібної опіки. Буває, що люди дають іншим те, що хотіли б отримати самі. А ще це може бути способом звернути на себе увагу. Ще варіант - людина може діяти так, як було заведено в батьківській родині. Який би там не було, треба зрозуміти, що завдяки такій турботі я хочу отримати для себе. Самий кращий досвід, який ви можете продемонструвати своїй дитині, - це те, що ви робите із собою. Якщо ви турбуєтесь про себе, дозволяєте собі бути щасливими, то це найкращий батьківський приклад.

Анастасія Сіроговська: Як невпевненість впливає на самореалізацію людини?

Олексій Бідношея: Невпевненість справді притаманна багатьом в сучасному суспільстві. Її нелегко помітити і ще важче прийняти у собі. Сучасні тренди, які рекламуються по телебаченню: ти маєш бути успішним, багатим, мати гарний вигляд, правильно харчуватись. Таких настанов дуже багато. Сприймаючи їх, ми намагаємось цим ідеалам відповідати, а не встигаючи, відчуваємо невпевненість у своїх спроможностях. І тоді з’являються спроби приховати невпевненість. Наприклад, купити більший автомобіль, покращити зовнішність, придбати якийсь дорогий аксесуар. Цей хибний шлях багато хто обирає. Наздоганяючи стереотипи, ти ніколи не станеш впевненішим. Задай собі питання, які ти маєш сильні сторони, на які ти можеш опиратися. Порівнюючи себе із кимось, відзначай свої якості, які допоможуть тобі в розвитку. Спостерігаючи іншими людьми, виділяй для себе те, що мотивує рухатись уперед.

Анастасія Сіроговська: Чи тотожний вислів «бути реалізованим» словосполученню «бути щасливим»?

Олексій Бідношея: Прожити життя можна і не реалізувавши себе. Але прожити життя можна щасливо тільки тоді, коли ви розвинули в житті якості, дані вам від народження. Якщо людина живе повним життям, вона отримує від цього додаткову енергію, максимально позитивні емоції. Колись давно Маслоу дав поради, яким чином можна себе побачити, зрозуміти і наблизитись до реалізації.

Анастасія Сіроговська: Яким чином можна багато встигати і водночас отримувати задоволення від життя?

Олексій Бідношея: Сучасний темп життя вимагає від нас бути дотичними до величезної кількості процесів. Є дуже багато порад, як структурувати свій час, розпланувати робочий день. Скажу так, насамперед треба обирати справи, які саме для вас є пріоритетними і від яких ви отримуєте задоволення і вони вас наповнюють. Інакше реалізуючи безліч планів протягом дня і не отримавши належний ресурс, ви будете виснажуватись. Врешті це призведе до того, що ви втратите радість від раніше улюблених справ.

Анастасія Сіроговська: То які ж поради давав Абрахам Маслоу щодо самореалізації?

Олексій Бідношея: Так, давайте поговоримо про поради від Маслоу. Перше. Я вже говорив сьогодні про захоплення улюбленою справою. Обирайте цікаві для себе справи і намагайтесь з’ясувати, що саме вас надихає. Друге. Оберіть між безпекою і комфортом та ризиком і викликом саме ваш баланс. Безпека – це добре, але без руху немає розвитку. Третє. Це пошук свого я. Треба розуміти, що багато стереотипів нам нав’язує суспільство, родина і так далі. І треба знайти власне хочу, власне я. Будьте чесними перед собою і відповідальними, тому що саме ваш вибір буде сприйматись саме вами через емоції. Якщо ці речі ви вже відпрацювали, починайте робити інші вибори у бік себе самого. Отримуйте від цього задоволення, мотивуйте себе. І вдалого вам розвитку!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток