Зараз в ефірі:

Особливості отримання житла для військовослужбовців та ветеранів

27.08.2021
Особливості отримання житла для військовослужбовців та ветеранів

Про механізми отримання житла військовослужбовцями і ветеранами, про пільги на комунальні послуги та про зміни до житлового законодавства в ефірі Армія FM розповіла координаторка гарячої лінії громадської організації «Юридична сотня» Наталія Шумінська.

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Які нині передбачені законодавством механізми отримання житла для військовослужбовців та ветеранів?

Наталія Шумінська: Існує дуже багато програм для ветеранів та учасників бойових дій та можливість стати на облік. Військовослужбовці мають право отримати від Міністерства оборони чи від іншого відомства службове житло або ж житло для постійного проживання, якщо вони потребують поліпшення житлових умов. На це мають право військовослужбовці із вислугою 20 років і більше або які звільнилися зі служби за станом здоров’я, за віком, за скороченням штату, а також особи з інвалідністю першої і другої групи, члени сімей загиблих військовослужбовців.

Наталія Шмарко: Якими пільгами можуть скористатися ветерани, щоб приватизувати або отримати житло?

Наталія Шумінська: Є дуже багато програм для ветеранів. Є можливість стати на житлову чергу особам, які потребують поліпшення житлових умов. По-перше, якщо площа житла нижча за встановлений рівень; по-друге, якщо з вами проживає особа із тяжким видом захворювання; по-третє, якщо мешкають дві чи більше сімей в одній квартирі. Якщо ви маєте інвалідність 1 або 2 ступеня або ви учасник бойових дій і належите до цих категорій, то маєте право на компенсацію.

Наталія Шмарко: Чи є пільги для ветеранів у сфері іпотечного кредитування?

Наталія Шумінська: Є програма «Доступне житло» для ветеранів і осіб з інвалідністю. Згідно з нею 50% коштів за придбане помешкання буде сплачено з державного бюджету. Але обмеження щодо середньомісячного доходу. Якщо він перевищує трикратний розмір, ви не маєте права користуватися послугами цієї програми. Також є кредит під 7%, але ця програма для всіх громадян України.

Наталія Шмарко: Які виникають проблеми та ризики, пов’язані з фінансуванням?

Наталія Шумінська: Поки що немає проблем по іпотеці під 7%, бо вона тільки введена. На сайті можна подивитися список, де видно, які ви за ліком і коли було останнє фінансування.

Наталія Шмарко: Який варіант із запропонованих програм найкращий, щоб знайти житло?

Наталія Шумінська: Треба дивитися по категоріях осіб і чи підпадаєте ви під одну із цих програм. Якщо підпадаєте під усі, я би радила подавати заявку на кожну з них.

Наталія Шмарко: Якою має бути мінімальний дохід, щоб претендувати на іпотечну програму, для працівників бюджетної сфери?

Наталія Шумінська: Мінімальна місячна зарплата, яка дозволяє вам податися на цю програму, не встановлена, зате є максимальна, тож ви не можете претендувати на цю програму, якщо ваша зарплата перевищує середню в регіоні в 10 разів

Наталія Шмарко: Який буде місячний внесок, якщо оформити іпотеку?

Наталія Шумінська: Тут усе залежить від умов, тому що іпотека надається від 1 року до 20. Є максимальний рівень коштів, який ви можете взяти в держави і є максимальні роки. Також є максимальна площа, на яку надається житло.

Наталія Шмарко: Якщо ця програма перестане фінансуватися, то як потім платити ці кошти?

Наталія Шумінська: Доведеться платити на загальних умовах.

Наталія Шмарко: Які є пільги зі сплати комунальних послуг для військовослужбовців і ветеранів?

Наталія Шумінська: На газ, електроенергію, опалення, квартплату та інші комунальні послуги - це мінус 75% для учасників бойових дій, 100% для осіб з інвалідністю і  50% для членів сімей загиблих. Але є обмеження. Пільга надається не на всю площу квартири, а розраховується на 21 квадратний метр на одну особу.

Наталія Шмарко: Що потрібно зробити власнику квартири, який є військовослужбовцем або ветераном, щоб отримати такі пільги?

Наталія Шумінська: Звернутися в управління соціального захисту населення. Там потрібно стати на облік. Пільга надається за фактичним місцем проживання, але якщо пільговик там реально не проживає, може бути стягнення коштів.

Наталія Шмарко: А якщо, скажімо, людина змінює місце проживання, пільга діє і на далі?

Наталія Шумінська: Взагалі особа має попередити про переїзд, але якщо дійсно сусіди підтвердять, що він там проживає, то все буде добре.

Наталія Шмарко: Які останнім часом внесені зміни до законодавства?

Наталія Шумінська: Удосконалена система розподілу субвенцій. Спрощена процедура подання заяви. Тепер для отримання компенсації ви можете подати заяву в електронній формі і не тільки через орган соціального захисту населення, а й через ЦНАП.

Також ви можете не надавати інформацію, до якої мають доступ державні органи, органи місцевого самоврядування, якщо між ними є електронна взаємодія.

Новим є те, що з’явилася заборона на відчуження житла, яке було придбане на кошти цієї компенсації протягом трьох років. Якщо ви отримали житло, а потім вирішили його продати, то ці кошти, на жаль, потрібно буде повернути державі. Не можна інвестувати отриманні гроші в об’єкти будівництва, як це було раніше.

Якщо компенсація уже призначена, а особа помирає, тоді грошова компенсація виплачується родичам покійного. Якщо ви переїжджаєте, то ще рік маєте стояти в черзі, щоб знову отримати цю компенсацію, тепер вас просувають в черзі на рік подачі першої заяви.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток