Зараз в ефірі:

Писанка

27.04.2019
Писанка

Одним із найголовніших атрибутів Великодня українці здавна вважають писанку.

 

 

 

 

 

Яйце — символ сонця, родючості, відродження та вічного життя. Яйця використовували у ритуалах задовго до християнських часів. Про крашанку (зафарбоване в один колір яйце) існує безліч легенд. Згідно з однією з них, Діва Марія прийшла до римського імператора сповістити, що Христос воскрес, і принесла йому в знак цього яйця. На доказ її слів яйця з білих стали червоними. Інша легенда мовить про те, що Христос в знак свого воскресіння виніс і роздав крашанки зі свого гробу. До речі,  яйце використовується у Великодніх обрядах різних народів світу. Проте писанка є лише в Україні. Під час розкопок у княжому Києві археологи знайшли розписані кам’яні яйця в давніх похованнях. Візерунки, які зустрічаються на писанках, мають дуже глибоке коріння. Деякі символи, особливо солярні знаки, походять ще з часів індоєвропейської пранародності, що розповсюдилась потім з Причорноморських степів на схід і на захід. І дала початок багатьом сучасним народам.

Древні писанкові символи змістовно пов’язані з сюжетами ритуалів-гаївок. Писанка мала багато ролей у Великодніх ритуалах. Одна з них стосувалася свята весни як свята кохання – дівчата дарували писанки хлопцям, а найкращі — тим, кого кохали. Це був один зі знаків, яким можна було розповісти про свої почуття. Також з писанками було пов’язано багато ігор, особливо дитячих. І, звичайно ж, магічних ритуалів.

До речі, найбільша писанка знаходиться в канадському містечку Веґревіль: 8 м завдовжки, 5 м завширшки, а важить це чудо близько 2 тонн. Не дивуйтесь, вона така важка, тому що збудована з уламків літаків. Подібно до флюгера, вона повертається за вітром, а видно її в радіусі кількох кілометрів. Створили це диво на згадку про перших українців, котрі приїхали на територію Канади багато років тому.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток