Зараз в ефірі:

Північноатлантичний альянс святкує день народження

03.04.2021
Північноатлантичний альянс святкує день народження

4 квітня 1949 року у США з метою захисту миру і стабільності був заснований Північноатлантичний альянс або НАТО — міжнародна міжурядова організація, військово-політичний союз держав Північної Америки і Європи, які прагнуть досягти мети Північноатлантичного договору.

 

 

 

 

Головний документ НАТО — Північноатлантичний договір. Був підписаний 4-го квітня 1949 року у Вашингтоні представниками 12-ти країн-засновниць Альянсу. Його ще називають «Вашингтонським договором». Його підписали представники урядів Бельгії, Великої Британії, Данії, Ісландії, Італії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португальської республіки, Сполучених Штатів Америки та Французької республіки. В серці Договору лежить колективна оборона, що викладено у Статті 5. Згідно з нею, всі члени зобов’язуються захищати один одного, і це закладає дух солідарності всередині Альянсу. Після завершення процесу ратифікації Договору всіма учасниками та депонування відповідних документів у США він набув чинності з 24 серпня 1949 року.

Вашингтонський договір містить усього 14 статей, що робить його одним з найкоротших документів. Первинний текст договору ніколи не змінювався. Крім цього він не має як такого терміну дії.

Відповідно до статутних документів Альянсу, головна роль НАТО полягає у забезпеченні свободи і безпеки країн-членів з використанням політичних і військових засобів. НАТО дотримується спільних для Альянсу цінностей демократії, індивідуальної свободи, верховенства права та мирного розв'язання суперечок та підтримує ці цінності в усьому євроатлантичному регіоні.

До Дня НАТО Армія FM спільно з Центром інформації та документації НАТО в Україні підготувала цікаві факти про Північноатлантичний альянс.

1. Військовий комітет — це військовий орган НАТО найвищої інстанції. Він є і найголовнішим постійним органом в НАТО після Північноатлантичної Ради. Обидва були сформовані усього за кілька місяців після створення самого Альянсу. Військовий комітет є основним джерелом консенсусних рекомендацій для Північноатлантичної Ради та Групи з ядерного планування щодо військової політики та стратегії, і забезпечує керівництво для двох стратегічних командирів - Верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил (ОЗС) НАТО в Європі та Верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО (ОЗС НАТО) з питань трансформації.

2. Як НАТО приймає рішення? Будь-яке рішення Альянсу — це вираження колективної волі всіх 30-ти держав-членів, оскільки всі рішення приймаються на основі консенсусу після проведення обговорень і консультацій. Прийняття рішень на основі консенсусу є засадничим принципом, який був прийнятий як єдина основа для прийняття рішень в НАТО з моменту створення Альянсу в 1949 році. Це означає, що в НАТО немає голосування. Обговорення будь-якого питання проводяться доти, доки не буде прийнято рішення, прийнятне для всіх.

3. Генеральний секретар НАТО є цивільною, а не військовою людиною. Генеральний секретар — це найвищий пост в Організації Північноатлантичного договору. І всупереч розповсюдженій думці, генеральний секретар є цивільною особою. Сьогодні генеральний секретар виконує три основні функції: він очолює Північноатлантичну раду Альянсу, що є головним політичним органом Альянсу. Він має право пропонувати теми питання для обговорення та відповідає за процес прийняття рішень в Альянсі, що, як ми знаємо, відбувається за принципом консенсусу. Генсек є також головним речником Альянсу і представляє Альянс від імені країн-членів, висловлюючи консолідовану позицію щодо політичних питань. Генеральний Секретар керує міжнародним штатом працівників НАТО. Він відповідає за кадрові призначення та наглядає за виконання роботи. Сьогодні цю посаду обіймає Йенс Столтенберг.

4. НАТО має дві офіційні мови. Англійська та французька — офіційні мови Альянсу. Таке рішення було прийняте на першій сесії Північноатлантичної Ради, що пройшла у Вашингтоні 17 вересня 1949 року. Сьогодні усі структури НАТО мають чітку загальну термінологію і можуть ефективно та оперативно обговорювати запитання та втілювати плани у політичній та військовій сфері.

5. У НАТО є свій алфавіт. Північноатлантичний альянс має власний унікальний фонетичний алфавіт. Він також відомий як фонетичний алфавіт ІКАО або міжнародний радіотелефонний фонетичний алфавіт. Алфавіт складений таким чином, аби вимова літер та цифр були зрозумілі для тих, хто приймає та передає голосові повідомлення по радіо або телефону незалежно від їхньої рідної мови. Фонетичний алфавіт НАТО набрав чинності в 1956 році, і всього за кілька років він став загальновизнаним фонетичним алфавітом.

6. НАТО має NATO TV. Окрім активних соціальних мереж, НАТО створює відео матеріали, які висвітлюють діяльність Альянсу. Транслюється в інтернеті. Канал так і називається — NATO TV. Він був створений у 2008-му році під час саміту НАТО в Бухаресті. Головна мета роботи каналу — інформування про діяльність та новини Альянсу. Мовлення ведеться двома мовами — англійською та французькою.

До речі, НАТО TV знімали багато історій в Україні; наприклад, про реабілітацію поранених українських військових, Ігри нескорених (Invictus Games), військові навчання в Україні, про роботу Трастових фондів НАТО в Україні, Чорнобиль та інші. Своїми відео сюжетами НАТО TV привертає увагу світу до подій в Україні.

7. Три країни на сьогодні прагнуть вступити в НАТО. З 1949 року кількість країн-членів НАТО виросла з 12 до 30. Найновішим членом НАТО стала Республіка Північна Македонія, яка приєдналася до Альянсу 2020. Стати частиною НАТО сьогодні прагнуть Боснія і Герцеговина, Грузія та Україна. Але для того, аби це стало можливим кожна країна-претендент має пройти свій шлях реформ. Країни, які заявили про свою зацікавленість у приєднанні до Північноатлантичного Альянсу, первинно запрошуються до участі у посиленому діалозі з НАТО. Наступний етап це «План дій щодо членства». Ключовим напрямом співпраці країни з Альянсом є підтримка демократії, розвиток сектора безпеки й оборонні реформи.

8. Відносини України з НАТО почали розвиватися невдовзі після здобуття нею незалежності у 1991 році. Вже у січні 1992 року представник України вперше взяв участь у Робочій групі високого рівня Ради північноатлантичного співробітництва. Але по справжньому доленосними взаємовідносини України з НАТО стали в останні роки, саме тоді, коли триває агресія Росії проти України. Україна остаточно визначилась, і тримає курс на ЄС та НАТО. Верховна Рада 7 лютого 2019 року ухвалила зміни до Конституції про курс України на вступ до ЄС і НАТО.

В умовах війни що триває на Сході України українська армія впевнено модернізується. Поставлена мета — нова українська армія, побудована за стандартами НАТО. У січні 2020 року Україна офіційно подала заявку на отримання членства у Програмі розширених можливостей НАТО (ІОР), яка є інструментом поглиблення двосторонньої співпраці Альянсу з третіми країнами. 

Співробітництво України та НАТО триває та розширює перспективи якнайшвидшого реформування українського війська та створення в Україні сучасної високопрофесійної Армії. Дізнатись більше про співпрацю Україна НАТО ви зможете у проєкті "Вектор до НАТО".

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток